סיקור מקיף

סבתא רבא חדשה? סיינס מדווח על גילוי חוליה חשובה באבולוציה האנושית

Australopithecus sediba הוא מין הנמצא באמצע הדרך בין האוסטרלופיטקוס – לבין הסוג הומו שחבריו הם כבר אנושיים

אוסטרלופיטקוס סדיבה, מתוך ויקיפדיה
אוסטרלופיטקוס סדיבה, מתוך ויקיפדיה

סיפורנו מתחיל לפני כ 50 מיליון שנים, בשכבות חרסיתיות בגרמניה התגלה מאובן בגודל חתול בית.

הפלאונטולוגים טוענים כי הוא אבי-אבות סדרת הפרימטים‪,  המאובן שנתגלה היה כמעט שלם (95%) ונחשב לאחד הגילויים היותר מרשימים ניתן השם אידה על שם ביתו של החובב שמצא אותו/ה.

השם פרימטים שפרושו “הראשון במעלה” ניתן ע’י הזואולוג קארולוס לינאוס (חצי המאה ה18)  שערך את עץ החיים בצורת ברוש, כאשר בראש הצמרת שוכן האדם שנחשב ל”נזר הבריאה” ותחתיו מסודרים כל האחרים. (ראוי לציין כי גם היום מבוססת שיטת המיון על עבודתו של לינאוס) אחרי פרסום “מוצא המינים” ע’י דרווין (1859) השתנתה הגישה המתנשאת, כיום מצויר העץ יותר כעץ רב ענפים (אלון ? ) שאין בו “ראשונים” או שיניונים וכד’, אבל השם נשאר (ויש גם מי שעדיין חושב עצמו לנזר הבריאה).

השלב הבא בסיפורנו הוא הופעת הקופים, בחולות המדבר ליד פאיום (מצרים) נמצא מאובן  בן כ 35 מיליון שנים, הוא מזכיר בצורתו את הבבון ונקרא אגיפטו-פיטקוס – קוף מצרי, האגיפטופיטקוס משוייך לתת הסידרה שממנה התפתחו הקופים האפריקאים ובהמשך לפני כ-18 מיליון שנים התפצל מהם ענף קופי-האדם, להם שייכים הגורילות, השימפנזים, (באפריקה) האורנג-אוטנג, הגיבונים והסיאמנג (באסיה).

היום מסווגים ומפרידים בין “קופי-על” hominin שכוללים את כל ה”קופים הגדולים” ואבותיהם הקדומים, להלן הומנין לבין הקוו האנושי הומנידים hominids שכולל את כל המינים שנקראים הומו.

לפני כ-15 מיליוני שנה התפצלה אחת המשפחות, מענף אחד צמחו השימפנזים ומענף נוסף צמחו מספר מינים שבמשך הזמן הולידו את האוסטרלופיטקוסים (הקוף הדרומי). מינים רבים של אוסטרלופיטקוס חיו באפריקה אבל המפורסם/ת ביותר היא לוסי, שלדה המאובן של נקבת אוסטרלופיטקוס בן כ-3 מיליון שנים נתגלה במדבר אפאר (אתיופיה) ולכן נקרא המין אוסטרלופיטקוס-אפארנסיס.

לחוקרים שעבדו בשטח היה פטפון ישן ותקליט אחד – “לוסי בשמים” – של הביטלס אותו ניגנו כל הלילה ומכאן השם (הפרטי), על פי השלד לוסי היתה בגודל של שימפנזי והיתה יכולה ללכת זקופה! עוד לפני גילויה של לוסי התגלו מאובנים של שני מינים : האחד הומו-ארקטוס – האדם הזקוף שהתקיים לפני כ-1.6 מיליון שנה והיה הראשון שעזב את אפריקה, כלומר מאובנים של הומו-ארקטוס נמצאו מחוץ לאפריקה – בעיקר באסיה.

בערך באותה תקופה חי מין אחר שקיבל את השם הומו-הביליס – האדם המיומן (להלן המיומן), שמו ניתן לו ע’י לואיס ומרי ליקי שגילו את שרידיו בשנות ה-60. ליד מאובני הומו-הביליס נמצאו כלי אבן, לואיס ליקי טען כי האוסטרלופיטקוס לא יכול היה לייצר כלים ולכן סיווג את ממצאי המאובנים כסוג שונה … הומו (אדם).

כלומר המיומן והזקוף היו שני מינים שהיו הראשונים בסוג הומו, ההנחה המקובלת היא כי האדם המודרני הוא צאצא של ה הומו-ארקטוס (להלן הזקוף). עד כאן הדברים מקובלים למרות שיש חוסר מדאיג במאובנים.

הבעיה מתחילה כאשר מנסים להמשיך שכן לפני כ-200 אלף שנים מופיע על במת המאובנים מין חדש הומו ספיינס שעוזב את אפריקה בגלים ו”כובש” רוב העולם, להומו-ספיינס כשניים ואולי שלושה תתי-מינים שברבות עשרות אלפי השנים האחרונות נעלמים או נטמעים במין הומו-ספיינס-ספיינס (האדם החושב ?),

אחת החוליות החסרות בסיפור היא החוליה שמקשרת בין ה”זקוף” וה”מיומן” לאדם המודרני להומו-ספיינס (להלן ה.ס ). לפני כשלש שנים הלכו אב ובנו (בן ה-9) לחפש מאובנים במערה שתיקרתה התמוטטה, סביבת המערה לא רחוק מיוהנסבורג ידועה בעושר הממצאים הפלאונטולוגים שבה, האב פלאונטולוג ידוע ששמו לי ברג’ר נעזר בבנו בחיפוש אחר ממצאים שונים, אחרי חיטוט קל שלף הילד (מטאוס) עצם-בריח שנראתה אנושית.

בעקבות המציאה הגיע למקום צוות שמצא 220 עצמות ששויכו ל 5 פרטים, אחרי זיהוי התברר לחוקרים כי בידיהם מין חדש שניתן לו השם אוסטרלופיטקוס-סדיבה (להלן א.ס.) A. sediba פרוש השם סדיבה הוא מעין שופע בשפת הסוטו (בדרא”פ).

אחרי עבודת מיון הצליחו החוקרים להרכיב שני שלדים כמעט שלמים, אחד של אישה (בוגרת), ואחד של ילד (כבן 12).

אחרי שהסתימה עבודת ה‪”פזל” כשבידי החוקרים גולגלות כמעט שלמות ושלדים שחסרים בהם חלקים מעטים, החלו חקירות והבדיקות שתוצאותיהן מפוסמות עכשיו בסיינס.

גילם של העצמות / השלדים תועד לפחות משני מיליון שנים, כלומר מעט יותר מגילם של הזקוף והמיומן, קרוב מאוד לזמן בו מופיעה שושלת ההומנידים. רוב ההיבטים של א.ס. מראים תערובת מוזרה של אנושיות ותצורות ראשוניות? היבטים שהביאו את החוקרים להשערה כי לפנינו צורת ביניים בין האוסטרלופיטקוס להומו.

מבנה כפות הרגלים היה מותאם להליכה (על שתיים) ולטיפוס כאחת, מבנה שלא נראה במינים אחרים מבנה כה שונה שחוקרים אמרו כי לו לא נמצאו ביחד עם יתר השלד היה ניתן לחשוב שהן שייכות למין אחר, הפרקים אנושיים כמו גם הקשת וגיד אכילס אבל העקב והשוק … קופיים. מבנה מיוחד שנתן ל א.ס. יתרון אנרגטי בצעידה ובריצה בסוואנות.

האגן דומה לאגן אישה הומו סאפיינס אגן רחב שמותאם ללידת ילוד עם ראש גדול. דמיון שבגללו מציעים החוקרים כי האגן התפתח לצורתו וגדלו לא רק כדי לאפשר מעבר ראש גדול בתעלת הלידה אלא יותר מכך כדי לאפשר את ההליכה הזקופה, שכן תינוקות של א.ס. היו בעלי ראש קטן.

כפות הידיים דומות דמיון מפתיע לכפות ידי ה.ס. מתאימות לתפיסה ואחיזה חזקות, לייצור ולעבודה עם כלים! כלומר גם לטפס כמו קוף וגם לעבד ולעבוד כמו הומו, ידיים שהיו מותאמות לעיבוד כלים יותר מידיו של המיומן.

המוח (שלעיתים נחשב למה שמפריד בין היצור האנושי לחיות אחרות) … קטן, נפחו כ-450 (אשכולית), אבל נראה אנושי במספר דרכים: האונה הקידמית (מאחורי העיניים) היתה שווה בצורתה לאונה קידמית של ה.ס., לאונה הקידמית מיחסים את היכולת המנטלית הגבוהה יותר, הכושר לביצוע משימות רבות בו זמנית, לכושר תיכנון עתידי, לכושר המצאה, כלומר למעט הגודל ל א.ס היה מוח דומה למוחו של ה.ס.!

למרות שלא נמצאו כלים בקרבת המאובנים טוענים החוקרים כי על פי מוחו וידיו של הא.ס. הוא היה מסוגל לייצר כלים מורכבים ולהשתמש בהם במיומנות.

החוקרים אומרים כי ניתן לראות את תחילת היכולות האנושיות מתפתחות אצל ה א.ס. מה שמטיל ספק בהנחה המקובלת ש”בהדרגה התפתח המוח גדל ונהיה מסובך יותר מהאוסטרלופיטקוס להומו”, יתכן כי מוחו של האוסטרלופיטקוס גדל בהדרגה ובשלב מסוים ‫”התפרץ” וצמח לגודלו של ההומו במהירות רבה.

למרות כל התצורות האנושיות משייכים החוקרים את ה א‫.ס‫. להומנין ולא להומניד‫?

זאת מאחר ויש חוקרים שטוענים כי ה-א‫.ס‫. יכול היה להתפתח כמין נפרד ולפתח תצורות ויכולות דומות להומו אבל ברבות הדורות נכחד ונעלם ‫. אחרים טוענים כי סדיבה צריכה להכנס לסוג הומו ‫! הפלאונטולוגים הדרום‫-אפריקאים שממשיכים לעבוד באתר מקווים לממצאים נוספים ומעדיפים להתיחס לסדיבה כאילו היתה סבתא רבא שלנו.

 

 

10 תגובות

 1. למיטב ידיעתי הפיצול בין השימפנזים לענף שהוביל להתפתחות של האוסטרלופיתקים היה לפני כ-7 מיליוני שנים ולא 15 זמן זה יכול להיות יותר הגיוני לפיצול של הגורילה אולם לא של השימנזה. בנוסף אני מכיר כי ההומו ארקטוס הוא הצאצא של הומו הביליס והעובדה שהם חיו באותה תקופת הזמן לא בהכרח פוסלת זאת.

  אשמח להתייחסות

 2. קוראים יקרים,
  זהירות! טרול שמחפש צומי לפניכם!
  טרולים הם כבר חיה נדירה באתר הזה לכן אפשר להתבונן אבל לא רצוי ללטף כי הוא עלול להזיל ריר ואפילו לנשוך, ראו הוזהרתם!

 3. ?

  ללוויתן הזרע (ראשתן גדול ראש) יש את המח הגדול ביותר בעולם החי והוא שוקל כ-8 ק”ג!!!
  כידוע לך לוויתני זרע עדיין לא הגיעו לירח. לעומת זאת לג’וקים (תיקן אמריקאי למשל) יש מח זעיר והם יצורים סופר דופר מוכשרים (אפילו בהשוואה לכמה אנשים שאני מכירה, בעיקר פוליטיקאים) ועל נמלים, שמוחם אפילו קטן עוד יותר אני בכלל לא מדברת. האמת היא שהמילה “יכולות” היא מאוד בעייתית, אבל אני מוכנה לא להתעקש כאן כי אני חושבת שאני מבינה למה הכוונה בשאלה לכן המדד היותר רלוונטי לשאלתך הוא היחס בין גודל המוח לגודל הגוף ובמדד זה בני האדם במקום די טוב בינתיים, אבל כנראה לא לזמן רב…

 4. שלדים של ילידי ענק נמצאו ותועדו, מדובר בענקים שהתנשאו לגובה של עשרות מטר, למרות שקשה לראות בדיוק את הגובה מתוך התמונות.

 5. המאמר מעניין ותודה על התרגום אבל יש הרגשה כי התרגום אינו תואם את המאמר המקורי וריבוי סימני השאלה ניראה במקמות מסוימים כמיותר ואיו מוסיף למאמר

 6. בקיצור, יצאנו מהארון לפני 2 מיליון שנה, ולא ברור אם יצאנו גאים או רק מיומנים.

 7. דר. רוזנטל

  קראתי לפני כמה שנים מאמר שנאמר בו שהלסת של הקוף התכנסה לתוך הגולגולת (בעקבות משטר תזונה חדש או משהו כזה אני כבר לא זוכר), כלומר הלסת הפכה להיות יותר קטנה במימדים שלה, וזה מה שאיפשר למוח יותר מקום בתוך הגולגולת.

  יכול להיות ש: “יתכן כי מוחו של האוסטרלופיטקוס גדל בהדרגה ובשלב מסוים ‫”התפרץ” וצמח לגודלו של ההומו במהירות רבה.” – מאשש את נכונות התאוריה שהלסת התכנסה לתוך הגולגולת, וכאשר זה קרה- המוח ‘התפרץ’ וצמח לגודלו של ההומו במהירות רבה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן