סיקור מקיף

נאס"א: מבצע ריסוק LCROSS היה מוצלח, עדיין צריך לנתח את המידע כדי לדעת אם יש שם מים

חברי הצוות שהפעילו את מערכות החללית אומרים כי LCROSS היא דוגמה כיצד ניתן לעשות מדע טוב בתקציב זעום

החללית LCROSS מצלמת את מכתש קבאוס על הירח בדרכה להתנגשות איתו, רגע לאחר פגיעת טיל הקנטאור. צילום: נאס''א
החללית LCROSS מצלמת את מכתש קבאוס על הירח בדרכה להתנגשות איתו, רגע לאחר פגיעת טיל הקנטאור. צילום: נאס''א

חללית תצפית וחישה של מכתשי הירח, LCROSS, יצר שתי פגיעות התרסקות על פני השטח של הירח – של הטיל הנושא אותו ושל החללית עצמה במטרה לנסות ולמצוא מים על הירח. המדענים ינתחו את הנתונים ממכשירי החללית כדי להעריך האם היא העיפה לחלל גם אדי מים. כזכור, ההתרסקות איכזבה בשל היותה חלשה מהצפוי ובשל כך לא הועפה פלומה חזקה של אבק ומים כפי שתוכנן.

החללית גמעה מרחק של כ-9 מיליון קילומטרים במסע שנמשך 113 יום ואשר הסתיים אתמול במכתש קבאוס, הנמצא באיזור מוצל תמידית באיזור הקוטב הדרומי של הירח. החללית שוגרה ב-18 ביוני כמלווה למשימת LRO (סיירת הירח) ממרכז החלל קנדי בפלורידה.

"המכשירים של LCROSS פעלו היטב ושידרו עושר של מידע שישפר את הבנתנו אודות הגוף השמימי הקרוב ביותר" אמר אנטוני קולפרט, החוקר הראשי של הפרויקט מטעם מרכז המחקר איימס של נאס"א בקליפורניה. "הצוות מתרג מהצלילה הצפויה לנתונים".

במסגרת ההכנות להתרסקות נפרדה LCROSS מהשלב השלישי של הטיל שנשא אותה עוד ביום חמישי בערב בשעה 18:50 שעון מקומי (יום שישי 03:50 שעון ישראל). טיל הקנטאור שטס במהירות של למעלה כ-2.4 ק"מ לשניה פגע בפני השטח של הירח ב-9 באוקטובר בשעה 13:31 שעון ישראל, ויצר מכתש פגיעה ש-LCROSS צפתה בו במשך מעט יותר מ-4 דקות ואז גם היא התרסקה על פני השטח.

"זהו יום גדול למדע ולמחקר" אמר דאג קוק, עוזר מנהל נאס"א לתחום הטיסות הלא מאוישות במטה נאס"א בוושינגטון. "הנתונים של LCROSS צריכים להוות תוספת מרשימה לזינוק העצום בידע אודות הירח שהשגנו בשבועות האחרונים. אני מבקש לברך את צוות LCROSS על ההישג המדהים בפיתוח חללית זולה ויעילה זו והתגברו על קשיים טכניים ועל אתגרים תפעוליים."
מצפים רבים ברחבי חצי הכדור המערבי, וכן טלסקופי חלל ובראשם כמובן האבל, צפו בשתי הפגיעות וישלימו את הנתונים ששידרה LCROSS. הצוות מעריך שיידרשו מספר שבועות לפני שיוכלו לספק הערכה בטוחה באשר לנוכחותם או העדרם של מים, בצורת קרח. גם צילומים וקטעי וידאו שנאספו בידי קהילת האסטרונומים החובבים והציבור הרחב ישמשו להעשרת הידע שלנו על הירח.

"אחת המטרות הראשוניות של המשימה היא לדאוג שאנשים רבים יצפו בפגיעה בדרכים רבות ככל האפשר, והצלחנו בכך" אמרה ג'ניפר הלדמן, מתאמת קמפיין תצפיות LCROSS מטעם איימס. "כמות המידע שהושגה באירוע זה מדהימה."
לדברי חוקרים נוספים שהשתתפו במבצע הפרויקט היה שאפתני, בנסיון להשיג כמה שיותר מידע בתקציב זעום. LCROSS יכולה להיות דוגמה איך להפעיל ולהגיע לתוצאות באמצעות חלליות רובוטיות קטנות – "מדע גדול בתקציב קטן."

לידיעה באתר נאס"א

6 תגובות

 1. לפי ניתוח צילומים בתחום מיקרו סבירות נמוכה למים, מידע מחובבים בלבד ברחבי העולם.

 2. אי שם במעמקי הקרקע הירחית מדווח קצין המבצעים למפקדיו ביבושת על הסיבה
  לזעזוע הסיסמי שפקד את אזור מגורי הנקבות והילדים ומנה את מספר הנפגעים,
  "הפעם החייזירים מכדור הארץ הגזימו ותקפו אותנו ישירות ללא שום התגרות מצידנו..
  אני ממליץ הפעם לא להבליג ולתקוף בחזרה במפצח הכוכבים ניג'אד13 הפיתוח האחרון שלנו.."

 3. השאלה האמיתית היא האם ניתן יהיה להסיק מניתוח הצילומים לגבי הימצאות קרח-מים בפני השטח של הירח ובאיזו כמות, או שבגלל התקציב הזעום לא הצליח הטיל לגרום לפיצוץ גדול דיו להסיק מסקנות שכאלו.

 4. החשיכות הצבאית לא מוזכרת אבל המשמעות היא שאם ניתן לשגר טיל מחללית לנקודה בירח אז ניתן לשגרו גם לכל נקודה בכדוה"א

 5. "טיל הקנטאור שטס במהירות של למעלה כ-2.4 קמ"ש"

  אני חושב שהתכוונת לכתוב 2.4 ק"מ לשנייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן