סיקור מקיף

אחרי מלחמת לבנון השניה, הבנו שאי אפשר להסכים לאיום בלי שיהיה לו מענה ותוך שנה היינו כבר בניסוי הראשון של כיפת ברזל

כך אמר נתן ברק, מנכ"ל חברת mPrest מפתחת ה"מוח" (מערכת התוכנה לפיקוד ובקרה) של מערכת "כיפת ברזל" במפגש העשירי של מועדון השבבים הישראלי של אתר CHIPORTAL ומגזין TAPEOUT שהתקיים השבוע בת"א 

נתן ברק, מחברת MPREST, מפתחת מערכת הבקרה של כיפת ברזל בכנס מועדון השבבים הישראלי, 24 בדצמבר 2012. צילום: שמואל אוסטר, עבור אתר Chiportal.co.il
נתן ברק, מחברת MPREST, מפתחת מערכת הבקרה של כיפת ברזל בכנס מועדון השבבים הישראלי, 24 בדצמבר 2012. צילום: שמואל אוסטר, עבור אתר Chiportal.co.il

"אחרי מלחמת לבנון השניה, הבנו שאי אפשר להסכים לאיום בלי שיהיה לו מענה ותוך שנה היינו כבר בניסוי הראשון של כיפת ברזל". כך אמר נתן ברק, מנכ"ל חברת mPrest מפתחת ה"מוח" (מערכת התוכנה לפיקוד ובקרה) של מערכת "כיפת ברזל" במפגש העשירי של מועדון השבבים הישראלי של אתר CHIPORTAL ומגזין TAPEOUT שהתקיים השבוע בת"א. חברת mPrest מפתחת מערכות בקרה לארגונים אזרחיים וצבאיים וזכתה להשקעה של רפאל.

"אחרי ששלמה גרדמן ליווה אותי בתחילת דרכי לא יכולתי להגיד לו לא ובאתי למועדון השבבים." אמר ברק בתחילת הרצאתו. גרדמן, הבעלים של אתר זה, היה החונך של ברק עם שחרורו מהצבא, מטעם התאחדות תעשיות האלקטרוניקה.  "בצבא שירתי במרכז מחשבים חיל הים שהפך אחר כך למרכז תקשוב. עבדתי עם התעשייה עוד כשהייתי שם אבל יש הבדל בין להסתכל על התעשיה מהצד של הצבא לבין להיות בתעשיה ולמכור."

"חברת אמפרסט, גייסה 4 מיליון דולר מפיטנגו וקרנות אחרות היתה אמורה להתעסק באינטרנט אלחוטי לסלולאר. כשהגעתי אליהם אחרי שנתיים הם גמרו את הכסף. פתחנו חברה חדשה אמפרסט סיסטם והלכנו על כיוון חדש, הבנו שהדבר הכי חשוב זה שיווק בינלאומי אך כדי להגיע למובילות שוק במערכות שליטה ובקרה ידרש זמן רב ולכן ויתרנו על שליטה בחברה והכנסנו את רפאל כשחקן מרכזי עם 50% מהמניות. זו פלטפורמה שתאפשר לנו להיות מובילים בארץ ולאחר מכן גם בעולם. הלקוחות שלנו הם התעשיה הבטחונית – רפאל, אלתא, מלט, אבל גם לאיתורן, חברת חשמל, וחברות בחו"ל כגון ראס הידרה הרוסית."

"החלטנו שכל מה שנפתח יהיה גנרי. אחרי שהתקנו מערכת שליטה ובקרה באיתורן בארץ התחייבנו לכך שהם יוכלו להתקין אותו במקומות אחרים ללא מתכנת. זאת על אף שבישראל גונבים מכוניות, אך בברזיל חוטפים נהגים."

"פיתחנו תשתית גנרית למערכות שליטה ובקרה שמכרה את התשתיות לחברות זרות. אלתא פיתחה 10 מערכות שונות על גבי התשתיות שלנו. MPREST  היא חברה עם חזון ועם מערכת מעולה."

בהמשך הסביר ברק כיצד התגלגלה החברה לפרויקט החשוב ביותר של החברה האם – כיפת ברזל. "במלחמת לבנון השניה ירו עלינו ובלי שנהיה מוכנים שעטנו קדימה, היינו צריכים לעשות משהו ובתוך שנה כבר ביצענו את הניסוי הראשון. עשינו את כל השגיאות האפשריות. העימות האחרון – מבצע עמוד ענן הבהיר לנו שלכיפת ברזל יש יתרון נוסף מעבר להגנה על האזרחים – היא מאפשרת למקבלי ההחלטות לקבל את ההחלטות הנכונות ולהיערך נכון."

"פחות משניה מרגע שגילינו את האיום שהוא אכן איום, שלא נירה בטעות על מסוקים שעלולים להיות מזוהים על ידי המערכת כטיל בליסטי בשל אופי תנועתם. מדובר באירוע מאוד מורכב בטווחים קצרים עם זויות השפלה נמוכות מאוד. גם האויב נהיה מתוחכם. בעבר המחבלים שירו טילים היו מתחבאים בשדות. היום הם מתוחכמים, מאוד קשה לגלות אותם. סגרנו פער של המון שנים שבהם ירו עלינו ולא היה לנו מענה. באשר לשכנים שלנו – נדע לטפל בטילי בטווחים הקצרים. אנחנו נלחמים בכל מה שמגיע מאירן, יש אמנם ייצור עצמי בעזה. אחוזי ההצלחה מאוד גבוהים כבר כיום אבל נמשיך ונשפר אותם."

בהמשך תיאר ברק את פעולת המערכת: "מרגע שמזוהה האיום אנו כאמור מגיבים בתוך פחות משניה. מטרתנו היא להביא מיירט טמיר באופן בטיחותי לכדי ביות על המטרה. לכל איום אנחנו מייצרים 820 פתרונות ובוחרים את הטוב ביותר, האתגרים רבים. בעיקר עלינו להיזהר לא לפגוע במטוסים ולכן במקרה של חשש כזה, מוותרים על יירוט. כאמור בתוך שנה כבר ביצענו ניסוי ראשון, לא היה הרבה ללמוד על אף שקצת נעזרנו במפתחי החץ. אנחנו היינו אחראים לנושא השו"ב והתקשורת. אנחנו מחוברים לכל החיישנים האפשריים של חיל האוויר. אחרי שבנינו את התמונה אנחנו מעריכים את האיומים. אם אין מספיק מיירטים לא ניירט כל מטרה או נוותר על האפשרות לשגר שני טילים מיירטים, כפי שאגב עשינו בסוללה שהוצבה בתל אביב וזאת מכיוון שמדובר בסוללה שהוצאה מניסוי וכללה גרסאות תוכנה לא בדוקות מספיק. "

"המערכת כוללת מערך מיחשוב יחיד מסוגו בארץ, עם כל ההצפנות וה-ACTIVE DIRETORIES האפשריים. כיום אנו מביאים קרון בקרה לכל סוללה, ובעתיד, הכוונה היא ללכת על מרכז בקרה ארצי כפי שאנו עושים עם אחת המערכות הראשונות שנייצא."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. לצערך הרב ,התחילו לחשוב על כך עוד בשנת 1978 באונ' בן גוריון ובשיתוף האלוף דאז אריאל שרון .שים לב שהעבודה על מכ'ם כיפת ברזל התחילה בחברת אלת'א בשנת 1980 .

 2. SAFKAN

  לפי ההגיון הזה, מדוע שארצות הברית לא תתמוך באסד נגד המורדים? או בערבים נגד ישראל? אין ספק שהם כוח כלכלי ופוליטי הרבה יותר גדול מישראל, לא? איזה יתרון היה לה לתמוך דווקא באנגליה המובסת ב1940? למה לא בגרמניה?

  הפואנטה השלי בתגובה הקודמת הייתה שהתנהגות הנחשבת ל"מוסרית" מביאה עוצמה רבה. במקרה שלנו – תמיכת המעצמה החזקה בעולם. אם נתחיל כמו אוייבנו להשתמש בטרור ונהפוך את עזה לאצטדיון טדי אחרי כל קסאם כפי שהציע אבי, מהר מאוד יפסיקו הF15 להגיע, כפי שקרה במלחמת לבנון הראשונה כשהדקנו מדי את ההפצצות על ביירות.

  אנחנו ועזה זה לא רוסיה וצצניה, מעלינו 127 מדינות, מעליהם – שמיים כחולים. כדי לשרוד, עלינו להבין את הכוח האמיתי המוגבל שלנו, ולא לחזור על הטעות של מילושוביץ שהרשה לעצמו יותר מדי נגד האלבנים החלשים, וסופו שמת בכלא.

  כבר עברנו חורבן וגלות בגלל שבר כוכבא לא חישב נכון את יחסי הכוחות מול רומא. אז שלא יעלה לנו השתן לראש יותר מדי, ע"ע סדאם חוסיין.

  http://www.masada2000.org/geography.html

 3. ישראל

  מלחמת קוסובו הייתה מלחמה של ארצות הברית נגד רוסיה שהשתמשה בסרביה כשליח של רוסיה, לשם כך הייתה ברית איסטרטגית של רוסיה עם סרביה שכללה משלוח נשק לסרבים כנראה בתמורה להעניק לרוסיה זכות להקים בסיס צבאי בסרביה. ארצות הברית לא היתה מוכנה לכך לכן כפתה על סרביה את הפסקת הלחימה.

  היום אסאד עושה בסוריה מעשים גרועים לא פחות מסרביה אבל ארצות הברית לא תוקפת ישירות את סוריה. כנראה רוסיה הבהירה שאם ארצות הברית או בנות בריתה יתקפו ישירות את סוריה היא תיכנס לעימות צבאי עם אותם כוחות כשהיא עומדת לצידו של אסאד. סיטואציה יוצאת מן הכל היא אם יהיה סכון שחומרי לחימה כימיים יהיו בסכנה לזלוג לתנועות טירור, אז אולי ארצות הברית תתערב ישירות בסוריה.

  מצטער על שגיאות הקלדה, המקלדת של הטבלט היא זבל.

 4. "אפשר לבנות מכבש ענק בגובה 25 מטר ורוחב 50 מטר ועמיד בפני פצצות של 2 טון עם שלט רחוק
  ופשוט ליסוע על מי שיורה עליך"

  ולמה לא יבנו הערבים מכבש ענק בגובה 25 מטר ורוחב 50 מטר ועמיד בפני פצצות של 2 טון עם שלט רחוק ופשוט יסעו לתוך תל אביב יעשו סיבוב במחנה יהודה ויחזרו?

  "מה שישראל צריכה זה להגיב בירי ארטילרי מאסיבי על עזה אחרי כל ירי. שכל פעם שהם ירו הם יקבלו 1000 הרוגים".

  ולמה לא יגיבו הערבים בירי ארטילרי מאסיבי על אשקלון אחרי כל ירי. שכל פעם שהישראלים ירו הם יקבלו 1000 הרוגים?

  מאיפה יש לנו את הכוח שאין להם?

  אולי בגלל שאנחנו לא משתמשים בהצעות של אבי ואני, אז יש לנו F15 ומרכבות ולהם קלאצים וקסאמים.

  היה אחד, סלובודן מילושביץ' מסרביה, שניסה את התרגיל בקוסובו. הפעיל מטוסים וטנקים נגד אלבאנים עם טרקטורים, הרגיז את נאטו, למד זואולוגיה על דרכי ההפרשה של דגים, ומת בכלא.

  קוסובו עכשיו שייכת לאלבאנים.

  מוסר השכל: גודל האגו צריך להיות מסונכרן עם גודל ה… טוב לא משנה, העיקר שיהיה מסונכרן.

 5. אני בספק אם העולם ישתוק על זה….
  אם זה יקרה כל העולם(הדפוק) יפנה אלינו ויתחיל לגנות אותנו וארה"ב בכלל יכולה להפסיק לנו את הסיוע שלה.

 6. אבי – אני לגמרי מסכים (באמת). כל המערכת כיפת ברזל הזו היא אולי יפה מבחינת טכנולוגיה אבל היא כישלון אדיר של המערכת בטיפול בטרור.

  בטרור צריך לטפל בלי כפפות משי ומערכות כמו כיפת ברזל רק מעבירות מסר לאוייב שהוא בדרך הנכונה ושהנה עוד מעט נישבר ונתקפל.

  מה שישראל צריכה זה להגיב בירי ארטילרי מאסיבי על עזה אחרי כל ירי. שכל פעם שהם ירו הם יקבלו 1000 הרוגים. בהתחלה העולם יצעק, בסוף CNN ישתעמם ואף אחד לא יתעניין יותר, ומעזה יבינו שאנחנו משוגעים ושלא כדאי להתעסק איתנו ושאולי עדיף באמת ללכת על משא ומתן ולהתפשר.

 7. אפשר לבנות מכבש ענק בגובה 25 מטר ורוחב 50 מטר ועמיד בפני פצצות של 2 טון עם שלט רחוק
  ופשוט ליסוע על מי שיורה עליך לא צריך כלום אף אוייב או בניין לא יעמוד בזה נוסעים עד אמצע עזה לאט ובזהירות מצפצפים שכולם יספיקו להתפנות עושים סיבוב בשוק וחוזרים לא עוזר עושים עוד סיבוב
  ואז מחנים מחוץ לעזזה רק הצללית שלו תספק הרתעה ל 20 שנה
  בנו כבר מכונות גדולות בהרבה והעלות היא כמו ספינה גדולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן