סיקור מקיף

שלוש וחצי שנים לאחר פלוטו, ניו הוריזונס חלפה על פני ת'ולה אולטימה בחגורת קויפר

החללית האמריקאית שהגיעה לפלוטו לפני שלוש שנים תבקר מחר בעצם השמימי המרוחק ביותר שחללית הגיעה אליו אי פעם

צילום של העצם השמימי אולטימה ת'ולה בעת המעבר של החללית ניו הוריזונס על ידו, 1 בינואר 2019 (משמאל) והדמיה של צורת העצם (ככל הנראה אסטרואיד) והערכה של ציר הסיבוב שלו. תמונה: נאס"א
צילום של העצם השמימי אולטימה ת'ולה בעת המעבר של החללית ניו הוריזונס על ידו, 1 בינואר 2019 (משמאל) והדמיה של צורת העצם (ככל הנראה אסטרואיד) והערכה של ציר הסיבוב שלו. תמונה: נאס"א

במפות של יוון העתיקה ורומא העתיקה ת'וּלֶה (Thule) היה האי הצפוני ביותר. בין השאר הוא מזוהה כיום עם איי סקוטלנד, איסלנד או גרינלנד. מהמפות ההלניות צמח הביטוי אוּלְטִימָה ת'וּלֶה – הת'ולה האחרון – מונח שאפשר לתרגמו כ"קצה העולם" – המקום הרחוק ביותר. בספרות ימי הביניים קיבל הביטוי משמעות של מקום שהוא מעבר לגבולות העולם המוכר. לכן השם, שנבחר במשאל ציבורי של סוכנות החלל האמריקאית, מתאים מאוד לעצם השמימי המרוחק ביותר שחללית תבקר בו.

רואים בקושי

החללית האמריקאית New Horizons (אופקים חדשים) שוגרה ב-2006 לחקור את כוכב הלכת הננסי פלוטו. אחרי כמעט עשור של טיסה היא חלפה לידו ביולי 2015 וצילמה מקרוב אותו ואת ירחיו. גם זמן רב לאחר המעבר המשיכה החללית להעביר תמונות מפלוטו ומידע נוסף עליו ועל ירחיו. פלוטו הוא העצם הגדול ביותר המוכר לנו באזור המכונה חגורת קויפר (Kuiper Belt) – אזור עצום המכיל אסטרואידים וגרמי שמיים אחרים בחלק החיצוני ביותר של מערכת השמש. אחרי המעבר ליד כוכב הלכת הננסי, התכנית הייתה שהחללית תצלם מקרוב עצמים נוספים בחגורת קויפר, והחיפוש אחר היעד הבא החל עוד לפני שהיא התקרבה ליעדה המקורי.

מעבר קצר שאמור לחשוף גרם שמימי לא נודע. הדמיה של New Horizons ליד ת'ולה אולטימה (לא בקנה מידה) | מקור: NASA
מעבר קצר שאמור לחשוף גרם שמימי לא נודע. הדמיה של New Horizons ליד ת'ולה אולטימה (לא בקנה מידה) | מקור: NASA

העצם שנבחר בסופו של דבר התגלה ב-2014 בתצפיות של טלסקופ החלל האבל (Hubble), שנעשו בדיוק למטרה זו. שמו הרשמי הוא בינתיים 2014MU69, והשם שנבחר צפוי לקבל אישור רק לאחר מעבר החללית לידו. הגילוי כלל לא הרבה יותר מאשר את עצם קיומו של הגוף הזה וחישוב המסלול שלו, כך שיצטלב עם מסלולה של החללית המתרחקת מהשמש במהירות של יותר ממיליון קילומטרים בכל יום, ויכולתה לשנות כיוון מוגבלת ביותר. לאחר ששום טלסקופ קרקעי לא הצליח לזהות גרמי שמיים רלוונטיים בחגורת קויפר, בגלל המרחק העצום, פנו החוקרים לטלסקופ החלל. למרות שהמרחק בינו לבין הטלסקופים הקרקעיים הוא רק כ-500 קילומטר, האבל יכול לראות רחוק הרבה יותר, משום שהוא נמצא מחוץ לאטמוספרה והיא אינה בולעת ומעוותת את האור המגיע אליו.

האור המוחזר מאולטימה ת'ולה כה חלש, עד שרוב התצפיות עליו אינן ישירות: בטלסקופים שאינם נמצאים בחלל, כולל טלסקופ SOFIA המותקן על מטוס, החוקרים מצליחים להבחין בו רק כשהוא מסתיר את האור של כוכבים רחוקים. זו שיטת תצפית מאתגרת ביותר, הדורשת תזמון מדויק מאוד של התצפית וצפייה בדיוק מהזווית הנכונה. לכן מאז גילויו בוצעו בהצלחה רק תצפיות מעטות עליו, והידע על אודותיו דל מאוד.

תצפית מדויקת של הסתרה. ת'ולה אולטימה חולף לפני כוכב (בעיגול האדום) ומסתיר אותו להרף עין | צילום: NASA
תצפית מדויקת של הסתרה. ת'ולה אולטימה חולף לפני כוכב (בעיגול האדום) ומסתיר אותו להרף עין | צילום: NASA

קרוב אבל רחוק

החוקרים מעריכים כי אולטימה תולה הוא גוף שאורכו 30-20 קילומטרים וצורתו מוארכת יחסית. מתצפיות אחדות עולה כי ייתכן שהוא בעל צורה כללית של שני כדורים מחוברים, וכמה חוקרים העלו את ההשערה שהם אינם מחוברים, אלא חגים זה סביב זה במרחק קצר מאוד. על פי חישובי המסלול הוא משלים הקפה של השמש כל 296 שנים (הקפה של פלוטו נמשכת 248 שנות ארץ), במרחק של כ-6.5 מיליארד קילומטרים שהם בערך 43 יחידות אסטרונומיות (כלומר 43 פעמים המרחק של כדור הארץ מהשמש).

אם הכל יתנהל כשורה, החללית New Horizons תעבור ב-1 בינואר במרחק של כ-3,500 קילומטרים בלבד מאוּלְטִימָה ת'וּלֶה. זה אמנם נשמע רחוק אבל זה שליש מהמרחק שממנו צילמה החללית את כוכב הלכת הננסי פלוטו. אוּלְטִימָה ת'וּלֶה הוא כמובן גוף קטן הרבה יותר, אבל החוקרים עדיין מצפים שהמצלמות המשוכללות של החללית יספקו להם גם ממרחק רב תמונות איכותיות שיאפשרו להבחין בפרטים בגודל של כ-30 מטר על פני גרם השמים הזעיר.

מכיוון שהחללית נעה במהירות של יותר מ-14 קילומטר בשנייה, המעבר כולו יהיה קצר מאוד. שיאו אמור להתרחש ביום שלישי בשעה 7:33 בבוקר (שעון ישראל). עם זאת, בשל המרחק העצום שלה מכדור הארץ, יידרשו לא פחות משש שעות עד שהאותות ממנה יגיעו אלינו, כך שרק אחר הצהריים נוכל לראות תמונות ראשונות של הגרם השמימי הרחוק ביותר שחללית הגיעה אליו.

עד סוף העולם

במהלך המעבר הקצר קרוב לאוּלְטִימָה ת'וּלֶה תצלם החללית תמונות רבות ותמדוד נתונים נוספים כמו טמפרטורה, קרינה, ריכוז החלקיקים בחלל ועוד. לאחר שתשלח תמונות ראשונות מיד לאחר המעבר הקרוב, אמורה החללית להמשיך לשגר לכדור הארץ נתונים ומידע מהמעבר במשך כמעט שנתיים, עד ספטמבר 2020, זאת בשל רוחב הפס המצומצם המונע ממנה לשלוח את כל המידע בזמן קצר. החוקרים מקווים ללמוד מהנתונים האלה פרטים רבים על אוּלְטִימָה ת'וּלֶה: המבנה שלו, הרכבו הכימי, הסיבוב העצמי, אם יש סביבו גזים או חלקיקים אחרים, ועוד. על סמך המידע הזה ינסו החוקרים להבין טוב יותר את ההיסטוריה של חגורת קויפר ולנסות להשלים את תמונת היווצרותה של מערכת השמש כולה.

לאחר המעבר תמשיך New Horizons להתרחק מהשמש במהירות עצומה – יותר מ-50 אלף קילומטרים בשעה. למעשה, אין אפשרות לעצור אותה – הדלק שהיא נושאת מיועד לתיקוני כיוון, אך אינו מספיק כדי להאט אותה כך שתיכנס למסלול סביב גוף פלנטרי, או אפילו סביב השמש. עם זאת, בשנים הקרובות לא צפויה החללית לפגוש שום עצם נוסף. לפי שעה המשימה שלה אמורה להסתיים באמצע 2021, אך אם מכשיריה ימשיכו לתפקד אפשר שבנאס"א ינסו לאתר גוף נוסף בחגורת קויפר ולכוון אותה למעבר לידו.

בשנת 2038 צפויה החללית להגיע למרחק של 100 יחידות אסטרונומיות ולמעשה לחצות את חגורת קויפר ולצאת מההֶלְיוֹסְפֵרָה – טווח ההשפעה של רוח השמש – אל האזור הבין-כוכבי שבו משייטות כיום שתי חלליות וויאג'ר. אם מערכותיה עדיין יעבדו – זה יהיה יותר מהצפוי על פי התכנון המקורי אך בהחלט בגדר האפשר – היא תוכל להצטרף לחלליות האלו, המעבירות כיום מידע מהחלל החיצון ממש. החללית מקבלת את אספקת החשמל מגנרטור המנצל את החום הנוצר בהתפרקות גרעינית של פלוטוניום. אם הפלוטוניום יאזל והמכשירים יפסיקו לעבוד, תצא New Horizons ממערכת השמש כקופסה קרה ודוממת, וכנראה תמשיך במסלולה עד קץ הדורות. לנו היא תשאיר כמה שיאים, כמו הצילומים הרחוקים ביותר מכדור הארץ, ומורשת מפוארת של החללית הראשונה, בינתיים גם היחידה, שחקרה מקרוב עצמים בחגורת קויפר – קצה העולם המוכר לנו.

16 תגובות

 1. יהודה
  אם היית קורא את הקישורים היית קורא שה"אנומליה של פיונייר" נחלשת עם הזמן. שח-מט!

  ובכל מקרה – אשמח להבין ממך איך התנגשויות אלסטיות יוצרות משיכה. כמו שישראל אומר – תסביר לי רק את זה.

  אתה אומר שההתנגשויות נדירות ולכן החלקיקים שלך מתנהגים שונה מגז, אבל אחרי זה אתה טוען שהכבידה שלך פועלת גם יל אטומים בודדים.

  אז שוב – רק תסביר לי איך התנגשויות אלסטיות גורמות למשיכה. מצידי שניו הורייזן ירקוד קאנקאן – כל עוד התיאוריה שלך לא עובדת – היא לא עובדת.

 2. לניסים
  לא אתעמק בכל רצף השטויות שאתה "מצטט" בנוגע לתיאוריה שלי, אבל כן אתייחס להצעתי בנוגע לשימוש שניתן לעשות בניו הורייזן כהמשך לפעילותה בחלל.
  ובכן, ההצעה לה אתה קורא ברוב חוכמתך "הצעה מגוכחת" כבר הועלתה ע"י אחרים עוד בתחילת המשימה ויהיה חבל אם בנאסא יהיו אנשים כמוך שיבטלו על הסף את ה"הצעה המגוכחת".
  מספיק לכתוב בגוגל:
  new horizons pioneer anomaly
  וכבר תקבל עשרות אתרים וקישורים בנושא "המגוחך"
  ושאלה לי אליך ניסים- האם אתה באמת חושב שלא כדאי לבדוק?, ממה אתה מפחד?, שיתגלה חלילה שיש לעשות תיקונים בתיאוריות הקיימות?, שיתגלה חלילה, למשל, שאולי החומר האפל האהוב עליך כל כך אולי בכל זאת גורם לחיכוך זעיר???, חיכוך זעיר שבין חומר בריוני לחומר האפל.
  הנה זה למשל תיקון שבהחלט לא יוכיח את התיאוריה שלי.
  ואולי יקרה מה שניסים היקר מצפה לו שגם כאן יוכח שחימום המנועים הוא זה הגורם להאטה , אבל כאן בניגוד לגשושיות פיוניר שנותרו בלי דלק לניסויים, כאן יסובבו את ניו הורייזן ב 180 מעלות בכיוון התנועה ויראו שאותה האטת פיוניר הופכת לתאוצה באותו סדר גודל,
  ובא לציון גואל והמדע יינצל מה"הצעה המגוכחת" של סבדרמיש ושות'.
  ניסים היקר, מצטער אבל אתה חסר אומץ ותעוזה אינטלקטואלים!
  שבת שלום לניסים ולכל מגיביי הידען
  יהודה
  http://yekumpashut.freevar.com

 3. יהודה
  יש לך תיאוריה שלא יכולה לעבוד. הסברתי לך למה, אבל ההסברים "לא נראים לך".

  אני זה שמקובע? אולי … אבל אני לא מוכן לזרוק את כל הפיסיקה לפח בגלל תיאוריה שברור לכל מי שפתח ספר פיסיקה שהיא לא יכולה לעבוד.

  לי אין כל כוונה לתת הצעה מגוכחת לנאס"א.

 4. ניסים
  הויכוח האינסופי איתך בנושא זה די נימאס עלי.
  הרי, עד למרחק של אלפי י"א אין כמעט כל הבדל בהתנהגות של כוכבי הלכת או האסטרואידים, על פי ניוטון או על פי הפושינג גרביטי אז מאיפה אתה לוקח את כל השטויות האלה??-
  " שנאס"א לא יודעת לעשות חישובים?", תולי בכלל לא מקיפה את השמש", ועוד כל מיני שטויות.
  מצידי שלא יעשו בדיקות חוזרות ואחראיות לאנומליה של פיוניר, וזה כניראה מה שבאמת יעשו כי נאסא מלאה אנשים מקובעים כמוך שלא חושבים מחוץ לקופסא. אתה כמובן תראה ניצחון לאי הבדיקה המדעית האמיתית של האנומליה, כי הפחד שמע תהרס אמונתך המושרשת בדבריהם של בעלי הדיעות המובילות במדע, ימנע ממך כל שינוי בדעתך המקובעת. נקודה.
  בזה סיימתי את הויכוח האינסופי איתך. נתתי רעיון טוב. יירצו שיבצעו, לא יירצו. שלא יבצעו.
  לילה טוב
  ודרך אגב אולי אתה עם האנגלית הטובה שלך תישלח את הצעתי לנאסא?, מעניין באמת מה הם יענו???
  לילה טוב פעם שנייה
  יהודה
  http://yekumpashut.freevar.com

 5. יהודה
  הצליחו להפגיש את החללית עם תולי …. אתה באמת חושב שנאס"א לא יודעת לעשות חישובים? תולי בכלל אמורה להקיף את השמש לדעתך? לפי התיאוריה שלך – לא. הרי בגלל עקיפה החלקיקים שלך לא היו צריכים להחסם ע"י תולי.
  או שגם חוקי העקיפה אינם נכונים?

 6. לניסים
  עדיין אני חושב שהיה עדיף לוודא את ההסבר המדוייק לאנומליה.
  אבל לא אפתח במסע שיכנועים רק אציין שהעלות של הבדיקה היא ממש זעירה כי הגשושית כבר שם במרחק של 43 יחידות אסטרונומיות ויש לה דלק לכל מיני סיבובים ותרגילים.
  כל טוב
  יהודה
  http://yekumpashut.freevar.com

 7. יהודה
  בוא נדייק – יש הסבר שכן מקובל על אנשי המקצוע, אבל הוא לא תואם את התיאוריה שלך ולכן "לא נראה לי..!"
  הנה הציטוט מויקיפדיה:
  interplanetary medium (imperfect vacuum).

  By 2012 several papers by different groups, all reanalyzing the thermal radiation pressure forces inherent in the spacecraft, showed that a careful accounting of this explains the entire anomaly, and thus the cause was mundane and did not point to any new phenomena or need for a different physical paradigm.[2][3] The most detailed analysis to date, by some of the original investigators, explicitly looks at two methods of estimating thermal forces, then states "We find no statistically significant difference between the two estimates and conclude that once the thermal recoil force is properly accounted for, no anomalous acceleration remains."[4]

  הערך מתאר בפירוט את המחקרים ואף מפנה ל-55 קישורים בנושא.

  מדען רציני מנסה לשלול את התיאוריה שהוא מאמין בו. אתה עושה להיפך – אתה מתחפר אחרי כל שביב ראיה שתואמת לתיאוריה שלך, ומתעלם בצורה בוטה מכל הפרכה.

  וההתעלמות הבוטה ביותר היא מהעובדה הפשוטה שהתנגשויות אלסטיות אינן יכולות ליצור "כבידה"!

 8. להלן ציטוט בויקיפדיה בעברית בנושא זה
  ציטוט:
  "האנומליה של פיוניר, או אפקט פיוניר, היא סטייה בלתי צפויה של מספרגשושיות המבקרות במערכת השמש החיצונית, בעיקר פיוניר 10 ו-11, מהמסלול שצופה להן תורת היחסות הכללית.
  שתי הגשושיות נמצאות במסלול אל מחוץ למערכת השמש, והן מאטות תחת השפעת כוח המשיכה של השמש. עם זאת, ניתוח מדויק של תנועותיהן מראה שהן מאטות מעט יותר מן הצפוי. ניתן לתאר את האפקט כתאוצה חלשה נוספת לכיוון השמש.
  כיום אין הסבר המקובל על הכול לתופעה.
  לאחר שהגיעו נתוני המהירות והמיקום של גשושיות פיוניר 10 ו-11 כפי שנמדדו על ידי המכשירים שעליהן, התגלה שגם כאשר לוקחים בחשבון את כל הכוחות הפועלים על הגשושיות נשארת תאוצה בלתי מוסברת של ‎(8.74 ± 1.33)×10-10‎ מטר לשנייה בריבוע, לכיוון השמש.
  גם הנתונים שהגיעו מגלילאו ומיוליסס הצביעו על אפקט דומה, אם כי ממספר סיבות, כמו קרבתן לשמש, הגשושיות האלה לא היו יכולים לספק מסקנות חד-משמעיות". סוף ציטוט.
  בקיצור, התופעה ניתגלתה וניבדקה במספר גשושיות. הטענה שזה חום היוצא ממנועי הגשושיות אפשרית עם עוד הרבה אפשרויות אחרות.
  למען הצדק והיושרה, לא אכחיש שעולם מלא בחלקיקיי פושינג גרביטי (כמו שאני מאמין) יגרום להאטה של חלליות וגשושיות למיניהן וצודק ניסים בטענתו שזה תואם את אמונתי בפושינג גרביטי, לכן הייתי רוצה שהאנומליה תיבדק לאשורה.
  כל טוב ניסים
  ואחרים
  יהודה
  http://yekumpashut.freevar.com

 9. יהודה
  אם היה משהו באנומליה של פיוניר שמשפיעה על הכבידה, אז זה היה אמור להשפיע גם על מסלולי עצמים אחרים באותו מרחק. אם תפתח ויקיפדיה תגלה שזה לא המצב.

  יהודה, אל תעליב אותי. שנינו יודעים למה הפתרון לאנומליה לא נראית לך.

 10. ניסים היקר
  מי הזכיר בכלל את התיאוריה שלי?? אתה חולם בלילות על התיאוריה שלי מעצבן את אישתך עם התיאוריה שלי בונה תילי תילים של שטויות וצעצועים
  ציטוט מתגובתך: "הפרוש של הביטוי "לא מקובל עלי" – אצל יהודה – זה "זה סותר את התיאוריה שלי, ולכן זה לא נכון, וכל המדענים בנאס"א הם שקרנים וטיפשים… לקחו לי את הצעצוע!!!!".
  זה ביטוי שמתאים לדתיים חשוכים (כל דת) כשמדברים על הראיות לאבולוציה…סוף ציטוט.
  סלח לי ניסים יש לך תיסמונת סבדרמישית שעדין לא הוגדרה בדיוק. ס"ה מה שאני אומר שההסבר של נאסא על האנומליה של פיוניר רצוי שיבדק מחדש. ואם יש באזור הרחוק של מערכת השמש גוף שלא בדיוק יודעים מה לעשות עימו, אז אני נותן הצעה בעזרתה תוכל לסתום ליהודה פעם אחת ולתמיד את הפה או אולי, אתה תיסתום את הפה, גם אם זה לא מקובל עליך.
  ודרך אגב בדקתי וראיתי שלא כתבתי כל מאמר על האנומליה של פיוניר באתר שלי אז באמת אולי הגיע הזמן לכתוב מאמר על האנומליה של פיוניר זה לא מקובל עלי לא לכתוב מאמר על דבר כה חשוב: – קיומו של חיכוך משמעותי בתנועה ב"ריקנות" של הקוסמוס"
  ודרך אגב לגבי אבולוציה קרא את מאמרי על "אבולוציה של בריאתנות" והמשך לראות את הסרט פרי עמלי
  ופרי עמלו של הבמאי הצעיר שחר אריאלי"המחקר" ותראה שעינייני האבולוציה אינם כה פשוטים וברורים.
  לילה טוב
  נא להגיב בעדינות
  יהודה
  http://yekumpashut.freevar.com

 11. השם של העצם השמיימי מבוטא באנגלית "טו-לי". מקור השם מלטינית ומפירוש "המקום הכי צפוני" – זה הופיע במפות עתיקות כשמו של מספר מקומות במשך ההסטוריה (כולל איים של סקוטלנד ואיים של נוררגיה).

  Kuyper מבוטא באנגלית "קייפר". המקור הוא הולנדי, ולא ניתן להגייה מדוייקת באנגלית (כמו Huygens)

  הפרוש של הביטוי "לא מקובל עלי" – אצל יהודה – זה "זה סותר את התיאוריה שלי, ולכן זה לא נכון, וכל המדענים בנאס"א הם שקרנים וטיפשים… לקחו לי את הצעצוע!!!!".
  זה ביטוי שמתאים לדתיים חשוכים (כל דת) כשמדברים על הראיות לאבולוציה…

 12. עם סיום המטלות שהוטלו על ניו הורייזן , הייתי מציע להשתמש בחללית ניו הורייזן לבדיקת "האנומליה של פיוניר". להזכירכם, בטיסת פיוניר ניתגלתה האטה לא מוסברת.בכיוון השמש . לאחר שלושים שנה של מחקר החליטו בנאסא שההאטה נובעת בגלל התחממות של פיוניר בדיוק בכיוון ובעוצמה הנידרשת . למותר לציין שהסבר זה, שמקובל על כולם כולל ניסים, לא מקובל עלי.
  נא להגיב בעדינות
  שנה טובה
  יהודה
  yekumpashut.freevar.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן