סיקור מקיף

הספרייה הלאומית מגלה את סודותיו של ניוטון

תערוכה חדשה תציג כתבי יד שטרם נחשפו לעין הציבור ומהם עולה כי סוף העולם על פי חישובי ניוטון הוא שנת 2060

מקור: האוניברסיטה העברית
מקור: האוניברסיטה העברית

הספרייה הלאומית באוניברסיטה העברית תציג תערוכה חדשה מכתביו של סֵר אייזיק ניוטון, המדען האנגלי הנודע בן המאה השבע-עשרה. התערוכה שתציג כתבי יד שטרם נחשפו לעין הציבור תיפתח ב-18 ביוני 2007 ותינעל ב-17 ביולי 2007.

המוצגים בתערוכה – “סודותיו של ניוטון” – מפגישים את המבקר עם צדדים נעלמים בעבודתו של ניוטון ובאישיותו, אומרת פרופ' ימימה בן מנחם מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית ומאוצרי התערוכה. הם חושפים את מחקריו בתחום האלכימיה ואת העניין שגילה בהיסטוריה עתיקה ובחישוב קֵץ העולם. ניוטון, מספרים הכְּתבים, השקיע מאמצים בלתי נדלים בפענוח כתבים שלדעתו הכילו ידע סודי מוצפן, בעיקר, כתבי קודש של תרבויות עתיקות ותעודות היסטוריות. כך למשל ניסה ניוטון להפיק מידע בעל ערך מדעי מתיאורים תנכיים ותלמודיים של המשכן והמקדש.

אוצרותיה של התערוכה מעוררים חשיבה מחדש על הניגודים המקובלים: דת ומדע, חדשנות ומסורת, רציונלי ואי-רציונלי. בין המוצגים אפשר לראות כתב יד שבו, לפי רמזים מספר דניאל, חישב ניוטון את קֵץ הימים לשנת 2060. כתבי יד רבים נוגעים למשכן ולמקדש ולצדם קטעים שהעתיק ניוטון מהרמב”ם. בכתב יד אחר אפשר לזהות את המילים העבריות המוכרות מתפילת “שמע ישראל”: בָּרוּך שֵם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ לְעוֹלָם וָעֵד. ניוטון אף התנגד לרעיון השילוש. הוא האמין שהאֵל אחד וישו הוא בן האֵל או משיח ולא האֵל עצמו. ניוטון לא נתן פומבי להתנגדותו בשל חשש מסנקציות שהוטלו בשעתו בעטיין של אמונות אלו. עתה עולה עניין זה מכתביו. עוד בתערוכה: שרטוטי מכשירים, רישומים אלכימיים שונים ודפוסים מוקדמים.

כתביו הלא מדעיים של ניוטון נמכרו בשנת 1936 במכירה פומבית של בית סות'ביס בלונדון. חלק ניכר מהכתבים נרכש בידי שני מלומדים: הכלכלן הבריטי ג'ון מיינרד קיינס, שהוריש את האוסף שלו לקינגס קולג' באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה, והמזרחן אברהם שלום יחזקאל יהודה.

לפני מותו ב-1951 ציווה יהודה את כתבי היד של ניוטון (כמו גם כתבי יד אחרים שהיו ברשותו) למדינת ישראל. האוסף הגיע לספרייה הלאומית בשנת 1969 ועתה הוא מוצג בראשונה לציבור.

עם אוצרי התערוכה גם נמנים: פרופ' מרדכי פיינגולד מהמכון הטכנולוגי בקליפורניה ופרופ' סטיבן סנובלן מאוניברסיטת קינגס קולג' בקנדה.

גרסה וירטואלית של התערוכה המאפשרת עיון בכתבי היד ובספרים נדירים מאוסף זה הועלתה לאתר הספרייה. מקום התערוכה: הספרייה הלאומית, קמפוס אדמונד י' ספרא גבעת רם, האוניברסיטה העברית בירושלים. מועדי פתיחה: ימים א'-ה' 19:00-09:00; יום ו' 15:00-09:00.

לפרק הראשון מתוך הביוגרפיה: אייזיק ניוטון, מאת ג'יימס גליק

2 תגובות

  1. מבקש לקבל את שם הספר שכתבה דר’ ….. בראיון עם דב אלבוים ונושא היה המשכן וניוטון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן