סיקור מקיף

האמריקנים תומכים במדע, אך רבים מהם חושבים שאסטרולוגיה היא מדע

אנשי הקרן הלאומית למדע שערכו את הסקר אומרים כי מרבית הנסקרים במדינות האחרות הראו דאגה גדולה יותר לסביבה מאשר האמריקנים שלא מעטים מהם סבורים ששינויי האקלים נובעים ממחזורים טבעיים

אסטרולוגיה נתפסת כמדע. איור: shutterstock
אסטרולוגיה נתפסת כמדע. איור: shutterstock

האם האסטרולוגיה מדעית?
בשנת 2012, רק מעט יותר ממחצית מהאמריקנים סברו כי האסטרולוגיה איננה מדע, לעומת שני שלישים שנתנו את אותה תשובה ב-2010. מדובר בשיא שלילי בשאלה זו מאז 1983. כך עולה מסדרת סקרים שערכה במהלך השנתיים האחרונות (2012-2013) הקרן הלאומית למדע בארה"ב. עיקר הנתונים מרוכזים בפרק השביעי של הפרסום שכותרתו "התעניינות, מידע, מקורות ומעורבות"

לפי הסקר, אחת המדדים להבנת הציבור בנושאים מדעיים היא היכולת להבדיל בין מדע לפסוודו מדע. מאז 1979 נערכו בקביעות סקרים ששאלו את האמריקנים האם האסטרולוגיה היא מדע. בשנת 2012 כמחית מהאמריקנים (55%) אמרו כי האסטרולוגיה אינה כלל מדע, 32% אמרו כי יש משהו מדעי באסטרולוגיה ו-10% אמרו כי היא מדעית מאוד. כ-4% לא גיבשו דעה. לשם השוואה ב-2010 ענו 62% מהאמריקנים כי האסטרולוגיה איננה מדע, נתון זה נע בין 55% ל-66% מאז 1985.

כריס מוני הסביר את הנתונים הללו באתר Mother Jones באמרו: "מיעוט משמעותי של האמריקנים הנע בין 31 ל-45% מהאמריקנים, תלוי בשנה בה נערך הסקר, אמרו כי הם מחשיבים את האטסרולוגיה או מדעית מאוד או בעלת ערך מדעי כלשהו. זה נתון רע כשלעצמו. ה-NSF משווה זאת עם סין שבה 92% מהציבור אינו מאמין בהורסקופים, וזו עוד הוכחה לכך שאמריקה נעה בכיוון הלא נכון. גם מספר אלו שאמרו שהאסטרולוגיה שגויה היה ב-2004 גבוה יותר ועמד על 66%.
עיקר המאמינים באסטרולוגיה הם אלו שלא למדו חינוך מדעי ושאין להם ידע עובדתי. בקבוצה מאוחרת יותר, היתה ירידה של אלו שמוכנים לומר במפורש שהאסטרולוגיה היא לא מדעית מ-52% ב-2010 ל-35% ב-2012. בעיקר אשמים בכך הצעירים בני 18-24 שמרביתם סבור שהאסטרולוגיה היא לפחות בעלת ערך מדעי כלשהו. גם בקבוצת הגילאים 35-44 היתה ירידה דרסטית בין שני המחקרים מ-64% שאמרו שהאסטרולוגיה אינה מדע ל-51% בלבד השנה.

ארבעה מתוך חמישה אמריקנים מתעניינים ב"תגליות מדעיות חדשות". נושאים אחרים בתחומי המדע והטכנולוגיה מעניינים אמריקנים רבים ובהם תגליות רפואיות, זיהום סביבתי וכן המצאות וטכנולוגיות חדשות.

סקר שנערך בארה"ב ובעשר מדינות באירופה, בהן חמש המדינות הגדולות ביבשת הראו כי העניין במדע וטכנולוגיה בארה"ב גדול במקצת מזה שבאירופה. המחקר גם הראה כי האינטרנט עבר את הטלוויזיה כמקור העיקרי למידע אודות מדע וטכנולוגיה והיום 4 מתוך 10 אמריקנים רואה באינטרנט מקור עיקרי לידע מדעי.

מרבית אלו שהשתמשו באינטרנט למידע מדעי וטכנולוגי אמרו כי הם נעזרים בגרסאות מקוונות של עיתונים. מרבית האמריקנים אמרו כי ביקרו בגן חיות או אקווריום, מוזיאון להסטוריה של הטבע או מוזיאון מדע וטכנולוגיה ב-2012. עם זאת, מספר הביקורים,שירד לעומת 2008 היה תלוי ברמת ההכנסה ורמת ההשכלה.

האבולוציה והמפץ הגדול: התושבים מסכימים ובתנאי שיהיה כתוב שזו עמדת המדענים ולא עמדתם האישית

בממוצע ענו האמריקנים על 5.8 מתוך 9 השאלות שעסקו בעובדות, נתון דומה לשנים קודמות. 48% מהמשיבים סימנו כנכונה את האימרה לפיה בני האדם, כפי שאנו מכירים אותם היום, התפתחו מממינים מוקדמים יותר של בעלי חיים" ואולם 72% סימנו כנכונה את המשפט כאשר התווספה לו ההערה "לפי תורת האבולוציה". באורח דומה 39% סימנו בחיוב את האימרה לפיה היקום החלק בפיצוץ גדול, ואולם 60% נתנו את התשובה כאשר לפני המשפט התווספו המילים "לפי דעת האסטרונומים"

רמת הידע העובדתי בארה"ב דומה בהשוואה לאירופה וגדולה מזה של שאר העולם.

אמריקנים בעלי השכלה פורמלית גבוהה ענו טוב יותר על שאלות הידע. גברים ענו יותר תשובות נכונות בתחום המדעים הפיסיקליים, אך לא נרשמו הבדלים בין גברים ונשים בידע בתחום הביולוגיה.

מרבית המשיבים האמריקנים יכלו לבחור נכון בין תשובות מרובות לשתי שאלות שעסקו בסיכויים בהקשר של טיפולים רפואיים ומהי הדרך הנכונה לערוך ניסוי קליני ואולם הם התקשו בהספקת הסבר רציונלי לשימוש בקבוצות בקרה או בתיאור של מה הופך תהליך למדעי.

מרבית האמריקנים המשיכו לומר כי היתרוונת של המדע עולות על הסכנות ושהממשל הפדרלי צריך לממן מחקרים שיקדמו את חזית הידע. בשנים קודמות, 4 מתוך 10 אמריקנים אמרו כי הממשלה משקיעה מעט מדי במדע, ב-2012 כמחצית מהמשיבים אמרו כי הממשלה מוציאה על מחקרים מדעיים את הסכום הנראוי ורק אחד מתוך עשרה נשאלים אמר שהממשלה מוציאה יותר מדי על מחקרים.

סביבה, אנרגיה ותאי גזע

האמריקנים גילו דאגה לסביבה כמו כל מדינה מפותחת אחרת. ב-2010 כשליש מהאמריקנים אמרו כי הם מודאגים מאיכות הסביבה, המשיבים לתשובה זו נחלקו אודות שינויי האקלים והחזיקו בדעות שונות מאלו של מדינות אחרות. כך למשל בעוד הרוב ב-2013 ענו כי הם חוששים משינויי האקלים שלושה מתוך עשרה נשאלים ציינו כי ההתחממות הגלובלית צריכה להיות בסדר העידפויות של הנשיא והקונגרס. בשנים קודמות הטיפול בסוגיות האקלים היה בתחתית רשימת סדר העדיפויות של האמריקנים.

מרבית הנסקרים במדינות האחרות הראו דאגה גדולה יותר מאשר האמריקנים. האמריקנים גם נטו יותר מאשר תושבי מדינות אחרות לתמוך בטענה ששינויי האקלים הם תוצאה של תנודות טבעיות ולא נגרמת בידי האדם. גם התמיכה בשימוש בנפט ובאנרגיה גרעינית חזר לעלות לאחר כמה שנות ירידה שנבעו בשל אסונות בתחומים הללו. כשני שלישים מהאמריקנים תומכים בקידוחי נפט ימיים לעומת פחות ממחצית האמריקנים ב-2010 לאחר אסון הדליפה במפרץ מקסיקו.
מרבית האמריקנים הביעו תמיכה באנרגיה גרעינית כאחת הדרכים לספק חשמל, אף כי התמיכה היתה נמוכה מאשר התמיכה לפני התאונה בפוקושימה ב-2011.

ב-2010 כרבע מהמשיבים אמרו כי הנדסה גנטית עלולה להיות מסוכנת או מסוכנת ביותר, רק בבלגיה נרשמה התנגדות פחותה יותר.

מרבית האמריקנים רואים בשימוש בתאי גזע עובריים מקובלים מבחינה מוסרית. ב-2013 שישה מתוך 10 אמריקנים ראו בשימוש בתאי גזע עובריים כהליך מקובל, שיעור זה יציב מאז 2005.

לסקר באתר הקרן הלאומית למדע (NSF)

גאדג'ט ובו כתבות בנושא האסטרולוגיה מאתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

32 תגובות

 1. מיסטיקנים
  זה שדבר א' קרה אחרי דבר ב' לא אומר שב' קרה בגלל א'. תמיד צריך לחפש הסבק הגיוני למה שרואים, ולא לראות כל דבר כאישוש לאמונות לא מבוססות.

 2. אני מסכים לגבי שאסטרולוגיה זה מדע אבל ראיתי כמה דברים בחיים שקשורים לאסטרולגיה שבאמת קרו במציאות אחד לאחד.
  ואני מדבר בתור בן של רב.

 3. ניסים היקר!
  1.אין לי דבר ורבע דבר בנושא אסטרולוגיה והאמת שגם נושא אסטרולוגיה לא מעניין אותי לחלוטין.
  2. חיים מזר הציב קריטריונים למבחן, ופשוט רציתי לחדד באם הבנתי במדויק את קו מחשבתו. זה הכל

 4. רואים גם לפעמים איך במקום שהיה אדם בעולם מקביל , הבן אדם האחר שעובר בעולם הזה " נשאב " וחוזר על מה שאמרו בעולם הקודם , שוב קצת הרגשה של קופים .

 5. מר ניסים הנכבד , לפעמים שומעים את הדיבורים מעולמות מקבילים , וזה גורם לא לסופר מוח כי אם לקוף של מוח , אבל מוח יש . בכבוד

 6. מר ניסים הנכבד , ואם יש לי יותר ממיליארד בחשבון אבל שקוף מהחזרות , זה חסר לי ?

 7. יוסי סימון
  יש פרס של מיליון דולר לראשון שיראה שאסטרולוגיה עובדת. שאל את עצמך- למה אף אחד אפילו לא ביקש את הפרס?

 8. מר חיים מזר אכן ציינת אך תנסה בבקשה להכניס עולמות מקבילים לסטטיסטיקה שלך , אפילו שהם נמחקים , בכבוד

 9. יוסי סימון
  כפי שציינתי כדי שלאסטרולוגיה יהיה איזה שהוא תוקף ונתייחס לאותו אסטרולוג היפוטטי שאתה מתייחס אליו אני רוצה לדעת אם 51% מהתחזיות שלו מתממשות. מקרה אחד לא אומר שום דבר. יכול להיות שהתחזית שלו היתה מקרית או שהוא ניחן באיזה שהן תכונות אישיות שמאפשרות לו ניבוי זה ואת זה צריך לבדוק. נישאר בדוגמה שלך. האם אסטרולוגים נוספים נתנו תחזית זו?

 10. שלום פגוש!
  1.מתוך התנ"ך ( דברי הימים ב א יא ) שלמה מבקש "ותשאל לך חכמה ומדע" וכו' .
  2. גאוס הגדיר את המתמטיקה כמלכת המדעים.
  חיים מזר!
  רק לצורך הדיון (ואני ממש לא חסיד של אסטרולוגיה) .
  אם נניח היה אסטרולוג אחד בודד טוען, כי ביום מסוים, במקום מסוים, האדמה תפער את פיה ותבלע 11 מכוניות המוצגות במוזיאון, אירוע חד פעמי שהתרחש שלא ניתן לנסותו שנית. כיצד היית מתייחס לאירוע זה? (להבהרה איני טוען כי אכן היה אסטרולוג כזה).
  אני באופן כללי סבור שיש צורך בכל עניין להתייחס לגופו של עניין, להשתמש בטענות לוגיות תקפות תוך הסכמה לכללי הקש. כי אחרת הדיון הוא דיון של חרשים.

 11. די רפאים, אתה לא נמאס על עצמך? תמצא לך כבר חיים. מים נושפים עאלק.
  אבי אתה לא יכול לחסום את האידיוט הזה פעם אחת ולתמיד?

 12. התחילו לכתוב בשמי למעלה , סליחה , החזרות זמן ועולמות מקבילים קשה לפעמים לקבל

 13. אני אתן לכם דוגמה שקשורה בשמות שלכם , שתבינו איפה אתם חיים בניסים , להחיות בן אדם אחרי שמת אפשר בעולם מקביל ולהחזיר אותו לכאן

 14. לפעמים מספיק לי להראות שיש לכם טעות לוגית , סתם כי אין לכם נסיון בעולמות מקבילים ,בסטטיסטיקה שלא הכנסתם את העולמות לחישוב שלכם ואתם לא רואים כמה אתם חיים באשליה , אתה חיים ואתה ניסים , לדבר הרי אפשר בלי סוף אבל לאכול את הכובע שלכם אתם יכולים כבר עכשיו

 15. משתמש אנונימי(לא מזוהה)
  תשובתי היא לא. אני משתדל, אם הצלחתי אני לא יודע, להעמיד אותו במקומו להציג אותו במלוא אי שפיותו

 16. מים נושפים
  מי נושף עליך דברי הבל? העולמות המקבילים? נראה שאתה חי בעולם מקביל משלך. האם כשאתה אוכל, אתה אוכל בעולם מקביל ? אם אתה חולה ויש לך חום האם אתה בריא בעולם המקביל או אולי ההיפך?. הצג לקוראים עצמים מהעולם המקביל כדי שנאמין לך. אם אתה יודע מתמטיקה הסבר לנו איך נראית למשל מערכת צירים קרטזית בעולם המקביל . מה קורה בממשק שבין עולמנו לעולם המקביל. אם תצליח בכך תקבל יותר מפרס נובל אחד. תן לנו שם של מתמטיקאי או פיזיקאי מהעולם המקביל. אולי נוכל בעזרתך האדיבה לתקשר איתם. באיזו שפה מדברים בעולם המקביל? מעניין מה אומרים מי שמכירים אותך בעולם הזה ובעולם המקביל..

 17. ושתעשה סטטיסטיקה גם על עולמות מקבילים , ולא תקרא לזה למשל אי הוודאות של מיקום ותנע , נוכל להתקדם מדעית גם לסיפורים "סתם" שצופים את העתיד בלי להשמיץ , בכבוד

 18. מר חיים היקר ואם מישהו נותן לך תחזית רק כדי שיה לך יותר טוב , מסדר את הטוב למעלה , ואתה חיי חיים יותר טובים ולא מזהה את התחזית מחיים קודמים , כאשר אין לך כלים לראות את העולמות המקבילים הקודמים . איך תעשה סטטיסטיקה חיים ? קודם אתה צריך להבין איפה אתה נמצא בכלל , מי מעורב , איזה כוחות פועלים , באיזה עולמות הם מופעים . מי מעורב בהחזרות זמן וכו ורק אז תעשה סטטיסטיקה . בכבוד

 19. על מנת שיתחילו להתייחס לאסטרולוגיה כאל מדע היא צריכה לעמוד בשלושה תנאים והם:
  1. אם לפחות 51% מ – 100 אסטרולוגים נותנים אותה תחזית וזו מתאמתת.
  2 אם לפחות 51% מ – 100 תחזיות של אסטרולוג אחד מתאמתות.
  3. אסטרולוגיה עוסקת בסמלים. כל תרבות מתארת קבוצת כוכבים מסוימים בצורה אחרת ומכאן גוזרת את מסקנותיה. כך למשל האסטרולוגיה בבבל שונה מזו של מצרים העתיקה והאסטרולוגיה הסינית שונה מזו של המערב. מסיבה זו האסטרולוגיה היא תלוית תרבות. אם ימצא מתאם של לפחות 51% בין כל האסטרולוגיות לגבי אחד מהמזלות אפשר יהיה לומר שיש בה משהו.
  בלי תנאים אלה לאסטרולוגיה אין שום ערך.

 20. מר אבי היקר למרות שמחשבים מתקדמים באבולוציה עד שלא פגשתה "מדעית" אדם שבנה אותם , לא תבין

 21. פגוש ניסים צודק.. תיאוריה מדעית היא תיאוריה שניתן להפריך אותה אבל לא מצליחים – כגון האבולוציה שמאוששת בכל ניסוי קליני ובמיליוני ניסויים בבעלי חיים ובצמחים. תיאוריה שניתן להפריך אותה, אבל היא גם הופרכה, איננה עוד תיאוריה מדעית.

 22. פגוש
  אתה חצי צודק. אם אסטרולוגיה היא תיאוריה מדעית שהפריכו אותה – היא עכשיו תיאוריה מדעית שגוייה.
  זה עדיין מדע אצלך?

 23. שאתה מחזיר את הזמן כדי לתקן דברים , אתה יכול לבנות לך דגם מוחשי של מה שיקרה ונסות להבין את הטעויות שלך , והדגם יכול להיות גם "מופשט" כמו כוכבים ומזלות , מדעית תודה מים

 24. מתוך ויקיפדיה: מדע – במובנו הרחב – הוא כל מכלול קוהרנטי של ידע מוסק, הניתן לבחינה לפי אקסיומות בסיס. במובנו הצר יותר – משמש המונח מדע לציון כלל הידע האמפירי שהושג באמצעות המחקר האנושי (כמו פיזיקה וביולוגיה, למעט תחומים כמו מתמטיקה), ואדם העוסק במחקר המכוון להרחבת ידע זה נקרא מדען.

  ומתוך ההגדרות הללו ניתן להבין שגם אסטרולוגיה היא מדע. מדע מטומטם אמנם אבל עונה על ההגדרות.
  פופר טען כי טענה/תאוריה מדעית היא טענה או תאוריה שניתן לאמתה או להפריכה.
  האם הכוכבים מנבאים לי שאזכה בלוטו? האסטרולוגיה תגיד את דברה וזה ניתן לאימות או הפרכה. ולכן זה מדע לכל דבר וענין.

 25. גם רבע מהאמריקאים לא יודע שכדור הארץ מסתובב מסביב לשמש. אצלהם הבעייה היא בעיקר בורות שנובעת מקיצוניות דתית. גם אצלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן