סיקור מקיף

החידה של מוצָא הפרחים

החוקרים חושבים שהוא קרוב בתכונותיו לצמחים בעלי הפרחים הראשונים על כדור הארץ, ולכן התאמצו והצליחו לאחרונה לפענֵח את מבנה הגֵנוֹם – החומר התורשתי של האמבורלה.

עשב שוטה מסוג אמברוזיה, מתוך ויקיפדיה
עשב שוטה מסוג אמברוזיה, מתוך ויקיפדיה

כתב: צבי עצמון, גליליאו צעיר

צמחי הפרחים לא רק יפים ומשׂמחים, אלא גם בעלי חשיבות עצומה: הם יצרני המזון החשובים לאדם – גם צמחים שפרחיהם אינם גדולים ומַרהיבים, כמו פרחי תפוח האדמה והעגבנייה, או אפילו צנוּעים ביותר, כמו פרחי החיטה, השׂעורה והאורז.

צמחי הפרחים מעניינים את חוקרי הצמחים (הבּוֹטָנָאים) כי הם מציבים חידה מסקרנת מאוד, כזאת שהטרידה מאוד גם את צ’רלס דַרווין, הנחשב אבי תורת האבוֹלוּציה: מי היו אבות אבותיהם של כ-300 אלף המינים של הצמחים בעלי הפרחים הידועים היום? לצמח אחד נָדיר יש חשיבוּת רבה בעיני הבוטנאים: מדובר בשיח האַמְבּוֹרֵלָה שגדל באי באוֹקיינוֹס השקט.

החוקרים חושבים שהוא קרוב בתכונותיו לצמחים בעלי הפרחים הראשונים על כדור הארץ, ולכן התאמצו והצליחו לאחרונה לפענֵח את מבנה הגֵנוֹם – החומר התורשתי של האמבורלה. החוקרים סבורים שצמחי הפרחים התפתחו בעקבות הכפלת הגנום של צמח קדוּם יותר. בעקבות ההכפלה יכלו גנים רבים להשתנוֹת וליצור תכוּנוֹת חדשות, ובהן יצירת חלקי הפרח. כך, בעקבות ההכפלה, נוצרו בתוך זמן קצר יחסית מינים רבים של צמחים בעלי פרחים. לדברי החוקרים, הכפלת הגנום התרחשה לפני כמאתיים מיליון שנה.

כתבות נוספות במגזין גליליאו צעיר –לקבלת גליון חינם:

ראו גם: פיענוח גנום של צמח טרופי איפשר להבין כיצד נוצרו הצמחים הפורחים

3 תגובות

  1. אין קשר בין התמונה לרשימה ,
    בתמונה מין של אמברוזיה , מינים אחרים יש בארץ וחלקם נחשבים פולשים מזיקים,
    ברשימה ההתיחסות היא לצמח ״האַמְבּוֹרֵלָה ״ ״שגדל באי באוֹקיינוֹס השקט.״

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן