סיקור מקיף

אחד מליקויי הירח הארוכים במאה הנוכחית ייראה ביום רביעי במלואו מישראל

חובב האסטרונומיה אמיר ברנט אומר כי הזמן הטוב ביותר לצפות בליקוי הלבנה אינו בעת שיא הליקוי, אלא דווקא בתחילתו או סופו, אז ניתן להבחין בתנועת צל כדור הארץ על פני הירח

ליקוי הירח של 21 בדצמבר 2010. צילום: ג'יאנג צ'ן מתוך ויקיפדיה
ליקוי הירח של 21 בדצמבר 2010. צילום: ג'יאנג צ'ן מתוך ויקיפדיה

ליקוי הירח ייראה מחר, 15 ביוני כולו בכל האיזור ממערב סין ועד מערב אירופה.

מכיוון שהירח קרוב מאוד לאיזור הדרומי ביותר אליו הוא מסוגל להגיע, עבור תושבי חצי כדור הארץ הצפוני (שזה מרבית הצופים) הוא לא יעלה גבוה מאוד בשמים במהלך הלילה שבין ה-15 ל-16 ביוני.
תחילת הליקוי המלא בשעה 22:21 שיא הליקוי יהיה בשעה 23:12 שעון ישראל וסיומו בשעה 00:03, אך במשך כשעה לפני תחילת הליקוי וכשעה לאחר סיומו ניתן יהיה לראות ליקוי חלקי, שבמהלכו מתכסים (או מתגלים) חלקים מהירח, וכדאי לצפות בהרים הגורמים לתצורת צל כדור הארץ לא להיות בצורת קשת מושלמת.
במהלך הליקוי ניתן יהיה לראות את הירח בצבע אדום כהה, אותו הוא מקבל מהשכבות העליונות של אטמוספירת כדור הארץ.
מבחינת אורך הליקוי המלא, מדובר בליקוי החמישי באורכו במאה הנוכחית. הליקוי הארוך ביותר יתרחש ב-27 ביולי 2018 והוא יארך כמעט 104 דקות, וגם הוא ייראה בערך באותם מקומות על פני כדור הארץ.

חובב האסטרונומיה אמיר ברנט אומר כי הזמן הטוב ביותר לצפות בליקוי הלבנה אינו בעת שיא הליקוי, אלא דווקא בתחילתו או סופו, אז ניתן להבחין בתנועת צל כדור הארץ על פני הירח . בשיא הליקוי הירח יהיה חיוור מאד וצבעו יהיה אדמדם, הסיבה לכך היא שאור שמש שעובר באטמוספירת כדור הארץ מתפזר יותר בצבע הכחול מאשר באדום. הצבע האדום לא מפוזר לחלוטין ומעט ממנו מגיע ומאיר את פני הירח.

בניגוד לליקוי חמה שבה הירח מכסה במדויק את השמש אם היינו צופים בליקוי הלבנה מהירח כדור הארץ היה מסתיר את השמש ואזור גדול מסביב לה. מדידה נאה שניתן לעשות בקלות בעת ליקוי לבנה היא מדידת רדיוס הירח, כל שצריך הוא להשוות את גודל הירח לגודל צילו של כדור הארץ, ומכך ניתן לגלות שרדיוס כדור הארץ גדול בערך פי 4 מרדיוס הירח

במהלך התצפית יתפרסו מתנדבי האגודה ביותר מ-20 נקודות תצפית ברחבי הארץ ויסבירו לקהל הרחב על מהות הליקוי. כמו כן, יתקיימו תצפיות במצפים ציבוריים נוספים (מצפון לדרום): מצפה הכוכבים בכפר משהד, מצפה הכוכבים בגבעת אולגה, מצפה הכוכבים בגבעתיים, מכון ויצמן למדע, מצפה הכוכבים במעלה אדומים, מרכז אילן רמון באוניברסיטת בן-גוריון ובית יציב בבאר שבע.
תצפית על ליקוי הלבנה המלא תתקיים ביום רביעי הקרוב, 15 ביוני, מהשעה 21:30 ואילך, בגן המדע על-שם קלור במכון ויצמן למדע. המשתתפים יוכלו לעקוב אחר ליקוי הלבנה על מסך גדול שיעביר את המראה המתקבל במצפה הכוכבים על-שם קראר שבמכון ויצמן למדע, המוצב בראש מגדל מאיץ החלקיקים.

המתחם האסטרונומי בטכנודע יקיים בערב הליקוי אירוע שיכלול הרצאה מקיפה על ליקויים באסטרונומיה כולל הדגמות רבות והפעלת הקהל, ולאחר מכן, החל מהשעה 21:20 – סמוך לתחילת הליקוי הנראה, תתבצע תצפית במספר טלסקופים, כולל הטלסקופ הראשי של הטכנודע הנחשב לאחד הגדולים בישראל. התצפית תמשך אל תוך הלילה.

ואילו מצפה הכוכבים ברקת במכבים-רעות יעביר את הליקוי בשידור חי באתר האינטרנט של המצפה.

וגם כבונוס – מעבר של תחנת החלל
ושוב זהו ברנט המוסר כי צופים בעלי עניין מוזמנים לצאת מעט לפני תחילת הליקוי המלא ולראות את אחד הירחים המלאכותיים של כדור הארץ: תחנת החלל הבינלאומית. בשעה 21:00 תחנת החלל תופיע בכיוון מערב ותחלוף בסמוף לאופק לכיוון צפון. מעבר זה יהיה די נמוך (בשיא גובהה התחנת תיוותר נמוכה מ25 מעלות מעל לאופק) כך שבניינים או עצים עשויים להסתירה. כדי לקבל מידע נוסף על מעבר זה של תחנת החלל הבינלאומית ניתן להעיזר בקישור הנ"ל
http://heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=31.26285&lng=34.80503&loc=Ilan+Ramon+youth+physics+center&alt=0&tz=Israel

הזמנים, הכיוונים והקישור הנם לצופה שימוקם במרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה באוניברסיטת בן גוריון בנגב, אולם לא צפויים להשתנות באופן משמעותי לצופים ברחבי הארץ.

3 תגובות

  1. אבל מעל כולם, ובכל רחבי הארץ תבצע האגודה הישראלית לאסטרונומיה עשרות תצפיות חינם עם טלסקופים. החל מנהריה בצפון ועד באר שבע בדרום בעזרת מתנדבים רבים. בכל התצפיות יחולקו פליירים וינתנו הסברים והכל ללא תשלום. בואו בהמוניכם
    פרטים באתר האגודה
    http://www.astronomy.org.il
    לילה טוב ותצפית נעימה מחר
    סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן