סיקור מקיף

דיווח ישיר מטקס הענקת הנובל בשטוקהולם

אבי בליזובסקי, עורך האתר, מדווח מאירועי הנובל בסטוקהולם

מוקדם יותר הערב נערך אירוע הפתיחה של טקס הענקת פרסי הנובל בתחומים השונים. אבי בליזובסקי מדווח ישירות מסטוקהולם: "האירוע היה מרשים מאוד. המחווה שעשה הרשקו לרוז בליוויו לדוכן הייתה מרשימה ביותר, והיא לוותה במחיאות כפיים סוערות."

המומחים מהאקדמיה הקריאו נימוקים מפורטים לזכיות בתחומים השונים וחשיבותן של התגליות וההסברים. בכימיה נתקבל הפרס על גילוי ותיאור מערכת היוביקוויטין, בפיסיקה על הכוח החזק והחופש האסימפטוטי, ברפואה על מערכת חישת הריח ובכלכלה על התנהגות המחזורים העסקיים (פירוט הנימוקים יופיע בימים הקרובים).

יו"ר מועצת המנהלים של הפרס, פרופסור סמואל בנגט, דיבר על המיעוט היחסי של הנשים בין מקבלי הפרס. בתחומי המדעים הנשים מהוות שני אחוזים בלבד מהזוכים משנת 1901 ועד היום. כאשר מסתכלים גם על תחומי הספרות והכלכלה, הנשים מהוות ארבעה אחוזים מכלל הזוכים.

בנגט מסביר את המיעוט של הנשים בקרב מקבלי הפרס בכך שבעבר לא הצליחו הנשים לקבל משרות של פרופסורה באקדמיה. מאמצע המאה העשרים החל המצב להשתנות, ובשנים האחרונות אנו מתחילים לראות את פירותיו של השינוי הזה. אנו רואים יותר ויותר זוכות בפרס, והשינוי מסמל כיוון חדש.

בנגט אמר (בתרגום חופשי), כי "ההיסטוריה של פרס הנובל מהווה מראה של המדע והתרבות במאה העשרים. מראה משקפת את המציאות, גם אם לא תמיד מסכימים עמה. במידה מסוימת הפרס משקף את האיש אלפרד נובל בשנות התשעים של המאה התשע עשרה. הוא הביא את התפישה המחשבתית בתחומי השלום, המדע והתרבות של המאה התשע עשרה לתוך המאה העשרים. כיום, למעלה ממאה שנה מאוחר יותר, הרעיונות הללו מקבלים משמעות חזקה."

היום נערכת ארוחת הערב המסורתית, שתימשך ארבע שעות. עידכונים נוספים בהמשך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן