סיקור מקיף

התגלה מקום התרסקותה של נחתת המאדים סקיאפרלי

בתמונות שצילמה החללית האמריקנית MRO, נראית תצורה בהירה ברוחב המצנח של הנחתת (12 מ') וכן כתם כהה באורך 40 מטרים וברוחב של כ-15 מטרים – מכתש הפגיעה של הנחתת.

התמונה שצילמה הגשושית MRO של נאס"א. הנקודה השחורה היא אתר הפגיעה המשוער, ובתחתית התמונה ניתן לראות נקודה לבנה שמייצגת את המצנח של הנחתת. שני הנקודות הללו לא מופיעות בצילום קודם של אותו אזור, שבוצע על ידי הגשושית בחודש מאי. מקור: נאס"א.
בתמונה שצולמה על ידי החללית MRO של נאס"א ניתן לראות את המצנח של סקפריאלי (נקודה בהירה בתחתית התמונה) ואתר הפגיעה של החללית בקרקע המאדים (כתם כהה בחלק העליון). מימין חתך מוגדל של התמונה. צילום: NASA / JPL-Caltech / MSSS.
לפני הפגיעה, בצילום של MRO. מקור: נאס"א.
לפני הפגיעה, בצילום של MRO. מקור: נאס"א.

בתמונה שצולמה על ידי החללית MRO של נאס"א ניתן לראות את המצנח של סקיאפרלי (נקודה בהירה בתחתית התמונה) ואתר הפגיעה של החללית בקרקע המאדים (כתם כהה בחלק העליון).

נחתת המאדים סקיאפרלי שהפסיקה לתקשר עם מרכז הבקרה של סוכנות החלל האירופית כדקה לפני הנחיתה המתוכננת ביום רביעי, 19 באוקטובר, התגלתה. בתמונות של אתר הנחיתה שצולמו על ידי החללית האמריקנית Mars Reconnaissance Orbiter, הגיע האישור לחשדות של חברי צוות אקסו מארס – כי סקיפריאלי מתה מוות אלים.

בתמונות נראית תצורה בהירה ברוחב המצנח של הנחתת (12 מ') וכן כתם כהה באורך 40 מטרים וברוחב של כ-15 מטרים – מכתש הפגיעה של הנחתת.

"ההערכות הן כי סקיאפרלי נפלה מגובה של בין 2 ל -4 ק"מ ולכן הגיעה לקרקע במהירות גבוהה – יותר מ -300 קמ"ש", כתבו אנשי סוכנות החלל האירופית.

"הגודל הגדול יחסית של התצורה נובע מהפרעה שהתחוללה על פני השטח" הוסיפו אנשי הסוכנות. "אפשר גם כי הנחתת התפוצצה ברגע הפגיעה, מכיוון שסביר היה שמכלי דלק התמרון שלה היו עדיין מלאים."

הדמיית הנחיתה המתוכננת של סקיאפרלי. מקור: ESA.
הדמיית הנחיתה התוכננת של סקיאפרלי. מקור: ESA.

חברי הצוות ExoMars וצוותי חשיבה מטעם סוכנות החלל האירופית אומרים כי מכלי הדלק היו עדיין מלאים כי הנחתת לא הפעילה את מדחפי ההאטה שלה במשך הזמן שתוכנן – כ-30 שניות אלא כ-4-5 שניות בלבד.

MRO צילמה את התמונות במצלמת CTX שהיא אחת המצלמות בעלות הרזולוציה הנמוכה שלה. תמונות ברזולוציה גבוהה ממכשיר HiRISE של MRO יצולמו בשבוע הבא, הבטיחו בסוכנות החלל האירופית.

הכתם נמצא כ-5.4 ק"מ מערבית לאתר הנחיתה המיועד של סקיאפרלי במישור מרידיאני – רמה גבוהה מעט דרומית לקו המשווה של כוכב הלכת, אזור הפגיעה נמצא בתוך אליפסת הנחיתה המתוכננת שאורכה 100 על 15 קילומטרים.

סקיאפרלי ששוגרה בחודש מארס השנה יחד עם המקפת TGO – מקפת הגזים השיוריים. שתי החלליות מהווים את החלק הראשון של תוכנית דו-שלבית בשם ExoMars, אשר מובלת על ידי סוכנות החלל האירופית עם סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה, Roscosmos, כשותף העיקרי.

המשימה העיקרית של סקיאפרלי הייתה לסייע בהוכחת הטכנולוגיות הדרושות לקראת הנחתת רכב שטח – השלב השני של מבצע אקסו מארס בבטחה בשנת 2021. לדברי אנשי ESA, החדירה של החללית לאטמוספירה וירידתה יועילו לתכנון, גם אם החללית לא דבקה בכל הליך הנחיתה.

להודעה של סוכנות החלל האירופאית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן