סיקור מקיף

רמזים חדשים בחיפוש אחר הגלקסיות העתיקות ביקום

אשכול הגלקסיות XLSSC 122 רומז על כך שהיקום, לפחות החלקים הצפופים ממנו – יכול היה ליצור כוכבים, להצטבר לגלקסיות ולבסוף לצבור אותן לאשכולות גלקסיות במהירות מפתיעה

תמונה מורכבת של אשכול הגלקסיות XLSSC 122 בעזרת תמונות מטלסקופ החלל האבל ומהטלסקופ הגדול מאוד של מצפה הכוכבים האירופי. קווי המתאר הלבנים חושפים פליטת רנטגן חזקה שנצפתה על ידי לוויין ה- Multi-Mirror של סוכנות החלל האירופית. (ג'ון וויליס) . באדיבות המחבר
תמונה מורכבת של אשכול הגלקסיות XLSSC 122 בעזרת תמונות מטלסקופ החלל האבל ומהטלסקופ הגדול מאוד של מצפה הכוכבים האירופי. קווי המתאר הלבנים חושפים פליטת רנטגן חזקה שנצפתה על ידי לוויין ה- Multi-Mirror של סוכנות החלל האירופית. (ג’ון וויליס) . באדיבות המחבר

מאת ג’ון וויליס, פרופסור חבר, פיסיקה ואסטרונומיה, אוניברסיטת ויקטוריה, קנדה

ניתן לדמות אשכול גלקסיה לעיר גלקסיות נהדרת , בה כל גלקסיה היא מבנה מנצנץ. בדיוק כמו שארכיאולוג עשוי לחפש עדויות לערים העתיקות ביותר בכדור הארץ, אסטרונומים חיפשו זה מכבר לגלות את אשכולות הגלקסיה העתיקים ביקום – כל אחת מהן המקבילה הקוסמית של תרבות קדומה כמו יריחו או אור כשדים.

התמזל מזלי להוביל צוות של אסטרונומים בגילוי דוגמא כזו לאשכול גלקסיות עתיק. בן כמה? נדרשו לאור מאשכול הגלקסיות ששמו XLSSC 122, 10.4 מיליארד שנים לנסוע ברחבי היקום אלינו.

יקום בגיל הנעורים

אסטרונומים משערים כיום שהיקום עצמו הוא בן 13.7 מיליארד שנה , כך שמעט מתמטיקה אומרת לנו שאנחנו מתבוננים ב- XLSSC 122 כשהיקום היה בן 3.3 מיליארד שנה בלבד. הופתענו לגלות כי מדובר במערך בוגר ומפותח הדומה לאשכולות גלקסיות ביקום של ימינו – סיטואציה כמו להסתכל על תמונה מנעורייך בה אתה מופיע מבוגר מכפי שהיית.

אשכול הגלקסיות XLSSC 122 רומז על כך שהיקום, לפחות החלקים הצפופים ממנו – יכול היה ליצור כוכבים, להצטבר לגלקסיות ולבסוף לצבור אותן לאשכולות גלקסיות במהירות מפתיעה. בהתחשב בכך שהדמיות ממוחשבות של הרכבת אשכולות הגלקסיה מצביעות על צמיחה הדרגתית יותר, גילוי XLSSC 122 מצביע על כך שהרעיונות הנוכחיים שלנו לגבי אופן צורות המבנה ביקום עשויים להיות לא שלמים.

מגלה אשכולות גלקסיות

כשצפיתי בו לראשונה, הופיע צביר הגלקסיות XLSSC 122 כאוסף בלתי נתפס של פוטונים על גבי תמונת רנטגן של השמים שצילם מצפה חלל של סוכנות החלל האירופית . אף על פי שנצפה למרחקים גדולים, ידענו שאנו עוקבים אחר פוטנציאל הילה חמה של גז – בטמפרטורה של 10 מיליון מעלות קלווין – המוגבל בתוך שדה הכבידה של אשכול גלקסיות מסיבי.

עם זאת, תמונות בתחום האור הנראה שצולמו באמצעות הטלסקופ קנדה-צרפת-הוואי לא חשפו גלקסיות הקשורות למקור הרנטגן. זה היה רמז מעניין שאולי גילינו אשכול גלקסי מרוחק בו התפשטות היקום העבירה את האור הנראה שנפלט על ידי גלקסיות האשכול לספקטרום התת אדום.

מתוך הבנה זו המשכנו להשיג תמונה של האשכול באמצעות הטלסקופ הגדול מאוד של מצפה הכוכבים האירופי . תמונה זו, שצולמה במצלמת אינפרא אדום, חשפה את נוכחותם המסומנת של עצמים אדומים קלושים – גלקסיות רחוקות; אבל בדיוק עד כמה רחוקות נותרה תעלומה.

טלסקופ החלל האבל מביא בהירות מוחלטת

לאחר שגילינו ש- XLSSC 122 הוא אשכול גלקסי רחוק, אולי המרוחק ביותר, הוענק לנו זמן תצפית בטלסקופ החלל האבל . בהתחשב בכך שרק אחת מכל 10 הצעות של האבל מצליחה, זה הישג בפני עצמו.

למרות שטלסקופ החלל האבל הוא כמעט בן 30, הוא נותר מתקן אסטרונומי בולט. התמונות שלנו של XLSSC 122 נראו חדות וברורות בהשוואה לתמונות המטושטשות שהתקבלו ממצפי כוכבים קרקעיים. אף על פי שהייתי אסטרונום מקצועי כבר 20 שנה, לראות את תמונות האבל של האשכול שלנו היה רגע של גילוי כמעט ייחודי. היה ברור מייד מצבעי הגלקסיה והספקטרום ש- XLSSC 122 היה רחוק להפליא: הוא נמצא בהסחה לאדום 2, כלומר לאור של XLSSC 122 לקח 10.4 מיליארד שנה להגיע לכדור הארץ.

הדמיה של גלקסיות

כיצד אשכול כמו XLSSC 122 נכנס לתמונה הרחבה יותר שלנו לגבי אופן הבניין של היקום? הדמיות ממוחשבות מאפשרות לאסטרונומים ליצור מחדש את ההתפלגות הלא אחידה של החומר ביקום המוקדם ואז לעקוב אחר כוח הכובד כשהוא מושך את האזורים הצפופים יותר לאשכולות מאסיביים בעוד אזורים פחות צפופים הופכים להיות דלילים יותר ויותר.

ניתן לזהות בסימולציות אשכולות בעלי תכונות דומות ל- XLSSC 122. ככל שהסימולציה דומה להתפתחות האמיתית של היקום, אנו יכולים להתקדם במהירות להווה. כשעשינו זאת עבור XLSSC 122 הבנו שהוא יהפוך לאחד האשכולות המסיביים ביותר ביקום – בדומה לאשכול הגדול Coma Cluster צביר הגלקסיות הכי קרוב שלנו. אותן סימולציות מצביעות על כך ש- XLSSC 122 יכול היה להתקיים רק כאשכול גלקסיות במשך מיליארד שנה לפני הרגע בו התבוננו.

כאן טמונה התעלומה. המחקר שלנו על אור הכוכבים מהגלקסיות המרכיבות את XLSSC 122 אומר לנו שהם בני יותר ממיליארד שנה, אולי עד שלושה מיליארד שנה. יתרה מזאת, נראה שכולם התחילו לייצר כוכבים כמעט באותה עת. אך מכיוון שכל זה קרה הרבה לפני שהגלקסיות הללו אי פעם התגבשו זו לזו ליצירת XLSSC 122, נותרה השאלה מה גרם להם להתחיל ליצור כוכבים בצורה כל כך מסונכרנת ביקום המוקדם?

למרבה המזל, יש לנו מושג די טוב איפה לחפש הלאה. נאס”א מתכננת להשיק את טלסקופ החלל ג’יימס ווב במארס 2021, ואנחנו כבר מתכננים לפנות לכיוון XLSSC 122. טלסקופ ווב יאסוף יותר משש פעמים יותר אור מאשר האבל וינתח את האור הזה באמצעות מספר מכשירים רגישים. מטרתנו היא להשתמש בספקטרוסקופיית אינפרא אדום ברזולוציה גבוהה בכדי לשפר מאוד את הידע שלנו על התקופות המוקדמות של כהגלקסיות המרכיבות את XLSSC 122, ולגלות את סיפור חייו המוקדם של אשכול הגלקסיות המדהים הזה.

לכתבה ב-The Conversation

10 תגובות

  1. הערה לאור אורי:
    בתיאור שלך היכן מקומו של הרבי מלובביץ’? הרי ברור שבלעדי הרבי לתיאוריה שלך אין בסיס מוצק.

  2. כל כך הרבה זמן שאני מצפה לתמונות ובשורות של ג’יימס ווב, תיאורים של הטלסקופ הזה נשמעים לי מהפכניים
    כמעט כמו חובב אייפונים שמחכה לדור הבא 🙂

  3. לא מפץ ולא קופים ובטח לא חמורים כול הנושא של הבריאה של העולם רחוק מאוד מאוד מהמוח האנושי בגלל שהוא מוגבל כמו לכול החושים של האדם מדענים וכול מיני חכמים מפרשים איך שהמוח שלהם מבין אבל באמת יש דבר כזה בעולם שאין דבר שאין לא יוצר כמו נגר וכו אז העולם קל וחומר רק הקדוש ברוך הוא לעולמי עד עשה עושה ויעשה לנצח אנחנו בסך הכול מיקרופים הכי קטנים לגבי הבריאה יצירה ולדעת את הסודות של היקום .אין לנו שום יכולת וגם לא תהיה לדעת פסיק.הכול זה השערות של חכמים גדוליםםםם.יש לי שאלה לכול המדענים הכי גדולים בעולם אתם חושבים שיש לכם שכל .כן.אז תראו לנו אותו את השכל שלכם

  4. הדבר היחיד שיכול לייצר בגלקסיה כוכבים בצורה מסונכרנת היא תכנון וחלוקת הגז והכבידה מראש כדי לייצר במהירות שיא צבירי כוכבים מדור ריאשון זה הבסיס לתוכנית הגדולה ליצירת חיים ואת חומרי החיים כפי שנראה התוכנית היא של הבורא ולא משהו אקראי זה בדיוק מיסתדר כמו פאזל ראשית ויהי אור המפץ ואחר כך היתפשטות ואחר כך היתקררות והפיכת גז לחומר ואחר כך דור א ולאחריו דור ב של הגלקסיות ולאחריו חיים וכוכבי לכת ובין כל זה צירוף החומרים והסדר והמרחקים ויצירת החומרים הנכונים והסדר הנכון והמרחק הכבידה והפיכת אור לחומר אנטי חומר וחומר אפל כל אלה מעבר להבנה שלך לעת עתה אך בעתיד תביעות האצבע של אלוהים יהיו ברורות לכם יותר כך הבורא זורע יקומים ואור בחשכה הגדולה הבוראים הם פשוט כמונו זורעי חיים זה מה שהיינו עושים לא היו לנו הידע והיכולת ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן