סיקור מקיף

ערבה בוכיה – מדריך תיירים באילת כואב את דליפת הנפט, מות בעלי החיים, ייבוש הצמחים והרעלת מקורות המים

 שמורת עין עברונה מארחת אוכלוסיה של צבי הנגב, חורש דקלי דום וצמחי מדבר נדירים. עכשיו הכל בסכנה 

כתם הנפט בערבה, 4/12/14. צילום: רשות הטבע והגנים.
כתם הנפט בערבה, 4/12/14. צילום: רשות הטבע והגנים.

 

שמורת עברונה משתרעת מצפון לבריכות המלח (הצפוניות) ועד קירבת שדה התעופה החדש (והמיותר) שהולך ונבנה בין גבול ירדן ממזרח לכביש 90 ממערב.

 

השמורה מכילה את אחד מחורשי השיטים (שיטת סוכך) הצפופים בערבה ובנגב אשר מפרנס אוכלוסיה בריאה של צבי הנגב. בחלקה המזרחי של השמורה רצועת מליחה ובה צומח ייחודי כמו: ימלוח , הגא , ינבוט , עוכם ועוד, את הפרסום העממי לשמורה נתנו דקלי הדום שנחשבים לצפוניים בעולם. במקום גם  דקלי תמר בודדים , אולי שריד להתישבות קדומה,  ובאר (עין עברונה) שלאחרונה חודשה ומולאה במים.

 

עושר הצמחיה והקרבה למקורות מים (בשדות החקלאות) מושך לאזור אלפי עופות שחולפים בנדידת הסתיו והאביב. כהמשך לבאר מהתקופה הערבית  ולחווה חקלאית שהושקתה ע׳י בארות שרשרת (פוגרות)  פותחה בשנות ה-80 חווה חקלאית מדרום לשמורה. הצמחיה , הבאר  והחקלאות נסמכים על אקווה (מים מליחים)  קרובה לפני הקרקע  שבמשך שנים רבות  סיפקה מים לאילת.

 

כל היחוד והיופי המתואר נמצא בסכנה בגלל רשלנות פושעת של עברינים, שכן אילת מצחינה והפעם אין הצחנה ממיכלי האשפה הפתוחים וגם לא מגדירת הבקר. הצחנה היא צחנת נפט  כתוצאה משבר בצינור קצא"א מעט דרומה מבאר אורה. בעקבות השבר זרמו אלפי מ"ק נפט גולמי מזרחה. בגלל הרוח הצפונית הגיעו ענני הצחנה לעקבה ומשם מדווחים על עשרות נפגעים.

 

בשלב הראשון הוצף ונסגר כביש 90 , הנפט המשיך לזרום ויצר שלוליות ענק בשמורת עברונה. ערוצי זרימה בהם זורמים שטפונות עונתיים התמלאו בעיסה השחורה. התמונות הזוועתיות מתפרסמות בכל אמצעי התקשורת כך שגם מי שאינו מצוי בענינים יכול להבין את גודל האסון. הפגיעה המידית היא בבעלי החיים הנלכדים בעיסה השחורה , גם אלה ש״רק חצו״ את השלוליות סוחבים את הרעל  ולבסוף ימותו.

 

הפגיעה המידית בצמחיה הקרובה לערוצי הזרימה ולשלוליות השחורות תראה כבר בימים הקרובים הצמחים יתיבשו, בהמשך יתייבשו צמחים רחוקים מהעיסה שכן שרשי חלק מצמחי המדבר משתרעים על פני שטח גדול. מאוחר יותר תחלחל העיסה הרעילה לעומק הקרקע וגשמים יעמיקו את החילחול עד שהנפט יגיע לאקווה ממנה שואבים רוב עצי השיטה את מימיהם , השיטים יתיבשו.

עץ שיטה טובל בכתם הנפט בעין עברונה, 4/12/14 צילום באדיבות מורי חן, אילת.
עץ שיטה טובל בכתם הנפט בעין עברונה, 4/12/14 צילום באדיבות מורי חן, אילת.

 

עמוק יותר מקום גם אליו יגיע הנפט  ,שואבים מים לאילת ולישובי הסביבה  ויהיה צורך לטהר עשרות בארות כדי לאפשר המשך הספקת המים.

 

השטח שהיום עדיין ירוק יהפך לצהוב ושחור  הצבאים ויצורים אחרים ייכחדו. עופות נודדים שנסמכו על החורש הירוק  ישארו  חסרי מחסה ומזון. בארות השרשרת (הפוגרות)  שבחלקן הייתה לחות יתמלאו בתואבה השחורה, אני ועמיתי הובלנו טיולים לאזור  וכנראה שלא נוכל לעשות זאת בתקופה הנראית לעין.

 

אנשי משרד הסביבה והרשות כבר בשטח בניסיונות לעצור את התפשטות האסון, בהמשך יתחילו עבודות לסילוק הנפט ולטיהור הקרקע שימשכו שנים רבות וימנעו רק חלק קטן מהנזק . כל זאת בגלל  רשלנות עבריינית.

 

 

המשטרה מחויבת להאשים בפלילים. המשרד להגנת הסביבה ורשות הגנים , עירית אילת והמועצה האזורית אילות, גופי תיירות ומפעילי טיולים מדבריים (בג׳יפים) ,
חברת מקורות (הספקת מים) וכל משתמשי המים. כולם יחד וכל אחד לחוד חייבים להגיש תביעת נזיקין כנגד מנהלי קצא"א , העובדים שגרמו לנזק וכל מי שמעורב בפשע הסביבתי, חיוב החברה והאחראים מטעמה לשאת בכל הוצאות ניקוי השפכים, עונש כבד על זיהום הקרקע ומקורות מים , עונשי מאסר כבדים וקנסות כספיים גבוהים.
כך אולי ניתן יהיה למתן חלק מהנזק ולנקות מעט מהזיהום, כל זאת ראוי שיתקיים בהליך מהיר ומקוצר , כדי שהפושעים יבואו על עונשם מייד וכדי שעבריינים בכוח יראו וייראו.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. ד׳ר נכבד.
  ראשית אכן ארוע לא נעים ובלתי הכרחי בעליל. עדיין מוקדם מאד להספיד את השמורה ואת ערכיה ואוכלוסיותה ניהיו נפגעים וכל אחד מהם מיותר, אבל צריך להסתכל נכוחה ולא בסיסמאות. כי יש מה לעשות.
  הנפט הגולמי אינו מחלחל ולא יפריע לפוגארות. גם כי הוא כבד מאד ושומני מאד. זה לא דס׳ל או תזקיק אלא נוזל שומני מאד ואכן ריחני מאד.
  בשכבה החיצונית של הקרקע קיימים מיליארדי חיידקים שידעו להסתדר עם הזיהום הפחמימני הזה ברוב המקרים. במיוחד לאחר שרוב השטח המזוהם, כ-80 דונם לערך, ינוקה ככל הניתן מנגר עילי, בריכות נפט גולמי ומעט אמולסיות שנוצרו כתוצאה מן השטפון הקטן לשמחתנו.
  השטח לא יהפוך שחור והטבע יודע להשתקם, הוא כבר הוכיח זאת, כאשר מסייעים לו בצורה מדעית ותוך מחקר מתמיד. עבודות ׳טיהור הקרקע׳ לא יימשכו שנים אלא שבועות אחדים, הקרקע המזוהמת תעבור טיפולים ביולוגיים ואחרים, באתר הפסולת הקרוב של המועצה או במתקנים רחוקים יותר…. ובשרידים שלט נמצאו במהלך הטיפול ׳הגדול׳ יטפלו נקודתית ככל שיימצאו.
  האם נגרם נזק? בהחלט. נזק רב ומיותר. האם זה אסון שיזהם באופן בלתי הפיך את הקרקע ואת המים ויהרוג את כל מה שבא עימו במגע? לא ולא. גם אין ולא היתה שום זרימה למפרץ אילת נוכח הטופוגרפיה, ההיערכות הנכונה ובעזרת המזל שהשטפון היה ׳קטן׳.
  אני שב ואומר: חבל שזה קרה הרע שזה קרה ויש לדאוג לתכנון תקינה ואכיפה כדי שזה לא יקרה שוב. לא בעברונה ולא בשום מקום אחר. עדיין, זה מטופל בסך הכל נכון ובזמן הקרוב נוכל לראות תוצאות. ודאי שאין טעם בהספדים.

 2. ביבי,הוא גם השר להגנת הסביבה. אבל לא ראש הממשלה,ולא אף אחד יקח אחריות! אני ממליץ לחברי הממשלה לשמוע את שירו של נתן סלור: ילד עם קוף.

 3. שכחתי להוסיף כי :
  במידה ובזמן הקרוב ,
  לפני שיספיקו לפנות את העיסה ,
  יגיע שטפון …
  תגיע העיסה המבחילה למפרץ אילת
  ותגרום לזהום נוסף …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן