סיקור מקיף

‫פרופסור נתן שרון ז"ל (1925-2011)‬

ביוני 2011 הלך לעולמו אחד מבכירי המדענים הישראלים, חתן פרס ישראל, פרופסור נתן שרון

קרדיט: ויקיפדיה, איל ביירי, באישור נתן שרון ז"ל
קרדיט: ויקיפדיה, איל ביירי, באישור נתן שרון ז"ל

פרופסור שרון היה אחד הביוכימאים המובילים בעולם בתחום שעוסק בקשר בין חלבונים לסוכרים. הוא התמקד במחקרו בחומרים הקרויים גְליקוֹפְּרוֹטֶאינים, חלבונים הקשורים לסוכרים, ולֶקטינים, חלבונים בעלי יכולת סלקטיבית לזהות סוכרים ולהיקשר אליהם. חומרים אלה נפוצים מאוד בכל עולם החי והצומח ויש להם תפקידים חשובים במגוון תהליכים כמו היצמדות תאים, ויסות רמת החלבונים בדם וזיהוי מחוללי מחלה. שרון וחברי קבוצתו פענחו את המבנים המולקולריים של רבים מן החומרים האלה וגילו את תפקידם הביולוגי. פרופסור שרון הוא שנתן שם חדש לתחום – גליקוביולוגיה. כמו רבים העוסקים במחקר טהור, החל פרופסור שרון את התעניינותו בתחום מתוך סקרנות גרידא, אבל ברבות הימים התברר כי להבנת המבנה ואופן הקישור של סוכרים לתאים יש חשיבות רפואית מכרעת, ומחקריו הביאו לפיתוח שיטות חדשות שהביאו, בין השאר, לשיפור בהצלחת ניתוחי השתלת מח עצם.

נתן שרון למד לקראת תואר הדוקטור שלו במכון ויצמן למדע בראשית שנות ה-50 בהנחייתו של פרופסור אהרון קציר ז"ל וקיבל את התואר ב-1953 מן האוניברסיטה העברית (מכיוון שהמכון הצעיר עדיין לא הורשה להעניק תואר זה). לאחר השתלמות בארה"ב שב למחלקה לביופיזיקה במכון שבה פעל על יומו האחרון, ואף עמד בראשה בשנים 1973-1983. הוא כתב מאות מאמרים מדעיים וספרים, וזכה למוניטין ברחבי העולם. כראוי למעמדו זכה במספר רב של פרסים, אותות הערכה וכיבודים מדעיים ובראשם חברות באקדמיה הישראלית למדעים ובפרס ישראל – העיטור הגבוה ביותר שמעניקה המדינה לבכירים במדעניה.

פרופסור שרון הקדיש מזמנו לתקשורת מדעית, ועשה רבות לקרב את המדע לקהל הרחב. הוא הרבה להרצות לפני קהל, היה מעורכי התכניות המדעיות ברדיו "מה חדש במדע" ו"עולם המדע", ערך טור מדעי בעיתון "הארץ" וערך את כתב העת "מדע".

יהי זכרו ברוך

Post to Twitter Post to Facebook Facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן