סיקור מקיף

טיפול חדש למחלות נוירולוגיות שמבוסס על שילוב של תרופות קיימות

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון פיתחו שילוב שכולל שתי תרופות שכבר קיבלו אישור FDA, המגן על מחסום הדם-מוח ומתוכנן למנוע התפתחות של פתולוגיות של המוח

מחסום הדם-מוח. צילום: Ben Brahim Mohammed via Wikimedia Commons
מחסום הדם-מוח. צילום: Ben Brahim Mohammed via Wikimedia Commons

חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון פיתחו טיפול חדש למחלות נוירולוגיות שמבוסס על שילוב של שתי תרופות מאושרות כבר ע”י ה FDA. השילוב החדש מגן על מחסום הדם-מוח, ועל ידי כך מונע ההתפתחות של מחלות נוירולוגיות שונות הנגרמות מפגיעה בכלי הדם במוח. שילוב התרופות פותח על ידי פרופ’ אלון פרידמן וקבוצת המחקר שלו, בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

מחסום הדם-מוח (BBB) הוא ממשק ייחודי שמפריד בין מחזור הדם לבין הנוזל החוץ תאי במערכת העצבים המרכזית ומאפשר רק למולקולות נבחרות לחדור מהדם אל רקמת המוח. פגיעה ב-BBB הינו גורם חשוב בנזקים הנגרמים לתאי המח במחלות נוירולוגיות, כולל שבץ, מחלות ניווניות של מערכת העצבים, גידולים במוח וזיהומים מוחיים. פגיעה ב-BBB מאפשרת חדירה של חומרים רעילים שגורמים לתגובה דלקתית ונזק משמעותי למוח. משום כך, שלמות ה-BBB והיכולת לתקן נזקים שפוגעים בשלמותו חיוניות לבריאות המוח.

כיום, היכולת לטפל במצבים כאלו מוגבלת, והטיפולים מתחילים לרוב רק לאחר הופעת תסמינים, כאשר הנזק למוח כבר משמעותי. פרופ’ פרידמן וקבוצתו גילו שטיפול ב-BBB בשלבים מוקדמים יכול להגן על המוח ולמנוע התפתחות מחלות, ומשום כך הטיפול החדש מתמקד בטיפול מוקדם ובמניעה. הטיפול המוצע מורכב משילוב של שתי תרופות שכבר קיבלו אישור FDA, Memantine and Losartan. מחקרים פרה-קליניים הראו שכאשר הן ניתנות ביחד, תרופות אלו עובדות בצורה סינרגטית ומגנות על שלמות ה-BBB. יתרה מזאת, קבוצת המחקר גם פיתחה כלי לאבחון מוקדם לפגיעה בכלי הדם במח שמתבסס על ניתוח חדירות ה-BBB ומאפשר לכן את הטיפול בשלבים מוקדמים.

דר’ אורה הורוביץ, סמנכ”לית בכירה לפיתוח עסקי, ב – BGN Technologies, אמרה, “תפקוד ה-BBB וחשיבותו במחלות נוירודגנרטיביות ובהזדקנות זוכים להבנה גדלה והולכת, והשימוש בשילוב התרופות החדש, שפותח על ידי פרופ’ פרידמן, רלוונטי לאינדיקציות רבות של מערכת העצבים המרכזית, כולל שבץ, אלצהיימר, אפילפסיה, חבלות מוחיות, ירידה קוגניטיבית לאחר ניתוחים או הקרנות, ניוון מקולרי תלוי גיל, ALS, מיגרנות ומצבים אחרים. יתר על כן, שתי התרופות כבר מאושרות עבור אינדיקציות אחרות וכעת אנחנו מחפשים שותפים להמשך הפיתוח של שילוב תרופות חדש והמבטיח זה”.

11 תגובות

 1. האם התרופה עשויה לסייע למחלת משאדו גוזף? כיצד נוכל לקבל מידע נוסף?

 2. שלום רב
  אשמח לקבל פרטים על הודות המחקר.
  בני עבר ניתוח ראש לפני כ 5 שנים ישנה בעיה נוירולוגית קשה .
  איתן
  0525260526

 3. שלום, אני נפגעת קרינה אלקטרומגנטית (בעיקר וווי פיי אבל גם סלולר) בת 32 (EHSׂ). האם יש אפשרות לקבל טיפול באמצעות התרופות האלו?? כאשר אני נחשפת לווי פיי בעצמה גבוהה נגרם לי נזק נוירולוגי (הפרעות ריכוז קשות, חוסר יכולת לחשוב בליווי כאבי ראש קשים, תחושה של שריפה בראש, שחרור הורמוני סטרס שגורמים גם הם לתחושת שריפה ללא שום סיבה אמיתית לסטרס). הסימפטומים עוברים לאט לאט במשך ימים לאחר החשיפה.
  הסימפטומים הללו נגרמים בין היתר עקב שבירת מחסום דם מוח ע”י הקרינה. במידה ואתם לא מתמצאים בתחום אשמח להפנות למחקרים. ראו למשל:
  https://www.youtube.com/watch?v=E_WJ_aJPWIA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3nLcjfLrEvH05dIigDDzE-3xKq75kjmWvtztFYgRBy-DWnRgXlH03u7mw

  ו…..כן, יש מחלה כזו , ומיליוני חולי הEHS לא מדמיינים שהם חולים מהקרינה ואין לנו בעיות נפשיות כמו שנוטים לחשוב בציבור. יש לי אישור רפואי על כך ואשמח מאוד לטיפול כדי לצאת מהבית ללא הווי פיי בו אני כלואה יותר מפעם בשבוע שבועיים.
  אנא כתבו לי אם אתם יכולים לסייע. אשמח לקבל את החיים שלי בחזרה. אני חולה רק כמה חודשים…אולי אפשר לעשות משהו ולהחזיר את הגלגל לאחור.

  אפשר לדבר גם בטלפון (הקווי כמובן).
  תודה!
  שני
  [email protected]

 4. לכבוד פרופ’ אלון וקבוצת המחקר שלו.
  שלום רב!
  אני סטודנטית לתואר ראשון בביוטכנולוגיה ונושא זה מאוד מעניין אותי, אשמח לקבל את המאמר שפורסם בעקבות גילוי זה.
  בתודה והערכה שירה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן