סיקור מקיף

נמצאו הסלעים העתיקים ביותר בכדור הארץ

הסלעים העתיקים התגלו בקוויבק וגילם מוערך ב-4.28 מיליארד שנה, 250 מיליון שנה עתיקים יותר מסלעים אחרים שהתגלו בעבר – גם הם בקנדה

הסלעים העתיקים במחוזות הצפוניים של קוויבק, קנדה. (מקור: מכון קרנגי למדע)
הסלעים העתיקים במחוזות הצפוניים של קוויבק, קנדה. (מקור: מכון קרנגי למדע)

בעזרת תיארוך רדיומטרי של סלעים באזורים הצפוניים של קוויבק קנדה, חוקרים קבעו כי גילם של הסלעים הוא 4280 מיליון שנה. אלה הסלעים העתיקים ביותר שתוארכו עד כה בכדור הארץ. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Science והוא בוצע על ידי חוקרים אוניברסיטת מקגיל במונטריאול, מכון קרנגי למדע בוושינגטון ואוניברסטת קוויבק במונטריאול.

השימוש בשיטות גיאו-כימיות לקביעת גילו של הסלע חשף בפני החוקרים כי גילו של הסלע בקוויבק הוא 4.28 מיליארד שנה, כלומר הסלע בן 250 מיליון שנה עתיק יותר מסלעים אחרים שנבדקו בכדור הארץ. השיא הקודם שייך לסלע בן 4.03 מיליארד שנה מהטריטוריות הצפון מערביות של קנדה הידוע בשם אקסטה גנסיס (Acasta Gneiss). מלבד סלעים אלה, הדבר היחיד שמוגדר כעתיק יותר הוא המינרל זִירְקוֹן שנמצא במערב אוסטרליה.

כדור הארץ בן 4.6 מיליארד שנה, שאריות של הקרום העתיק נדירות ביותר – מרביתן רוסקו, מוחזרו בתהליכים הטבעיים ועברו לתוך פנים כדור הארץ על ידי הלוחות הטקטוניים.

חשיבות הסלעים נובעת לא רק עקב גילם הרב אלא גם בגלל הרכבם הכימי הייחודי שנמצא רק בסלעים עתיקים מאוד, "הדבר מקנה לנו הצצה חסרת תקדים לתהליכים שיצרו את הקרום הראשוני", אומר ריצ'רד קרלסטון ממכון קרנגי.

החוקרים העריכו את גילו של הסלע תוך שימוש בטכניקה תיארוך איזוטופים בסלעים אשר מבוססת על מדידת קצב הדעיכה הרדיואקטיבית של איזוטופים טבעיים וזאת בעזרת ניתוח האיזוטופ נֵאוֹדִימְיוּם-142 שהוא תוצר לוואי של האיזוטופ סָמַרְיוּם-146. ניתן להשתמש בטכניקה זו רק על סלעים בני 4.1 מיליארד שנה או יותר, וזו הפעם הראשונה שנעשה שימוש בשיטה זו לתיארוך סלעים בכדור הארץ מאחר ומעולם לא נמצאו סלעים כה עתיקים.

"לא רק שהשיטה שלנו פותחת דלת לסודות הקשורים לתחילת כדור הארץ", אמר ג'ונתן אוניל מאוניברסיטת מקגיל, "גאולוגים קיבלו עתה מגרש משחקים חדש בו יוכלו לחקור איך ומתי נוצר כדור הארץ, איך האטמוספרה נראתה אז ומתי נוצרו היבשות הראשונות."

מקורות

5 תגובות

 1. לאלון
  ידע אישי

  גיל של סלע הוא הגיל מהיום בו התמצק הסלע. וכיצד הוא נימדד? לדוגמא, לוקחים את יסוד האורניום שבסלע, יסוד זה הוא רדיואקטיבי שמיתפרק לעופרת. כל עוד הסלע היה במצב נוזלי העופרת שהתקבלה מפרוק האורניום התאדתה בגלל טמפרטורת האדוי הנמוכה יחסית של העופרת. ברגע של ההתמצקות העופרת נישארת בסלע. על פי בדיקת היחס בין העופרת והאורניום יודעים מתי קרתה ההתמצקות. בקנדה זה קרה לפני 4280 מיליון שנה. בדרך כלל בודקים זאת בעזרת מספר יסודות שמתפרקים כך שהבדיקה היא עם טעות מדידה יחסית נמוכה.
  אני מקוה שלא טעיתי.
  סבדרמיש יהודה

 2. מישהו יכול להסביר מה בעצם גיל של סלע? מה הוא היה קודם לפני היותו סלע, מאגמה? זה בעצם תאריך ההתגבשות שלו למוצק? ומה זה גיל של זירקון?

 3. זה אומר שכל האזור בכללותו לא השתנה הרבה במשך כל אותם 4,280,000,000 שנים.
  משעמם בקנדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן