סיקור מקיף

הנשיא אובמה הכריז על תוכנית בעלות 2 מיליארד דולר לגמול את מכוניות ארה”ב מדלק

במסגרת תוכנית, שהנשיא מקווה לקדם בעזרתה עתיד בו ייעשה שימוש באנרגיה נקיה תוקם קרן שתתמוך במחקרים
נשיא ארה"ב ברק אובמה, מתוך אתר הבחירות שלו
הנשיא אובמה ביקש ביום שישי מהקונגרס לקדם העברת המכוניות, המשאיות והאטובוסים בארה”ב לעידן שלא יכלול תחנות דלק. בביקורו במעבדה הלאומית ארגון, הוא קרא להקמת תוכנית בעלות של 2 מיליארד דולר. במסגרת התוכנית תוקם קרן שתיועד למחקרים שיגבירו את יעילות המכוניות, ישפרו את טכנולוגית הסוללות וירחיבו את השימוש בדלק ביולוגי, במאמץ להגיע לשימוש באנרגיה נקייה. המטרה הסופית: להוציא את ארה”ב מהתלות בנפט.

אובמה הזכיר בקצרה את הרעיון של אבטחת אנרגיה בנאום מצב האומה בינואר, כאמצעי לאספקת זרם כספים ארוך טווח לחוקרים. הבית הלבן מדגיש כי חדשנות בתחום האנרגיה לא טובה רק לצורך הפחתת פליטות הפחמן כדי להתמודד עם ההתחממות הגלובלית אלא גם משחקת תפקיד חשוב בכלכלה הצומחת.

2 מיליארד הדולרים יוקצו על פני עשר שנים, מתוך דמי הזיכיון לקידוחי נפט ימיים, אם כי הממשל מתנגד עדיין לקידוחי נפט בשמורת הטבע הארקטית באלסקה. הקונגרס יידרש לאשר את הקמת הקרן ולמרות המאבקים התקציביים, אנשי הבית הלבן אופטימיים וסבורים כי התוכנית תקבל תמיכה דו מפלגתית. הסיבה: הודוח הגיעה מקבוצה של מובילי תעשיה ואנשי צבא וזוכה לתמיכתה של ליסה מורקובסקי, הרפובליקנית הבכירה בוועדת האנרגיה ומשאבי הטבע של הסנט, אך האם הדו מפלגתיות תזלוג גם לבית הנבחרים זה כבר נושא אחר.

9 תגובות

 1. תודה אבי – בראותנו תמונות שכאלו מצווים אנו לברך
  מה רבו נפלאותיך אלוהים עולם נאה בראת לנו ושמת כוכבים במסילותיהם לסוב סביב הארץ ושבה סבה סביב האדמה יוצר נפלאות עולם וצבאות שמים.
  אמן ואמן

 2. כל מה שאובמה צריך לעשות, זה להטיל מיסים על דלקים כמו בישראל, הדבר יגרום לעודף תקציב ולחיסכון בדלק, נראה אם הוא מסוגל לכך.

 3. 2 מיליארד דולר ל 10 שנים – זה טיפה בים .
  זה כלום- גם למחקר- צריך לזכור שכסף ממשלתי בדרך כלל מנוצל פחות טוב מכסף פרטי – ולכן מדובר כאן בביזבוז גדול- אם ארצות הברית רוצה להלחם בזיהום- שפשוט תגביר את הסטאנדארט של רמות המזהמים שכל רכב יכול להוציא ופשוט תטיל מס על מכוניות מזהומות במיוחד- השוק יגיב מעצמו ובצורה יעילה יותר.
  שני 200 מיליון דולר בשנה שזה פחות מדולר בשנה לאזרח- זה לא הרבה יותר ממס שפתיים.

 4. כל הכבוד לאובמה. קראתי באיזה מקום שחברות הרכב האמריקאיות כבר נבהלו וצריכת הדלק הממוצעת ברכבים אמריקאים ירדה מ-10 ק”מ לליטר (לפני עשור) ל-15ק”מ לליטר (בדגמים החדשים כיום).

  בין אם הם יצליחו למצוא תחליף לנפט או לא, אני מקווה שהם ימשיכו ליעל את המנועים. בסופו של דבר התלות האמריקאית בנפט תמשיך לרדת, וכך גם של שאר העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן