האמריקנים תומכים במדע, אך רבים מהם חושבים שאסטרולוגיה היא מדע

אנשי הקרן הלאומית למדע שערכו את הסקר אומרים כי מרבית הנסקרים במדינות האחרות הראו דאגה גדולה יותר לסביבה מאשר האמריקנים שלא מעטים מהם סבורים ששינויי האקלים נובעים ממחזורים טבעיים

אסטרולוגיה נתפסת כמדע. איור: shutterstock
אסטרולוגיה נתפסת כמדע. איור: shutterstock

האם האסטרולוגיה מדעית?
בשנת 2012, רק מעט יותר ממחצית מהאמריקנים סברו כי האסטרולוגיה איננה מדע, לעומת שני שלישים שנתנו את אותה תשובה ב-2010. מדובר בשיא שלילי בשאלה זו מאז 1983. כך עולה מסדרת סקרים שערכה במהלך השנתיים האחרונות (2012-2013) הקרן הלאומית למדע בארה"ב. עיקר הנתונים מרוכזים בפרק השביעי של הפרסום שכותרתו "התעניינות, מידע, מקורות ומעורבות"

לפי הסקר, אחת המדדים להבנת הציבור בנושאים מדעיים היא היכולת להבדיל בין מדע לפסוודו מדע. מאז 1979 נערכו בקביעות סקרים ששאלו את האמריקנים האם האסטרולוגיה היא מדע. בשנת 2012 כמחית מהאמריקנים (55%) אמרו כי האסטרולוגיה אינה כלל מדע, 32% אמרו כי יש משהו מדעי באסטרולוגיה ו-10% אמרו כי היא מדעית מאוד. כ-4% לא גיבשו דעה. לשם השוואה ב-2010 ענו 62% מהאמריקנים כי האסטרולוגיה איננה מדע, נתון זה נע בין 55% ל-66% מאז 1985.

כריס מוני הסביר את הנתונים הללו באתר Mother Jones באמרו: "מיעוט משמעותי של האמריקנים הנע בין 31 ל-45% מהאמריקנים, תלוי בשנה בה נערך הסקר, אמרו כי הם מחשיבים את האטסרולוגיה או מדעית מאוד או בעלת ערך מדעי כלשהו. זה נתון רע כשלעצמו. ה-NSF משווה זאת עם סין שבה 92% מהציבור אינו מאמין בהורסקופים, וזו עוד הוכחה לכך שאמריקה נעה בכיוון הלא נכון. גם מספר אלו שאמרו שהאסטרולוגיה שגויה היה ב-2004 גבוה יותר ועמד על 66%.
עיקר המאמינים באסטרולוגיה הם אלו שלא למדו חינוך מדעי ושאין להם ידע עובדתי. בקבוצה מאוחרת יותר, היתה ירידה של אלו שמוכנים לומר במפורש שהאסטרולוגיה היא לא מדעית מ-52% ב-2010 ל-35% ב-2012. בעיקר אשמים בכך הצעירים בני 18-24 שמרביתם סבור שהאסטרולוגיה היא לפחות בעלת ערך מדעי כלשהו. גם בקבוצת הגילאים 35-44 היתה ירידה דרסטית בין שני המחקרים מ-64% שאמרו שהאסטרולוגיה אינה מדע ל-51% בלבד השנה.

ארבעה מתוך חמישה אמריקנים מתעניינים ב"תגליות מדעיות חדשות". נושאים אחרים בתחומי המדע והטכנולוגיה מעניינים אמריקנים רבים ובהם תגליות רפואיות, זיהום סביבתי וכן המצאות וטכנולוגיות חדשות.

סקר שנערך בארה"ב ובעשר מדינות באירופה, בהן חמש המדינות הגדולות ביבשת הראו כי העניין במדע וטכנולוגיה בארה"ב גדול במקצת מזה שבאירופה. המחקר גם הראה כי האינטרנט עבר את הטלוויזיה כמקור העיקרי למידע אודות מדע וטכנולוגיה והיום 4 מתוך 10 אמריקנים רואה באינטרנט מקור עיקרי לידע מדעי.

מרבית אלו שהשתמשו באינטרנט למידע מדעי וטכנולוגי אמרו כי הם נעזרים בגרסאות מקוונות של עיתונים. מרבית האמריקנים אמרו כי ביקרו בגן חיות או אקווריום, מוזיאון להסטוריה של הטבע או מוזיאון מדע וטכנולוגיה ב-2012. עם זאת, מספר הביקורים,שירד לעומת 2008 היה תלוי ברמת ההכנסה ורמת ההשכלה.

האבולוציה והמפץ הגדול: התושבים מסכימים ובתנאי שיהיה כתוב שזו עמדת המדענים ולא עמדתם האישית

בממוצע ענו האמריקנים על 5.8 מתוך 9 השאלות שעסקו בעובדות, נתון דומה לשנים קודמות. 48% מהמשיבים סימנו כנכונה את האימרה לפיה בני האדם, כפי שאנו מכירים אותם היום, התפתחו מממינים מוקדמים יותר של בעלי חיים" ואולם 72% סימנו כנכונה את המשפט כאשר התווספה לו ההערה "לפי תורת האבולוציה". באורח דומה 39% סימנו בחיוב את האימרה לפיה היקום החלק בפיצוץ גדול, ואולם 60% נתנו את התשובה כאשר לפני המשפט התווספו המילים "לפי דעת האסטרונומים"

רמת הידע העובדתי בארה"ב דומה בהשוואה לאירופה וגדולה מזה של שאר העולם.

אמריקנים בעלי השכלה פורמלית גבוהה ענו טוב יותר על שאלות הידע. גברים ענו יותר תשובות נכונות בתחום המדעים הפיסיקליים, אך לא נרשמו הבדלים בין גברים ונשים בידע בתחום הביולוגיה.

מרבית המשיבים האמריקנים יכלו לבחור נכון בין תשובות מרובות לשתי שאלות שעסקו בסיכויים בהקשר של טיפולים רפואיים ומהי הדרך הנכונה לערוך ניסוי קליני ואולם הם התקשו בהספקת הסבר רציונלי לשימוש בקבוצות בקרה או בתיאור של מה הופך תהליך למדעי.

מרבית האמריקנים המשיכו לומר כי היתרוונת של המדע עולות על הסכנות ושהממשל הפדרלי צריך לממן מחקרים שיקדמו את חזית הידע. בשנים קודמות, 4 מתוך 10 אמריקנים אמרו כי הממשלה משקיעה מעט מדי במדע, ב-2012 כמחצית מהמשיבים אמרו כי הממשלה מוציאה על מחקרים מדעיים את הסכום הנראוי ורק אחד מתוך עשרה נשאלים אמר שהממשלה מוציאה יותר מדי על מחקרים.

סביבה, אנרגיה ותאי גזע

האמריקנים גילו דאגה לסביבה כמו כל מדינה מפותחת אחרת. ב-2010 כשליש מהאמריקנים אמרו כי הם מודאגים מאיכות הסביבה, המשיבים לתשובה זו נחלקו אודות שינויי האקלים והחזיקו בדעות שונות מאלו של מדינות אחרות. כך למשל בעוד הרוב ב-2013 ענו כי הם חוששים משינויי האקלים שלושה מתוך עשרה נשאלים ציינו כי ההתחממות הגלובלית צריכה להיות בסדר העידפויות של הנשיא והקונגרס. בשנים קודמות הטיפול בסוגיות האקלים היה בתחתית רשימת סדר העדיפויות של האמריקנים.

מרבית הנסקרים במדינות האחרות הראו דאגה גדולה יותר מאשר האמריקנים. האמריקנים גם נטו יותר מאשר תושבי מדינות אחרות לתמוך בטענה ששינויי האקלים הם תוצאה של תנודות טבעיות ולא נגרמת בידי האדם. גם התמיכה בשימוש בנפט ובאנרגיה גרעינית חזר לעלות לאחר כמה שנות ירידה שנבעו בשל אסונות בתחומים הללו. כשני שלישים מהאמריקנים תומכים בקידוחי נפט ימיים לעומת פחות ממחצית האמריקנים ב-2010 לאחר אסון הדליפה במפרץ מקסיקו.
מרבית האמריקנים הביעו תמיכה באנרגיה גרעינית כאחת הדרכים לספק חשמל, אף כי התמיכה היתה נמוכה מאשר התמיכה לפני התאונה בפוקושימה ב-2011.

ב-2010 כרבע מהמשיבים אמרו כי הנדסה גנטית עלולה להיות מסוכנת או מסוכנת ביותר, רק בבלגיה נרשמה התנגדות פחותה יותר.

מרבית האמריקנים רואים בשימוש בתאי גזע עובריים מקובלים מבחינה מוסרית. ב-2013 שישה מתוך 10 אמריקנים ראו בשימוש בתאי גזע עובריים כהליך מקובל, שיעור זה יציב מאז 2005.

לסקר באתר הקרן הלאומית למדע (NSF)

גאדג'ט ובו כתבות בנושא האסטרולוגיה מאתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

32 תגובות

 1. מיסטיקנים
  זה שדבר א' קרה אחרי דבר ב' לא אומר שב' קרה בגלל א'. תמיד צריך לחפש הסבק הגיוני למה שרואים, ולא לראות כל דבר כאישוש לאמונות לא מבוססות.

 2. אני מסכים לגבי שאסטרולוגיה זה מדע אבל ראיתי כמה דברים בחיים שקשורים לאסטרולגיה שבאמת קרו במציאות אחד לאחד.
  ואני מדבר בתור בן של רב.

 3. ניסים היקר!
  1.אין לי דבר ורבע דבר בנושא אסטרולוגיה והאמת שגם נושא אסטרולוגיה לא מעניין אותי לחלוטין.
  2. חיים מזר הציב קריטריונים למבחן, ופשוט רציתי לחדד באם הבנתי במדויק את קו מחשבתו. זה הכל

 4. רואים גם לפעמים איך במקום שהיה אדם בעולם מקביל , הבן אדם האחר שעובר בעולם הזה " נשאב " וחוזר על מה שאמרו בעולם הקודם , שוב קצת הרגשה של קופים .

 5. מר ניסים הנכבד , לפעמים שומעים את הדיבורים מעולמות מקבילים , וזה גורם לא לסופר מוח כי אם לקוף של מוח , אבל מוח יש . בכבוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן