סיקור מקיף

סטארט-אפ ישראלי מפתח ננו-לווייני תקשורת

טכנולוגיית הלוויינים של NSLComm תאפשר לטענת החברה גידול מסיבי בקצב העברת נתונים ביחס ללוויין בגדלים קטנים. האנטנות הנפרשות בננו-לוויינים מאפשרות תקשורת אולטרה מהירה בנפח הגדול פי 100 מלוויינים בגודל זהה

תמונת יח"צ.
תמונת יח"צ.

חברת הסטארט-אפ NSLComm, המפתחת טכנולוגיית לווינים זעירים לתקשורת בנפח גבוה, נמצאת בימים אלו בסגירה של סבב גיוס מתוכו גייסה כ-6.25 מיליון דולר. סבב הגיוס מובל על ידי משקיעים אסטרטגיים כגון קרנות JVP, ליברטי, OurCrowd, GF Hawk, וקרן קוקפיט מבית אל על, שלאחרונה הכריזה על שיתוף פעולה בתחומי התעופה והאירוספייס לתמיכה בסטארטאפים ובטכנולוגיות חדשניות יחד עם לופטהנזה ובואינג. הגיוס יאפשר לחברה לפתח ולבנות 2 לוויינים לשיגור עתידי, ובנוסף לשגר לוויין ראשון של החברה לחלל, אשר מתוכנן לנובמבר 2018.

NSLComm, אשר נוסדה בשנת 2015 על ידי ד"ר רז יצחקי, דניאל רוקברגר, ודני ספירטוס, עובדת בשנים האחרונות על פיתוח טכנולוגיה ישראלית חדשנית בתחום התקשורת הלווינית. החברה פועלת בעולם טכנולוגי של לווינים זעירים. בטכנולוגיה הקיימת כיום, ננו-לוויינים מציעים קצב תקשורת של פחות מ-10 Mbps (מגהבייט לשנייה) במסלול נמוך, אשר משמשים בעיקר לתצפיות, ניסויים מדעיים, או שימושים אחרים שלא בתחום התקשורת. הטכנולוגיה שפיתחה NSLComm מאפשרת לננו-הלוויינים שבפיתוחה להעביר נתונים בקצב של עד 1 Gbps (ג'יגהבייט לשנייה), פי 100 מהיכולת הנוכחית בשוק.

טכנולוגיה מהפכנית זו תאפשר מגוון שימושים כגון רשתות IoT במערך לווינים גלובלי, תקשורת למטוסים בזמן תעופה (in flight connectivity), ומגוון שימושים ממשלתיים, מסחריים, ופרטיים נוספים.

תקשורת לוויינית הינה אחת מהתשתיות המרכזיות בעולם תקשורת הנתונים הצומח כיום בקצב מהיר, אשר מאפשרת מגוון טכנולוגיות חשובות – החל מחיזוי מזג אוויר, דרך אינטרנט מהיר ורשתות סלולריות, ועד שימושים מסחריים על ידי חברות גלובליות.

עד כה, הלוויינים הקיימים חולקו ל-2 קבוצות עיקריות: לוויינים גדולים (Geo) המשייטים בגובה רב, אשר מציעים פריסת נתונים רחבה וקצב תקשורת מהיר, אך עלות בנייתם, שיגורם ותפעולם גבוה ביותר; ומולם, לוויינים קטנים וזעירים המשייטים בגובה נמוך (Leo), אשר עלותם קטנה יותר, אך פריסת הנתונים וקצב התקשורת שהם מציעים מוגבל מאוד.

הטכנולוגיה החדשנית של NSLComm מציעה שיגור לוויינים זעירים אשר מצליחים לפרוץ את קצב העברת הנתונים המוגבל עד עתה ללוויינים בגודל זה. זאת בזכות תכנון ובנייה של אנטנות גמישות מיוחדות, אשר מקופלות ותופסות נפח קטן מאוד בשלב השיגור לחלל, ומתוכנתות להיפתח לגודל מלא עם הפעלתן בחלל (האנטנות "זוכרות" את צורתן המקורית). באופן זה, החברה תוכל לספק שירותי תקשורת לוויינית מהירה בעלויות פיתוח, בנייה והפעלה נמוכות הרבה יותר ובקצבים גבוהים הרבה יותר מהפתרונות האחרים בשוק.

רז יצחקי, מנכ"ל ומייסד NSLComm: "הגענו לרעיון של החברה מתוך ההבנה כי שוק הלוויינים משווע לטכנולוגיה מתוחכמת היכולה להציע לוויני תקשורת מהירה גם בגדלים זעירים. טכנולוגיית האנטנות שלנו תאפשר מהפכה באופן שבו ניתן להעביר נתונים מהירים למגוון שימושים- ממשלתיים, אזרחיים, ומסחריים. לדוגמא, אם חברה מסחרית גלובלית נאלצה לסמוך על רשתות תקשורת חיצוניות עד כה, בשל העלות האסטרונומית הכרוכה בשיגור לווין "משלה", הפתרונות שמציעה NSLComm תאפשר לחברה זו לשגר קבוצה של ננו-לוויינים בפריסה רחבה, אשר תספק קצב העברת נתונים מהירה ביותר, וכל זאת בעלות אשר עד כה היתה מחוץ להישג ידה".

חן ויינשטיין, מנכ"ל קוקפיט, אמר: "קוקפיט נכנסת לשנתה השלישית ואנחנו ממשיכים להרחיב את הסקטורים הטכנולוגיים שאנחנו רוצים להמציא מחדש יחד עם סטרטאפים טכנולוגיים פורצי דרך. הטכנולוגיה של NSLComm שואפת לשנות את חוקי המשחק בכל הקשור לתקשורת לוויינית מהירה בגובה נמוך. יש לטכנולוגיה הזו פוטנציאל גדול במגוון רחב של יישומים ותעשיות שישפיעו על כל אחד ואחת מאיתנו. אנו מאמינים בשיתוף הפעולה בין NSLComm והאקוסיסטם של קוקפיט, יחד עם אל על, בואינג ולופטהאנזה".

NSLComm מתעתדת לשגר את הלווין הראשון NSLSat1 בחודש נובמבר 2018 באמצעות טיל השיגור PSLV בהודו. 3 שנים בלבד לאחר הקמתה, כבר השיגה החברה לקוחות גדולים ראשונים בישראל ובארה״ב. לחברה שותפויות עם מגוון גופים וקרנות, ובכללן קרן קוקפיט מבית אלעל, המשקיעה בסטארטאפים חדשניים המתמקדים בטכנולוגיות תעופה ואירוספייס, וזאת בשיתוף פעולה עם ענקיות התעופה בואינג ולופטהנזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן