סיקור מקיף

מטוס החלל "פראנטל" של נאס"א יטוס מעל מאדים

מטוס המאדים יוכל לסרוק את פני השטח לקראת הקמת בסיס מאוייש על כוכב הלכת האדום

פרשנות אומנותית של מטוס המאדים פראנטל. איור: נאס"א
פרשנות אומנותית של מטוס המאדים פראנטל. איור: נאס"א

סוכנות החלל האמריקנית מתחילה בטיסות הניסוי של מטוס החלל החדש שלה – Prandtl–m, שמתוכנן לטוס מעל כוכב הלכת מאדים. המטוס הלא מאוייש אמור לפעול, כידוע, בתנאי אטמוספריים שונים לגמרי מאלה של כדור-הארץ, וכמובן בחוסר אוויר, ומטרתו לבצע בערך בשנת 2020 ניסויים באטמוספירת כוכב הלכת השכן לקראת נחיתת בני אדם. בין השאר הוא יאתר את המיקום האופטימלי לבסיס האנושי שיוקם שם. המטוס יוטס למאדים בחללית, יהיה מקופל בתוך קפסולה, וייפרש לפעילות כאשר יגיע מעל לכוכב הלכת.

"מטוס המאדים" מותאם לאוויר דליל ולכוח משיכה קטן

מדובר בכנף מעופפת, שבקרוב תיכנס לתוכנית טיסות ניסוי אמיתיות שיכללו שיגור מגובה 100,000 רגל – שבו קיימים תנאים המזכירים את אטמוספירת מאדים (כמו אלו ששימשו לניסויים הכושלים של ה"צלחות המעופפות" המדמות מערכות להנחתת בני אדם על מאדים א.ב.). המטוס אמור לטוס, לדאות ולנחות על הכוכב, אך לא בטיסות ארוכות: הוא יטוס כ-10 דקות, לטווח של כ-20 מייל. המטוס יהיה בעל תכונות שיאפשרו לו לטוס בתנאים של כוח משיכה של 38% בלבד מזה של כדור הארץ, ויהיה עשוי מחומרים מרוכבים שבראשם פיברגלאס ופחמן. בכדור הארץ יהיה למטוס GPS, אך מאחר שבמאדים אין GPS, יצטרכו למצוא פתרון אחר לנושא הניווט.

דגם זה הוא אחד מעשרה דגמי מטוסים ודאונים שתוכננו ברבות השנים לטיסה במאדים. יש לציין כי במגירה קיימות גם תוכניות לשיגור כלי טייס גם לכוכבי לכת וירחים אחרים בעלי אטמוספירה.

 

באותו הנושא באתר הידען:

 

מטוס המאדים פראנטל של נאס"א. צילום-נאס"א
מטוס המאדים פראנטל של נאס"א. צילום-נאס"א

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן