סיקור מקיף

נתגלתה גלקסיה לווינית ננסית נוספת לשביל החלב

אריאל אייזנהנדלר

קישור ישיר לדף זה: http://www.hayadab.org.il/sloan080405.html
התגלתה גלקסיה ננסית חדשה המקיפה את שביל-החלב

גלקסיות ספירליות גדולות, כמו שביל החלב, הן כמו יבשות המשתרעות בחלל, וכמו כל יבשת לגלקסיות אלה צריכים להיות איים רבים הפרושים לאורך חופיהן. מודלים נוכחיים של היווצרות גלקסיות מרמזים כי ליבשת גלקטית צריכים להיות יותר “איים” שכנים מאשר מה שרואים דרך טלסקופ. כעת אי נוסף התווסף אל נציגות שביל החלב, קטן מספיק כדי לסתור תחזיות אודות מיפוי שביל החלב. ננסים אחרים, דוגמת זה שהתגלה לאחרונה בקבוצת הדובה הגדולה (המוכרת יותר כעגלה הגדולה-), יבואו בעקבותיו.

לגלקסיה הננסית שהתגלתה לאחרונה בדובה הגדולה, הנמצאת קצת יותר מ-300 אלף שנות אור מאיתנו בכיוון העגלה הגדולה, ישנה בהירות פני-שטח השווה לעשירית מזו של הגלקסיה הננסית הבאה בשביל החלב (הממוקמת בכיוון סקסטנט, קבוצת כוכבים, קבוצת כוכבים בכיפת השמיים הדרומית). כמו הגלקסיה שבסקסטנט, הגלקסיה שבעגלה הגדולה היא כדורית בצורתה (סוג גלקסיה dSph) ובמידה רבה דומה לצבירים כדוריים, המתגלים בסמיכות לגלקסיות ספיראליות גדולות.

ע”פ בֵּת' ווִילְמַן (Beth Willman) מאוניברסיטת ניו-יורק, המתפקדת כחוקרת הראשית בקבוצה של 15 אסטרונומים הבודקים את הנתונים שהתקבלו מ-“סוקר השמיים הדיגיטאלי ע”ש סלואן” (Sloan Digital Sky Survey-SDSS- פרטים נוספים וכן אלפרד סלואן). “העגלה הגדולה היא קשישה ודלת מתכות, כמו כל הננסים האליפטיים הידועים המלווים את שביל החלב. אם זאת, היא עלולה להיות עמומה פי 10 מהלווין העמום ביותר הידוע של שביל החלב. אנו בתהליך של השגת תצפיות מפורטות יותר,שיספקו תמונה מפורטת יותר של העגלה הגדולה, ושלאחר מכן יושוו לשאר הלווינים הידועים.”

“הגלקסיה בעגלה הגדולה התגלתה כחלק ממיפוי סיסטמתי של מלווי שביל החלב. היא התגלתה כשינוי סטטיסטי קל במספר הכוכבים האדומים באזור זה שבשמיים.” מוסיפה בת'.

כל הגלקסיות והצבירים הכוכביים כוללים בהרכבם מגוון רחב של סוגי כוכבים. הללו כוללים ענקים כחולים, שהם כוכבים צעירים ומאסיבים בעלי תוחלת חיים קצרה ובהירות גבוהה מאוד; כוכבים צהובים ועמומים, שהם מאסיבים פחות ובעלי תוחלת חיים ארוכה ולרוב נמצאים באמצע חייהם, כמו השמש שלנו; וענקים אדומים, שהם כוכבים זקנים בסוף חייהם בעלי בהירות מתונה ומאוד נפוחים, כמו אנטרס שבקבוצת עקרב ו בטלג'וס שבקבוצת אוריון. בכל הנוגע למציאת גלקסיות ננסיות שכנות, כמו זו שבעגלה הגדולה, סוג הכוכבים האחרון הוא בעל תועלת חשובה. ענקים אדומים בהירים מספיק כדי לגלות אותם, לזהות אותם מבחינה ספקטרוסקופית ולספור אותם ע”י טלסקופים סורקי שמיים אוטומטיים כמו ה-SDSS שבניו-מקסיקו, אפילו גלקסיות לוויניות קטנות הממוקמות מאות או אלפי שנות אור מכאן.

ברגע שמידע מה-SDSS זמין, צוותים כמו זה של בת' מנתחים אותו למציאת ריכוזים גבוהים של ענקים אדומים באזורים קטנים של השמיים. נוכחותם יכולה להצביע על קיום גלקסיה ננסית או צביר כדורי בלתי צפויים. ע”י מידע ספקטוגרפי ניתן לסנן ענקים אדומים עמומים יותר, אך קרובים יותר, בתוך שביל החלב. לבסוף, ניתן להגיע למבט מפורט יותר על המחקר ע”י שימוש במכשירים רגישים יותר במצפי כוכבים אחרים.

ברגע שהמידע הראה כי קיומה של גלקסיה ננסית בעגלה הגדולה אפשרי, עזרה המצלמה רחבת השדה (קוטר: 2.5 מטר) של הטלסקופ ע”ש אייזק ניוטון שבאיים הקנריים לקבוע את המראה הכללי שלה. תמונות מהטלסקופ ע”ש ניוטון ומידע מה-SDSS אוחדו לשם אימות אופי המחקר כגלקסיה אליפטית ולא סתם צביר כדורי טועה, כמו הנודד הבין-גלאקטי (NGC 2419) שבקבוצת לינקס, הממוקם בערך באותו מרחק בחלל.

למרות שלגלקסיות ננסיות קטנות יש בהירות מוחלטת הדומה לזו של הצבירים הכדוריים הבהירים ביותר, ישנו הבדל חשוב אחד בינם: הגודל. הגלקסיה הננסית שבעגלה הגדולה גדולה בערך פי 10 מהצביר הכדורי הגדול ביותר הידוע. סביר מאוד שרוב המאסה שלה הוא חומר לא-כוכבי, “חומר אפל”, בעוד שכמעט כל המאסה בצביר כדורי דחוסה בכוכבים. מכיוון שהיא גדולה, אבל לא כל-כך בהירה, הצוות סימן את העגלה הגדולה כגלקסיה ננסית.

מנקודת מבט קוסמולוגית לגלקסיות לוויניות, כמו זו שבעגלה הגדולה (מסוג dSph), תפקיד חשוב בהסברת היווצרות מבנים גדולים, בינוניים וקטנים ברחבי היקום. בקני מידה גדולים, גלקסיות ספיראליות (כמו שביל החלב שלנו או הגלקסיה הגדולה אנדרומדה) ידועות כשוכנות בקבוצות של גלקסיות הקרויות קבוצות או צבירים. הקבוצה שלנו (הקבוצה המקומית-LOCAL GROUP) קטנה במאסה ובגודל בעוד ששתי חברותיה הגדולות ביותר, למרות שהן גדולות בסטנדרטים של גלקסיות ספיראליות, די צנועות ביחס לגלקסיות הגדולות ביותר הידועות (האליפטיות הענקיות). קנה המידה הגדול ביותר של מבנה גלאקטי ביקום כולל אלפי גלקסיות גדולות בעוד שהקבוצה המקומית שלנו כוללת רק מספר תריסרים. בקנה המידה הקטן ביותר שביל החלב ומלוויה, הכוללים את שתי הגלקסיות הבלתי סדירות “ענני מגלן” וכן 10 גלקסיות אליפטיות ננסיות, יוצרים גבול כבידתי יחיד. בגלל סיבות אלו, לאסטרונומים יש את ההזדמנות לחקור את אבני הבניין הקטנים ביותר האפשריים של מבנה בין-גלאקטי.

במאמרם הקרוי “גלקסיה ננסית חדשה בשביל החלב, בעגלה הגדולה” מוסיפים בת' וצוותה: “הגלקסיה בעגלה הגדולה התגלתה סמוך מאוד למגבלות הגילוי שלנו. ייתכן מאוד כי הרבה גלקסיות ננסיות אחרות, עם מאפיינים הדומים או עמומים יותר מאלה של הגלקסיה בעגלה הגדולה, קיימות מסביב לשביל החלב… סביר לצפות כי 9-8 גלקסיות ננסיות נוספות ברחבי השמיים, הבהירות יותר ממגבלות הגילוי שלנו, עדיין לא התגלו. אם הדבר נכון, מספר זה ישלול (מבחינת מבנה גלאקטי) מודלים שאינם צופים את נוכחותם של גלקסיות ננסיות עמומות מאוד.”

למאמר ביוניברס טודיי

גרסה מקוצרת מאת אבי בליזובסקי

כמה מהמודלים העדכניים ביותר של היווצרות גלקסיות חוזים כי גלקסיות ספירליות גדולות כמו שביל החלב ואנדרומדה צריכות למשוך אליהן הרבה יותר גלקסיות לווין ננסיות מאשר נרשמו בפועל. רבות מהגלקסיות הלו צריכות להיות קטנות מאלו שכבר נתגלו. האסטרטנומים הבוחנים נתונים מסקר השמים הדיגיטלי סלון (Sloan Digital Sky Survey) או בקיצור SDSS הוסיפו כאת גלקסית לווין עשירית לשביל החלב, וזו ההפעם קלה במיוחד.

הגלקסיה החדשה נמצאת 300 אלף שנות אור מאיתנו בכיוון ה- Big Dipper זכתה לכינוי אורסה מג'ור URSA MAJOR – Uma. בהירות פני השטח שלה הם רק עשירית מהגלקסיה הננסית הבאה בגודלה (הממוקמת בסקסטאנס). כמו אחותה הבכירה מסקסטנס, לאומה יש צורה כדורית והיא דומה במידה מסוימת לצבירים הכדוריים המתלווים לגלקסיות ספירליות גדולות אחרות.

לדברי בת' וויליאמס מאוניברסיטת ניו יורק, החוקרת הראשית מצוות של 15 אסטרונומים החוקרים את נתוני ה-SDSS: אורסה מג'ור נראית עתיקה ועניה במתכות, כמו כל הגלקסיות המלוות הכדוריות של שביל החלב. אנחנו כעת בתהליך של השגת תצפיות מפורטות יותר שיספקו תמונה טובה יותר של תכונותיה של אומה, ואז להשוות אותה לשאר הגלקסיות הלוויניות הידועות.

במאמר כותבת ויליאמס כי אומה היתה ממש גבולית מבחינת יכולת הגילוי של המכשירים, ויתכן שימצאו עוד 8-9 כמוה.

ידען אסטרופיסיקה 4 – גלקסיות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~128170621~~~181&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן