סיקור מקיף

גמילה מעישון – על הקשר בין הפסקת עישון ותזונה מאוזנת ובריאה

תהליך הגמילה מעישון נחשב לקשה ומאתגר ביותר ועל כך כל המומחים בתחום תמימי דעים ללא יוצא מן הכלל. לפיכך כאשר אדם מעוניין להיגמל מהרגל העישון, עליו להתניע את התהליך תוך מודעות לקשיים שעלולים להופיע במהלך הדרך וזאת במטרה לשפר את סיכויי ההצלחה של הגמילה

אזהרה על חפיסת סיגריות שנמכרה בבריטניה. מתוך ויקיפדיה
אזהרה על חפיסת סיגריות שנמכרה בבריטניה. מתוך ויקיפדיה

תהליך הגמילה מעישון נחשב לקשה ומאתגר ביותר ועל כך כל המומחים בתחום תמימי דעים ללא יוצא מן הכלל. לפיכך כאשר אדם מעוניין להיגמל מהרגל העישון, עליו להתניע את התהליך תוך מודעות לקשיים שעלולים להופיע במהלך הדרך וזאת במטרה לשפר את סיכויי ההצלחה של הגמילה. במאמר שלפניכם נדון בקשר שבין עישון לבין תזונה ונספק לכם כמה עצות בנוגע לאופן שבו תזונה מאוזנת ובריאה יכולה למקסם את סיכויי ההצלחה שלכם. קריאה נעימה ובריאות שלמה.

על השמנה וכישלון

חלק ניכר מהאנשים שהתנסו בתהליך גמילה מעישון ונכשלו, מדווחים כי לתופעת ההשמנה היה חלק מרכזי בכישלון התהליך. להשמנה שנלווית לתהליך הגמילה קיימים גורמים רבים כשבין היתר יש להזכיר את הגורם הנפשי ואת הגורם ההתנהגותי. הגורם הנפשי הוא למעשה הצורך לפצות על החוסר בסיגריות שמהוות גורם מנחם ואילו הגורם ההתנהגותי בא לידי ביטוי בצורך להכניס דבר מה לפה במקום הסיגריה.
כתוצאה מכך, במהלך הגמילה אנחנו נוטים לצרוך כמויות גדולות יותר של מזון בצורה לא מסודרת ובנוסף לכך נוטים לצרוך מזונות שנחשבים ל"מזונות מנחמים" (הכוונה היא כמובן למזונות עתירי שומן, סוכרים וקלוריות). על מנת להתמודד עם תופעת ההשמנה שמהווה מקל בגלגלי התהליך של הגמילה יש להתכונן אליה מראש ולהכין את השטח לקראתה באופן יסודי.
היו מוכנים

להלן מספר טיפים שיסייעו לכם להילחם בהשמנה ממנה סובלים רבים מאלו שמנסים להיגמל מעישון:

  • במידה ואתם מרגישים צורך עז להניח משהו בפה לעתים קרובות, נסו להכין מראש מקלונים בצורת סיגריה כמו למשל מקלוני גזר, סלרי או מקלוני מלפפון מרוקן מגרעינים. את המקלונים ניתן לארוז לעבודה וללוות אותם עם מטבלים המורכבים מגבינה דלת שומן בתיבול של זעתר, כמון, פפריקה חריפה ועוד.
  • אם אתם לא מוכנים לוותר על הנשנושים בין הארוחות, העדיפו לנשנש חטיפים אפויים על פני חטיפים מטוגנים ובאופן כללי העדיפו חטיפים טבעיים כמו פירות טריים או מיובשים על פני חטיפים תעשייתיים.
  • במקרים שבהם אתם מגיעים מורעבים לארוחה, הקפידו להתחיל את האכילה ממנת סלט תוך הימנעות משימוש ברטבים על בסיס מיונז.
  • הרבו בשתיית מים בין הארוחות ולפני הארוחות והימנעו מצריכת משקאות ממותקים או מיצי פירות.

להילחם בעצירות

גמילה מעישון כרוכה בלא מעט תופעות שקשורות לתפקוד של מערכת העיכול. התופעה המוכרת ביותר היא תופעת העצירות שבאה לידי ביטוי ביתר שאת בשבועות הראשונים של הגמילה. המקור לעצירות הוא כפול שכן מדובר גם על אפקט פסיכולוגי וגם על אפקט פיזיולוגי. על מנת להילחם בעצירות מומלץ להרבות בשתיית מים, להרבות בתנועה, להימנע במידת האפשר מהתאפקות וכן להרבות בצריכת סיבים הנמצאים בשפע בקליפות של ירקות ובמגוון רחב ביותר של פירות.

להתרענן ולהישאר ערניים

תופעות נוספות שמופיעות בקרב הנגמלים מעישון כוללות כבדות, קשיי ריכוז ועייפות. על מנת להקל על התופעות האלו מומלץ להימנע מארוחות כבדות ועשירות בשומן ולהעדיף ארוחות קלילות וקטנות בתדירות גבוהה יותר מהרגיל. כך למשל במקום שלוש ארוחות גדולות יחסית, מומלץ לפזר את הארוחות על פני היום עד לשש ארוחות שמורכבות משלוש ארוחות מרכזיות ושלוש ארוחות קטנות במתכונת של פרי טרי, מעדן חלב דיאט, כריך טעים ועוד. פיזור הארוחות על פני היום מאפשר להפחית את תחושת הכבדות שמופיעה לרוב אחרי ארוחה גדולה ודשנה.

להתמקד במטרה

תהליך הגמילה הוא תהליך מורכב שעלול לגבות משאבים נפשיים רבים ולפיכך מומלץ שלא להתחיל אותו בתקופה לחוצה או עמוסה יתר על המידה. מבחינת התזונה מומלץ שלא לבצע שינויים דרסטיים כמו למשל אימוץ של תפריט שונה לחלוטין מזה שאתם רגילים אליו או התחלה של דיאטה קיצונית.

לסיום נציין כי חשוב מאוד להבין שגם עלייה של שלושה ק"ג עדיפה על המשך העישון וכי בטווח הארוך קל יותר להיפטר מהקילוגרמים העודפים מאשר מהסיגריות. בהצלחה!

*כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן