סיקור מקיף

רשתות־חלון חדשות יסננו מזהמי אוויר

טיפול מיוחד לציפוי הרשתות ירחיק מן האוויר הנכנס כמעט את כל החלקיקים העלולים להזיק לבריאות

זיהום אוויר בבייג'ינג. צילום: 大杨.
זיהום אוויר בבייג'ינג. צילום: 大杨.

מאת טיין נגויין, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 25.06.2017

רשתות־חלון חדשות שיכוסו בסיבים ננומטריים המסוגלים ללכוד חומרים מזהמים עשויות להקל על נשימתם של תושבי ערים חנוקות ערפיח. מרססים את הסיבים האלה, העשויים מפולימרים מכילי חנקן, על גבי הרשתות באמצעות  שיטת התזה שבה זרם של אוויר מוֹתֵח טיפות זעירות של תמיסת פולימר תוך כדי ריסוס. כך נוצרת שכבה דקה מאוד של סיבים בקוטר ננומטרי.

מדענים מאוניברסיטת סטנפורד ומאוניברסיטת צינגואה בבייג'ין דיווחו בראשית 2017 בכתב העת Nano Letters על פיתוח מגוון של פולימרים שהותזו בשיטה הזאת (חומרים המשמשים בדרך כלל לייצור כפפות גומי ואוהלים) שיכולים לסנן יותר מ-90% מן החומר החלקיקי המזיק, החודר לריאות ועובר בדרך כלל דרך רשתות החלון הרגילות. החוקרים ריססו את סיבי-הננו סופחי המזהמים האלה על גבי רשת ניילון גמישה תוך שהיא נגללת במהירות של כמעט מטר בדקה. הם גם ציפו בחומר לרשת מצופה מתכת ולאחר ספיגה מרובה הם הסירו את החלקיקים באמצעות ניגוב השכבה בממחטות.

איור: Bilal Khalid et al, Direct Blow-Spinning of Nanofibers on a Window Screen for Highly Efficient PM2.5 Removal, Nano Lett., 2017.
איור: Khalid et al, Direct Blow-Spinning of Nanofibers on a Window Screen for Highly Efficient PM2.5 Removal, Nano Lett., 2017.

בניסוי בשטח שנערך במשך 12 שעות בחלון בבייג'ין, בתנאים של אובך כבד, סיננה רשת מצופה בסיבי-ננו של פולי-אקרילוניטריל כ-90% מן החומר החלקיקי המזיק, שעלול לגרום לסרטן ריאות ולמחלות לב. זה מה שקרוי משב של אוויר צח.

לקריאה נוספת

3 תגובות

  1. איזה אובך מדהים יש שם בתמונה מביג'ינג!
    לא יאומן איך אנשים מוכנים לחיות ולסבול דבר שכזה בלי שיקום קול מחאה. מזוכיסטים!

  2. זה חוסם גם את רוב הרוח וזרימת האוויר לא רק זיהום ודבר שני, אם מישהו נוגע מגע קל בחומר הננו שברשת אז היא מאבדת פונקציונליות במקום המגע ולמעשה ניזוקה עקב רגישות המבנה הננומטרי.

  3. בעיקר עצוב שאפילו אויר נקי אי אפשר לנשום במקומות מסויימים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן