סיקור מקיף

בעקבות התפטרותו של אוקיף – מה צפוי בעתיד לנאס"א ?

שון א'וקיף עוזב סוכנות שניתן לסמוך עליה אולם היא עדיין שרויה בבעיות

אבי בליזובסקי

שון אוקיף. תמונה רשמית של נאס''א
שון אוקיף. תמונה רשמית של נאס''א

ההתפטרות ביום שני האחרון של מנהל נאס"א – שון א'וקיף באה דווקא בזמן שלפני הסוכנות נוצר חלון הזדמנויות תקציבי אולם עם סדר יום לא ברור.
במכתב ההתפטרות שלו לנשיא בוש מנכ"ל נאס"א כתב:" אני אמשיך בתפקיד עד שתמנה מחליף בתקווה שיאושר ע"י הסנאט עד פברואר".
מזכיר ועדת המדע בבית הנבחרים – שרווד באולרט הכריז לגבי החלטתו של אוקיף לפרוש מתפקידו: " אני הצטערתי לשמוע על החלטת אוקיף שהיה מנהיג אפקטיבי והצעיד את נאס"א קדימה בשלוש השנים האחרונות. שון עוזב את נאסא במצב טוב יותר ממה שהוא קיבל. אנחנו מצפים לעבוד עם מי שהנשיא ימנה למנכ"ל בתקווה שימשוך במאמציו של אוקיף ובחזון הממשלתי ."
בהצהרה כתובה , נציא הוועדה המייעצת בקאפיטול לנושא ניהול מערכות חלל וומוטסות– בארט גורדון הודה על השרות של אוקיף לנאס"א ,מציין את מהלך הטרגדיה של המעבורת קולומביה בפברואר 2003. בכל מקרה המחליף שלו יידרש לטפל באותם נושאים בעייתיים בהצביעו על :
• החזרה של טיסות בטוחות של המעבורת.
• התעסקות במצב הכספי הקשה של הסוכנות.
• המשך ההובלה העולמית.
• השגת יעדי הסוכנות במגבלות התקציב.
"אני מקווה שהבית הלבן יפעל במהירות למינוי איש בעל יכולות ניהול ויכולות טכניות מתאימות לתפקיד.
מנכ"ל נאס"א בעבר קורטני סטאד ציין כי הנשיא בוש מחוייב להצהרתו מינואר."
הצלחת נאס"א לתקצב בשנת 2005 לתקצב את תוכניות הירח מאדים ותוכניות אחרות מהווה אינדקציה ברורה לחזון הנשיא בוש לחשיבות הלאומית של נאס"א ואת העדיפות הגבוהה שלה בתוכניות הממשל.
אני מאמין שבחירת מחליף לאוקיף תעשה באופן שקול , תוך בחירת איש שיהיה מחוייב לתפקיד לארבע השנים הקרובות שיכולים להתרחש בהם דברים טובים אבל גם דברים לא טובים.
סטאד הוסיף כי נאס"א הינה סוכנות שתמיד צריכה לחשוב במושגים של צוות , במהלך תפקידו של אוקיף הוא הפגין נכונות לקחת החלטות קשות בעיקר בתחום הכספי ובתחום הניהול , אני חושב שמגיע לו קרדיט על כך. ההחלטות הנ"ל יבחנו ע"י היסטוריונים.
צריך לשבח את אוקיף על הדרך בה הוא טיפל בנושא הטראומתי של המעבורת קולומביה , הטיפול הפתוח והגלוי בנושא והיחס למשפחות.
לידיעה בספייס.קום


אוקיף מגן על החלטתו לבטל שיגור מאויש להאבל

אוקיף הגן בראיון שמסר לסוכנויות הידיעות ביום שישי האחרון על החלטתו להעדיף משימת תיקון רובוטית לטלסקופ החלל האבל, וזאת ימים אחדים לאחר שפאנל של מדענים מסר שמשימת מעבורת תעשה זאת טוב יותר. לדבריו בכל מקרה, הוא יסיים את תפקידו לפני שתתקבל ההחלטה הסופית באשר לדרך שבה ישודרג טלסקופ החלל הפופולארי.
ואולם הוא אומר כי אינו מביע חרדה באשר להחלטתו זו. הוא ממליץ לצפות לשני סבבי הבחינה של ההצעות למשימות רובוטיות, סבבים שיתקיימו במארס ובאוגוסט 2005.
טרם נמסר שמו של מחליפו של אוקיף, והוא זה שיצטרך לקבל את ההחלטה באשר לעתידו של טלסקופ החלל האבל.


CNN: נאס"א נמצאת במסלול הנכון בכל הקשור במענה הדרישות לחידוש השיגורים

נאס"א נמצאת בדרך הנכונה בכל הקשור לביצוע השיפורים הנדרשים כדי להחזיר את המעבורות לחלל החל ממאי 2005. כך נמסר מצוות משימה בלתי תלוי שהוקם כדי לבחון את מאמצי סוכנות החלל.
נאס"א השלימה שמונה מתוך 15 השינויים שהומלצו על ידי ועדת החקירה לאסון קולומביה והיא גם בדרך הנכונה למלא את מרבית שאר הדרישות. נמסר מאנשי צוות המשימה Stafford-Covey Task Group.

לידיעה בסי.אן.אן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן