סיקור מקיף

מקור אנרגיה חדש ומתוק

מלוא חופן של קוטל עשבים מסייע לפרוק סוכר בדרך יעילה ביותר.

עשבים חוגגים את הפניית חלק מן הקוטל שיועד עבורם לצרכים אחרים
עשבים חוגגים את הפניית חלק מן הקוטל שיועד עבורם לצרכים אחרים

חוקרים מאוניברסיטת Brigham Young פיתחו תא דלק – בעיקרון סוללה עם מיכל גז – המייצר חשמל מגלוקוזה וסוכרים אחרים הידועים כפחמימות. מקור האנרגיה המועדף על הגוף האנושי – סוכר – יוכל, יום אחד, להפעיל את המכשירים, המכוניות והבתים של כולנו.

“פחמימות הינם חומרים עתירי-אנרגיה ביותר”, אומר הפרופסור לכימיה Gerald Watt. “מה שהיה נחוץ לנו היה זרז שיוכל “לעקור” את האלקטרונים מהגלוקוזה ולהעביר אותם לאלקטרודה.”

מתברר, כי הפיתרון המפתיע טמון בקוטל עשבים, כפי שפורסם ע”י המדענים בכתב-העת המדעי Journal of The Electrochemical Society.

היעילות של קוטל עשבים נפוץ וזול זה הינה יתרון רציני עבור תאי-דלק מבוססי פחמימות. בניגוד לכך, תאי-דלק מבוססי-מימן, כמו אלו המפותחים ע”י חברת האנרגיה ג’נרל מוטורס, דורשים את השימוש בזרז פלטינה יקר. השלב הבא של החוקרים הינו להגדיל את יעילות התא באמצעות שיפורי עיצוב. במחקר דווח על ניסויים שנתנו שיעור המרה של עשרים ותשעה אחוזים, כלומר – העברה של שבעה מתוך עשרים וארבעת האלקטרונים בכל פרודת סוכר.

“הראינו כי ניתן להפיק הרבה יותר מגלוקוזה מאשר עשו מדענים אחרים לפנינו,” אמר Dean Wheeler, מהכותבים הראשיים של המאמר ופרופסור להנדסת כימיה באוניברסיטה.
“כעת, אנו מנסים להשיג צפיפות-כוח גבוהה יותר כך שהטכנולוגיה תהייה מסחרית.”

מאז פרסום המאמר, מערכת אב-הטיפוס של החוקרים השיגה ביצועים כפולים ביעילותם וכעת החוקרים מנסים לשפר אפילו זאת.

הידיעה מהאוניברסיטה

8 תגובות

  1. רפאל, אתה מפרסם ספר מבלי להזכיר את שמו?

    “דבר המומחים” מאת כריסטופר סרף וויקטור נבסקי, הוצאת ‘גלורי’

    ראול, תהנה

  2. זה רק אומר שיהיה עוד יותר רעב בעולם..
    זה יפה והכל, אבל זה מתבסס על אוכל. כל מקור אנרגיה שמתבסס/יתבסס על מזונות יגרום לרעב. הפתרון נמצא בדלקים מבוססי תאית או חלקים אחרים שהאדם אינו יכול לעכל…

  3. נראה לי ששימוש בקוטל עשבים לקטילת עשבים מהווה סיכון סביבתי גדול יותר מאשר שימוש בו כזרז בתוך סוללות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן