סיקור מקיף

טלסקופים גילו את כוכב הלכת הצעיר ביותר עד כה

גילו מוערך ב-8-10 מיליון שנה, והשמש שלו, שזה בערך גם גילה לא הספיקה לפנות או להעיף את כל דיסקת האבק המקיפה אותה, כוכב הלכת סובב בתוך הדיסקה ומקיף את השמש שלו כל שלושה ימים וחצי

הדמית אמן – כוכב הלכת מקיף מקרוב את השמש שלו. באדיבות מכון מקס פלנק
הדמית אמן – כוכב הלכת מקיף מקרוב את השמש שלו. באדיבות מכון מקס פלנק
צוות אסטרונומים מגרמניה גילה כוכב לכת שזה עתה נולד במערכת שמש הנמצאת עדיין בתהליך התהוות – דוגמה ראשונה למצב כזה שהתגלתה עד כה. הפרסום על כך הופיע השבוע בכתב העת נייצ'ר.

התאוריה גורסת כי כוכבי לכת נוצרים בתוך הדיסקות המסתחררות של אבק וגז המקיפות את הכוכבים בתחילת ימיהם. לפיכך מחקר של כוכבים צעירים מאוד יכולים לסייע לאסטרונומים לדעת יותר אודות הולדתן והתפתחותן של מערכות שמש –לרבות מערכת השמש שלנו.

ג'וני סטאיוואן ממכון מאקס פלאנק לאסטרונומיה בהיידלברג, ועמיתיו אומרים כי מסתו של כוכב הלכת החדש פי 10 ממסתו של צדק והוא מקיף את הכוכב TW Hydrae, כוכב צעיר בן 8-10 מיליון שנים. כוכב הלכת מקיף את הכוכב במשך 3.56 ימים במרחק של כ-6 מיליון ק”מ, בתוך הגבול הפנימי של דיסקת האבק של המערכת הצעירה.

החוקרים כותבים במחקרים כי המחקר הראה כיצד תהליך יצירת כוכבי הלכת יכול להתחיל במהרה, לפני שיהיה לכוכב מספיק זמן לנקות את השאריות מהסביבה הקרובה. “תופעה זו ממחישה את הטיעון לפיו כוכבי לכת יכולים להיווצר בתוך 10 מיליון שנה, לפני שהדיסקה מתפזרת לכל עבר בשל רוח השמש והקרינה.” הם כותבים.

התצפיות בוצעו מטלסקופ מאקס פלאנק שקוטרו 2.2 מטרים במצפה האירופי הדרומי בלה-סילה שבצ'ילה. TW Hydrae נמצא במרחק 182 שנות אור מאיתנו בקבוצת הידרה, אחת מקבוצות הכוכבים הגדולות בשמים.

כדור הארץ מספר 2 מתהווה במרחק 424 שנות אור
התגלה כוכב הלכת הזקן ביותר – מקיף שמש שכבר מזמן סיימה את חייה

דילוג לתוכן