סיקור מקיף

חקירה בשבדיה: האם ממשלת סין וחברת תרופות השפיעו על ההחלטה בדבר זוכי פרסי נובל

שלושה מחברי ועדות פרסי נובל נחקרים האם הנסיעה הממומנת לסין במטרה להסביר כיצד מצליחים לזכות בפרס נובל הינה בבחינת שוחד, וכן בודקים חדשות לפיהן חברת תרופות מקומית השפיעה על ההחלטה בדבר זוכי הפרס ברפואה השנה

מדלית פרס נובל
מדלית פרס נובל

התובע העוסק בפיענוח שחיתויות בשבדיה, נילס-אריק שולץ פתח בחקירה נגד חברי ועדת פרס נובל שקיבלו נסיעה לסין במימון מלא, כאשר מארחיהם ניסו לשכנע אותם לתת פרסי נובל למדענים ממדינתם. התביעה בשטוקהולם חוקרת האם הנסיעות של חברי הוועדה ב-2006 וב-2008 נועדו כדי להשפיע על קבלת ההחלטות של וועדות פרס נובל השונות. לא נמסרו שמות חברי הוועדה וגם לא כמה חברים בוועדה נחקרים.

החקירה החלה בעקבות תחקיר של רדיו שבדיה לפיהם שלושה חברי ועדת השיפוט הבוחרות את פרסי נובל ברפואה, כימיה ופיסיקה הוזמנו לסין כדי להסביר את תהליך הבחירה ומה נדרש כדי לזכות בפרס נובל. שלטונות סין שילמו על כרטיסי הטיסה, בתי המלון והארוחות. יש לציין כי אף אזרח סיני לא זכה בפרס נובל מאז שנת 2006.

אתר נאסד”ק מוסר כי שולץ גם פתח בחקירה כדי לברר האם חברת התרופות האנגלית-שבדית אסטרה-זנקה השפיעה על ההחלטה בדבר הענקת פרסי נובל לרפואה השנה.

כזכור חולק פרס נובל השנה לשניים. חצי מסכום הפרס הענק לגרמני הארלד צור האוזן מהמרכז לחקר הסרטן בהיידלברג, גרמניה , על תגליותיו שהביאו להבנת הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם. בחצי השני התחלקו שני מדענים צרפתיים: פרנסואה בר-סינוסי מהחטיבה לפיקוח על זיהומים רטרווויראילים במחלקה לוירולוגיה במכון פסטר בפריס ולוק מונטנג'ר, מהקרן העולמית לחקר ומניעת איידס בפריס מצרפת שגילו את נגיף האיידס.

3 תגובות

  1. כל העולם כולו קומבינה אחת גדולה ?
    לאור החשדות – זה נשמע מאד עצוב ומייאש

  2. חשבתי שרק הישראלים קומבינטורים אבל מסתבר שגם לשבדים ואפילו ברמות הגבוהות, יש ידיים דביקות וחזירות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן