חללית אספקה רוסית הביאה מתנות חג מולד לדיירי תחנת החלל הבינלאומית

האסטרונאוטים יחגגו הלילה בארוחת המבורגרים בליווי עגבניות ובצל טריים

החללית פרוגרס משוגרת לחלל ב-23 בדצמבר 2007
החללית פרוגרס משוגרת לחלל ב-23 בדצמבר 2007
חג המולד הגיע יום אחד מאוחר יותר לאסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית, עם עגינתה המוצלחת היום (ד') של חללית אספקה רוסית מדגם פרוגרס שהביאה אספקה טריה.

החללית הבלתי מאוישת, פרוגוס 27 הגיע לתשלובת העגינה מתוצרת רוסיה שבתחנה לאחר שלושה ימים בהם רדפה החללית אחר התכנה כדי להתאים את המסלולים ביניהם בהוצאה מינימלית של דלק.

"הכל כשורה" אמר הקוסמונאוט הותיק יורי מלנצ'נקו, המשמש כמהנדס הטיסה במשימת הצוות ה-16 של התחנה, כאשר התקרבה חללית המטען, "אנו מרגישים את המגע בין שתי החלליות" הוסיף.

מלנצ'נקו היה בכוננות להשתלט על מערכת ההפעלה מרחוק של החללית במקרה שמערכותיה האוטומטיות לא יפעלו כשורה בעת העגינה, אך לא היה בכך צורך והפרוגרס החליקה בשעה 08:14 לפי שעון גריניץ' (10:14 שעון ישראל) אל המקום המיועד לה בתחנה. שתי החלליות ריחפו באותה עת בגובה 320 ק"מ מעל דרום אירופה.

החללית היתה עמוסה ב-2.5 טון של דלק, חמצן, פירות טריים, ציוד ואספקה חיונית לשלושת האסטרונאוטים שבתחנה, ובהם גם מתנות חג מולד לפגי ויטסון ולדאן טני ומתנות יום הולדת למלנצ'נקו שחגג בשבת את יום הולדתו ה-46. בין המתנות, דיסק ועליו קונצרט של ולדימר וינוקור, ברכות מצולמות בוידאו מקרוביו וחבריו וכן עותק של תוכניות הטלוויזיה האוהובות עליו. בסך הכל הכילה הפרוגרס 1,325 ק"ג של מטען יבש, כ-50 ק"ג חמצן וכ-870 ק"ג של דלק טילים.

בין האוכל הטרי שיקבלו האסטרונאוטים גם עגבניות ובצל טריים, וכן קישוטים לארוחת ערב מיוחדת שתכלול המבורגרי חלל, שיבשלו האסטרונאוטים מיד עם פתיחת המטען. "התפריט הסטנדרטי שלנו כבר לא כולל פשטידות המבורגר מיובשות, לפיכך ביקשתי מראש שנקבל המבורגרים ולחמניות במסגרת המזון המועדף עלי" כתבה ויטסון, מפקדת התחנה ביומן הצוות לאחרונה. ויטסון פיתחה את המתכון המבוקש להמבורגר חלל במהלך שהותה בתחנה כחברת הצוות ה-5 ב-2002, אז חשה בחסרונו של מזון חריף וברטבים. "בכל פעם שסופקו לאסטרונאוטים המבורגרי חלל זו היתה הצלחה משום שמדובר במזון שונה מהרגיל, אך נדרשת עבודה כדי להוסיף להם רוטב ושהכל ישאר ביחד."

האסטרונאוטים אמורים לפתוח את מינעל האוויר בין שתי החלליות בסביבות השעה 01:30 שעון ישראל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן