סיקור מקיף

פרס נובל לפיזיקה למגלי האצת התפשטות היקום

מה יהיה הגורל הסופי של היקום? יתכן שהוא יסתיים בקור עז, אם אנו מאמינים לזוכי פרס נובל השנה בפיזיקה

האקדמיה השבדית למדעים החליטה להעניק את פרס נובל לפיזיקה לשנת 2011 לשלושה חוקרים מחצית סכום הפרס יוענק ל סול פרלמוטר מפרויקט הסופרנובה הקוסמולוגי, מעבדות לורנס ברקלי ואוניברסיטת קליפורניה בברקלי והמחצית השניה תחולק בין לבראין שמידט, צוות חיפוש High-z Supernova באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליהב בוסטון קריק ופרופ' אדם ריס, ראש צוות High-z Supernova מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבלטימור עבור תגליתו אודות האצת התפשטות היקום באמצעות תצפיות על סופרנובות מרוחקות.
"יש שיאמרו שהעולם יגמר באש, אחרים בקרח" – *

מה יהיה הגורל הסופי של היקום? יתכן שהוא יסתיים בקור עז, אם אנו מאמינים לזוכי פרס נובל השנה בפיזיקה. הם חקרו כמה עשרות כוכבים מתפוצצים, המכונים סופרנובה, וגילו כי היקום מתפשט בקצב הולך וגבר. הגילוי הגיע כהפתעה גמורה אפילו לזוכים עצמם.
בשנת 1998 הזדעזע עולם הקוסמולוגיה מהיסוד כאשר שני צוותי מחקר הציגו את ממצאיהם. הצוות בראשותו של סול פרלמוטר, החל לעבוד בשנת 2009. בריאן שמידט הוביל צוות אחר שהחל לפעול ב-1994 בעוד אדם רייס שיחק בו תפקיד חשוב.

החוקרים חברו למירוץ למיפוי היקום באמצעות איכות מרבית הסופרנובות הרחוקות. יותר טלסקופים מתוחכמים על הקרקע ובחלל, כמו גם מחשבים שהולכים וניים חזקים וכן גם חיישני התמונות הדיגיטליות (CCD, פרס נובל לפיזיקה לשנת 2009) פתחו את האפשרות בשנות התשעים לחבר יותר פיסות מידע לפאזל הקוסמולוגי.
הצוות השתמש בסוג מסוים של סופרנובת המכונה Ia. אלו הן התפוצצויות של כוכב קומפקטי זקן שמסתו דומה לזו של השמש אך גודלו כגודל כדור הארץ. סופרנובה בודדת מסוג זה יכולה לפלוט אור כמו גלקסיה שלמה.

בסיכומו של דבר שני צוותי המחקר גילו 50 סופרנובות מרוחקות שהאור שלהם היה חלש מהצפוי – דבר שהיווה סימן לכך שהתפשטות היקום מואצת. הסיכוי לטעות היה גדול, אך המדענים מצאו אישוש לכך מהעובדה ששתי הצוותים הגיעו לאותו ממצא מדהים.

במשך קרוב למאה שנה היה ידוע שהיקום מתפשט כתוצאה מהמפץ הגדול לפני 14 מיליארד שנה. ואולם הגילוי כי ההתפשטות מואצת הוא מדהים. אם ההתפשטות תמשיך בקצב הנוכחי, היקום יהפוך לקר.

ההאצה נובעת מקיומה של אנרגיה אפלה, אך מהותה של זו נותרה חידה – יתכן כי זו החידה הגדולה ביותר בפיזיקה כיום. מה שידוע עליה היא שהיא מכילה כשלושה רבעים מהיקום, ולפיכך הממצאים של זוכי פרס נובל לשנת 2011 יעזרו לחשוף את היקום בפרטים הטובים ביותר הידועים למדע, והכל שוב אפשרי.

* רוברט פרוסט, קרח ואש, 1920

10 הסופרנובת המרוחקות ביותר מסו Ia שהתגלו במחקר בו שותפים גם החוקרים הישראליים אור גראור, פרופ' דן מעוז, ד"ר דובי פוזננסקי מאוניברסיטת תל אביב ואבישי גל-ים ממכון ויצמן, 2011
10 הסופרנובת המרוחקות ביותר מסו Ia במחקר אחר שפורםס במקרה במקביל היום (4/11/2011) ואשר משתמש באותן שיטות בדיוק כמו אלו שזכו היום בנובל, ואשר בוצעו לפני 13 שנה. משמאל - לפני הסופרנובה, בתמונות האמצעיות - אחרי הסופרנובה., מהזמן האחרון בו שותפים גם החוקרים הישראליים אור גראור, פרופ' דן מעוז, ד"ר דובי פוזננסקי מאוניברסיטת תל אביב ואבישי גל-ים ממכון ויצמן, . 2011

קישור לידיעה על המחקר בו שותפים חוקרים ישראלים, אשר פורסם בדיוק יום בו הודיעו על שלושה ממיסידי התחום כזוכי פרס נובל.

13 תגובות

 1. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

 2. אליסף,
  לפחות מבחינה סטטיסטית כ- 23% מזוכי פרס נובל לדורותיהם הם יהודים. אם מתמקדים רק במדעים המדויקים, אז עוברים את ה- 35%. זה מטורף!
  אין ברירה אלא להסיק שזה אומר שבאמת היהודים, בממוצע, יותר חכמים מכל היתר.
  אם למישהו יש הסבר אחר, מלבד קונספירציה יהודית בינלאומית (שגם בשבילה צריך שכל…) אני אשמח לשמוע

 3. אדםאדום צודק. ולתגלית זאת יכולה להיות השפעה אדירה להרבה מאד תחומי הפיסיקה, ולשנות או להרחיב תאוריות קיימות, במגוון התאוריות החשובות הפיסיקה. בנוסף, מימי ראשית התפתחות המדע, היקום היה הנושא העיקרי שהאדם חקר. ממש מפליא לראות תגובות כשל אותו סטודנט לכימיה שמחפש "מחקר מועיל". אם המחקר היה רק מחפש תועלת ופרקטיות היינו עוד בראשיתו, מה גם שהתועלת הרבה פעמים רק מובנת בדיעבד.

 4. אולי נחזור על תגובתו של אבי:
  "גם ריס, ובסך הכל חמישה מתוך ששת זוכי הנובל ביומיים האחרונים -כל השלושה מאתמול ושניים מתוך השלושה מהיום. חבל רק שאין הרבה ישראלים במאגר, ועם איך שמערכת החינוך הישראלית נראית ב-20 השנים האחרונות, המאגר יתדלדל מאוד."
  1. לפחות זכינו לראות שיש ישראלי במאגר….
  2. חמישה מתוך שישה, או שישה מתוך שבעה עם נספור את הכימיה מה ההסבר לסטטיסטיקה הזאת?

 5. לסטודנט לכימיה: זו תגלית כ"כ מרעישה שהיא מאפילה על תגליות רוב מקבלי פרס נובל לפיזיקה בשנים האחרונות (עם כל הכבוד) ואולי יותר מזה. התגלית פותחת פתח לכיוונים חדשים בפיזיקה שבכלל לא ידעו ולא חזו את קיומם.

 6. מעניין מה רואה נמלה שדורכים עליה, יקום מתכווץ.

  להסיק ממה שמצליחים לראות על כלל היקום, זה לא רציני, ובמיוחד שלא רואים ולא יודעים מה גודל היקום.

  זה נראה כמו פרס נובל למדע בידיוני,

  בשנה הבאה הם יחלקו גם פרסים לאסטרולוגיה וקריאה בקפה, איך אני יודע את זה, אני מסיק את זה.

 7. התפשטות היקום ניראית בעיני מאוד ראוייה לפרס נובל בעיקר בגלל הסיבה שהיא הייתה בניגוד לקונצנזוס, וחייבה את המדענים להחליט על האנרגיה האפלה.
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 8. היקום מרגע לידתו הולך ומתקרר עד היום וסביר כי ימשיך בתהליך זה.
  כידוע היקום התחיל עם המפץ הגדול בו אנרגיה עצומה הייתה מרוכזת בנקודה קטנה ומאז היקום מתפשט ועד היום, וימשיך להתפשט אומרים עד לגוועת שארית כל האנרגיה.
  למה זה דומה?
  בדמיוני אני רואה שזה דומה לסוללה טעונה שיש ריכוז של אנרגיה בצד אחד ועם חיבורה אל מעגלים חשמליים נוצרים תהליכים עד להתרוקנות הסוללה ולשוויון.
  דוגמא נוספת:
  אגם מים הכלוא במקום גבוה המזרים מים אל מקום נמוך, מצב המתאר ריכוז של אנרגיה במקום הגבוה. תוך כדי זרימת המים מהמקום הגבוה אל הנמוך , נוצרים תהליכים, כגון: המים מניעים גלגל, הגלגל מניע מטחנה וזו טוחנת חיטה ועוד… כל זה יכול להמשך כל עוד יש מים במקום הגבוה ויפסק עם התרוקנות המים ושוויון.

  במקרים שהוזכרו אני רואה שיש תנועה של אנרגיה ממצב ריכוז ( אי שוויון ) אל מצב שוויון.
  כך גם היקום שלנו, עובר ממצב של ריכוז ( המפץ הגדול ) אל שוויון ( יקום קר ).

  מעניין מה יקרה לחורים השחורים בתהליך, האם האנרגיה בתוכם תשאר לנצח כלואה או שבשלב מסוים יתפוצצו.

 9. פרס נובל על גילוי התפשטות היקום?!
  לא נשארו פיזיקאים ,שגילו תגליות קצת יותר מועילות, שאפשר לתת להם את הפרס?
  הגילוי של התפשטות היקום היא תגלית פיקנטית אבל לא ראויה בעיני לפרס נובל.

 10. שאול פרלמוטר ואדם גיא רייס כנראה יהודים. אני לא יודע לגבי שמידט, אבל זה בהחלט נשמע כמו שם יהודי. אתמול בביולוגיה כולם היו יהודים. זה די מדהים.
  זו דווקא תעודת עניות למדינת ישראל ולא גאווה כי אם הראש היהודי הוא כל כך מוצלח אבל כשהוא במדינת ישראל אז הוא לא מצליח להגיע להשגים שכאלה – זה אומר משהו לגבי הסביבה "התומכת".

  פעם מישהו אמר שפרס נובל ויהודים זה פרס-טיטוציה (זנות). בסך הכל, טוב לדעת שיש אנשים שיוצאים מגדרם כדי לספק מדע איכותי ופורץ דרך לכל השאר.
  בשם כל השאר – תודה.

 11. גם ריס, ובסך הכל חמישה מתוך ששת זוכי הנובל ביומיים האחרונים -כל השלושה מאתמול ושניים מתוך השלושה מהיום. חבל רק שאין הרבה ישראלים במאגר, ועם איך שמערכת החינוך הישראלית נראית ב-20 השנים האחרונות, המאגר יתדלדל מאוד.

 12. אף פיזיקאי או אסטרופיזיקאי לא חזה שהיקום מאיץ. זו היתה הפתעה רבתי לכולם. ברבור שחור.
  מישהו יודע אם מבין הזוכים השנה בנובל יש יהודים?
  (סול פרלמוטר נשמע שם יהודי)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן