סיקור מקיף

מחקר חדש של IBM יאפשר גילוי מוקדם של מחלת עיניים

חוקרים ב- IBM פיתחו טכנולוגיית ראיית מכונה לזיהוי מוקדם של מחלת רשתית הנובעת מסוכרת. הטכנולוגיה החדשה הגיעה לדיוק של 86% בזיהוי רמת המחלה – דיוק העולה על כל שיטה אחרת המוכרת כיום.

אילוסטרציה: pixabay.
אילוסטרציה: pixabay.

IBM מפרסמת תוצאות מחקר חדש, העושה שימוש בטכנולוגיות למידה עמוקה וניתוח אנליטי ויזואלי על מנת לאפשר גילוי מוקדם של רטינופתיה סוכרתית, מחלת רשתית הנובעת מסוכרת (diabetic retinopathy, DR). המערכת אותה פיתחו חוקרי IBM מאפשרת לדרג את רמת החומרה של המחלה על בסיס תמונת העין בשילוב עם טכנולוגיות למידת מכונה – באופן מדויק יותר מכל שיטה אחרת המוכרת כיום.

השיטה החדשה שפותחה על ידי צוות IBM הגיעה לדיוק של 86% בזיהוי רמת המחלה, במסגרת חמש הרמות המקובלות לסיווג ולהגדרת חומרתה – תוך שהיא מזהה הן את עצם נוכחות המחלה והן את רמת החומרה. יישום השיטה עשוי לסייע משמעותית בבניית תמונה לגבי התקדמות המחלה, והחלטה על אופן הטיפול.

רטינופתיה סוכרתית היא אחת הסיבות המובילות בעולם לעיוורון. המחלה פוגעת באחד מכל שלושה חולי סוכרת, המונים 422 מיליון  איש בעולם. בהיעדר טיפול, עלולה המחלה להוביל לעיוורון בלתי הפיך, אולם זיהוי מוקדם וטיפול נכון עשויים לצמצם את הסיכון לעיוורון בשיעור של 95%.

הטכנולוגיה של IBM עברה הדרכה ולמדה כ- 35,000 תמונות עיניים במערכת ארכוב רפואית EyePACS, באופן המאפשר לה לזהות מיקרו-מפרצות, דימומים ופריכות בעדשת העין, המצביעות על נזקים לכלי הדם בעין – ומאפשרות להעריך את חומרת המחלה. השיטה החדשנית משלבת טכניקות למידה עמוקה, רשת נוירונים רב-מימדית ולמידה מבוססת מילון – על מנת לשלב את הגדרות המחלה השונות. עם הזמן, ימשיכו חוקרי IBM לקדם את המערכת ולשפר את הבנתה לגבי האופן בו מתבטאת הפתוגניות של רטינופתיה סוכרתית בעדשת העין.

כיום, מאובחנים חולי DR באמצעות סריקה רגילה של חולי סוכרת: רופאים מומחים בוחנים צילומים של עדשת העין על מנת לזהות את המחלה. פיענוח הצילומים דורש הכשרה מיוחדת ומתבצע לרוב בתהליך ידני, המאופיין בבזבוז זמן ובאבחנות סובייקטיביות לכל מפענח בכל הנוגע לעצם נוכחות המחלה ולמידת חומרתה.

לדברי ד"ר מיכל רוזן צבי, דירקטור לחקר מידע רפואי במעבדות המחקר של IBM: " אנו עדים לשימוש הולך וגובר בלמידה עמוקה (Deep Learning) וניתוח אנליטי של תמונות כדי להגיע לרמת דיוק גבוהה בזיהוי מוקדם של מחלות וייעול תהליכי הטיפול בחולים. להערכתנו התחום יילך ויתפתח בשנים הבאות ויהפוך למשמעותי במגוון תחומי רפואה."

כ- 90% מלקויי הראיה בעולם מתגוררים בסביבה המאופיינת בהכנסה נמוכה, במדינות מתפתחות. רבים מהם אינם נהנים מגישה לתחבורה – ולרופאים מומחים. שיטות חדשות לראייה ממוחשבת, המאפשרות זיהוי וסיווג של חומרת המחלה בתוך 20 שניות בלבד, עשויות לסייע לרופאים לסרוק כמויות גדולות יותר של חולי סוכרת, ולאתר את מי שנדרשים לטיפול מומחה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. למידת מכונה זה העתיד ואנחנו חוזים בתחילת ההתפתחות הכי גדולה של האנושות עד עכשיו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן