סיקור מקיף

בדיקת דם חדשה תגלה את סרטן הלבלב בשלב מוקדם

חוקרים באוניברסיטת לונד וממוסדות נוספים בשבדיה, אומרים כי הצליחו לגלות סמנים ברורים בדם לקיומו של סרטן הלבלב, אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר בשל חוסר יכולת הגילוי המוקדם

גידול סרטן הלבלב עם גרורות בכבד. מתוך ויקיפדיה
גידול סרטן הלבלב עם גרורות בכבד. מתוך ויקיפדיה

סרטן הלבלב קשה לגילוי בעת שהוא עדיין קטן. בדיקת דם חדשה שפותחה על ידי חוקרים באוניברסיטת לונד בשבדיה, יחד עם בית החולים הרלב, , Knight Cancer Cente וחברת Immunovia AB יכולה לגלות את סרטן הלבלב בשלבים מוקדמים מאוד של המחלה. הממצאים פורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology
בשל תסמינים מפוזרים, סרטן הלבלב מאובחן בדרך כלל בשלב מאוחר מאוד שלהתקדמות המחלה. לכן, אף על פי שסרטן הלבלב מהווה פחות מ -3% מכלל מקרי הסרטן, יותר אנשים מתים ממנו כיום מאשר מסרטן השד. עד שנת 2030, סרטן הלבלב צפוי להיות סוג הסרטן השני בעולם בקטלניותו..

"הבדיקה שלנו יכולה לזהות סרטן הלבלב עם דיוק של 96% בשלב I ו- II, כאשר יש עדיין אפשרות של התערבות כירורגית מוצלחת. כיום אין אפשרויות רבות לטיפול בסרטן הלבלב המתקדם, וכאמור, זה השלב שבו רק ניתן לאבחן את קיומו", מסביר פרופ' קארל בורביק Borrebaeck מהמחלקה ל אימונוטכנולוגיה באוניברסיטת לונד.

החוקרים השתמשו בדגימות מחולים בדנמרק ובארה"ב, בשלבים שונים של המחלה. בדיקת הדם מבוססת על נוגדן שהוא עצמו מורכב ממערך מיקרסקופי המורכב ממאות שברי נוגדנים. שברי נוגדנים אלה הם ספציפיים לכמה חלבונים של מערכת החיסונית ובהם אנטיגנים הקשורים לסרטן.

מכיוון שהמערכת החיסונית היא הראשונה להגיב לאיומי מחלות מורכבות, כגון סרטן, מחלות אוטואימוניות וזיהומים, שאותו מערך מיקרוסקופי מאפשר לגלות את התגובה המוקדמת הזו של מערכת החיסון ומספקת מידע על התפתחות גידולים הרבה לפני גילוי על ידי CT או זיהוי ctDNA. מתוך כל הסמנים אותרו 29 סמנים הקשורים לסרטן הלבלב, בדיוק של 96% בשלבים I ו- II.

בעתיד, בדיקה שגרתית תוכל לאפשר איתור אנשים הנמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן הלבלב, וגם אנשים הנושאים סיכון תורשתי, חולי סוכרת חדשים וחולים עם דלקת כרונית בלבלב.
בשלב הבא תתבצע בדיקה באכולסיה גדולה בארה"ב של אנשים הנמצאים בסיכון גבוה ללקות בסרטן הלבלב.

להודעה של החוקרים

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. ממי ניתן לרכוש את הבדיקה בעתיד. אני מניח שהיא תעלה כסף רב ותהיה מחוץ לסל הבריאות בהתחלה.
    אם זה נכון זו פריצת דרך ממשית בעולם הרפואה. היום כשמודיעים למישהו על מחלה זו, היא הרבה פעמים בסופה. לסטיב ג'ובס היה זן נדיר, לפטריק סוויזי היה. ולרבים שאני מכיר מסביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן