סיקור מקיף

פרס נובל לרפואה למגלי הטלומרים והטלומרז הבונה אותם

פרס נובל לרפואה הוענק בשלושה חלקים שווים לאליזבט בלקבורן מאוניברסיטת קליפורניה, קארול גריידר מביה"ס לרפואה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבלטימור, וג'ק שוסטק מבית החולים הכללי בבוסטון ומרכז האווארד יוז.

מדלית פרס נובל
מדלית פרס נובל

פרס נובל לרפואה הוענק בשלושה חלקים שווים לאליזבט בלקבורן מאוניברסיטת קליפורניה, קארול גריידר מביה"ס לרפואה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבלטימור, וג'ק שוסטק מבית החולים הכללי בבוסטון ומרכז האווארד יוז.

פרס נובל לפיזיולוגיה או רפואה ניתן השנה לשלושה מדענים שפתרו בעיה חשובה בביולוגיה: כיצד הכרומוזומים משכפלים את עצמם באורח מושלם במהלך חלוקת התא, וכיצד הם מגינים על עצמם מפני שחיקה.חתני הפס הראו כי הפתרון נמצא בקצה הכרומוזום – הטלומרים – ובאנזים היוצר אותם – טלומרז.

מולקולות ה-DNA הארוכות והמפותלות הנושאות את הגנים שלנו מכווצות לכרומוזומים. הטלומרים מחוברים לקצותיהם. אליזבט בלקבורן וג'ק שוסטק גילו כי רצף DNA ייחודי בטלומרים מגינים על הכרומוזומים מפני שחיקה. קארול גריידר ואליזבט בלקבורן זיהו את הטלומרז, האנזים שבונה את הטלומרים ב-DNA.
גילויים אלה מסבירים כיצד קצה הכרומוזום מוגן באמצעות הטלומרים והם נבנים בידי הטלומרז.
אם הטלומרים מתקצרים, התא מזדקן. ומצד שני אם פעילות הטלומרז גבוהה, נשמר אורך הטלומרים, והזדקנות התא מתעכבת. זה המצב בתאים סרטניים, שנראה שיש להם חיי נצח. בניגוד לכך, כמה מחלות תורשתיות, מאופינות בטלומרז פגום, דבר המתבטא בנזק בתאים. ועדת פרס נובל הכירה בתגלית כמנגנון בסיסי בתא, גילוי שהאיץ ופיתח אסטרטגיות ריפוי חדשות.

10 תגובות

 1. אבי:
  כשקראתי את התגובה הראשונה שלך הייתי בטוח שאת מתבדח… וזה היה די מצחיק…
  למה אתה חייב להרוס אם התגובה השנייה 🙂

  לבדוק שוב את המחשב שלי… חחח…
  דם לבן ,
  🙂

 2. זווית מקומית: דודי צפתי כיום בגבעת רם עשה את הפוסט דוקטראט אצל דר' בלקבורן. המימצאים שלו אף הם היו מרעישים.

 3. הספקן הלא מסופק:
  הכוונה לכך שהם משכפלים את עצמם. בהתחלה היו כרומוזומים, ואז הם נהפכו לכרומוזומים-כרומוזומים, היינו התרבו. 🙂 🙂 🙂

 4. אני לא מבין כלום ברפואה…
  משהוא יכול להסביר לי מה המשפט בא אומר?
  "כיצד הכרומוזומים הכרומוזמים את עצמם…"

  תודה

 5. אני לא צריך טלומרים כדי לדעת שאני כבר זקן… אני עוד זוכר שהייתי באוניברסיטה בתואר הראשון לפני יותר מעשור כשסיפרו לנו על הדבר החדש והמרעיש הזה… אם זכיתי להכיר ממצא בזמן שגילו אותו ולחכות עד שייתנו עליו פרס נובל – זה אומר שאני זקן.

  בברכת גמלאים,
  עמי בכר

 6. אם אפשר לתקן את השם של אליזבת בלקבורן…
  מגיע לה על כל העבודה שהיא עשתה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן