סיקור מקיף

תגלית נאס"א באשר לחיידק המשתמש בארסן: זרז לויכוח תיאולוגי

האגודה ההומניסטית האמריקנית הגיבה על החדשות מנאס"א לפיהם התגלתה צורת חיים המשתמשת בארסן במקום זרחן

חיידקים שגודלו על ארסן. צילום: ג'ודי שווייצר בלום
חיידקים שגודלו על ארסן. צילום: ג'ודי שווייצר בלום

האגודה ההומניסטית האמריקנית הגיבה על החדשות מנאס"א לפיהם התגלתה צורת חיים המשתמשת בארסן במקום זרחן, ובכך משנה את הפרדיגמה המוכרת של הביוכימיה. התגלית ראית בעיני רבים כזו שמגדירה מחדש את החיים ומרחיבה את טווח התנאים האפשריים לשימור החיים על כדור הארץ.

כזכור, חוקרים באגם מונו בקליפורניה גילו את האורגניזם הראשון על כדור הארץ המסוגל לחיות ולהתחלק תוך שימוש בארסן בניגוד לזרחן. זרחן הוא מרכיב כימי שבו משתמש הטבע כחלק ממולקולות ה-DNA וה-RNA והוא נחשב כיסוד חיוני לכל התאים החיים. התגלית פותחת דלתות חדשות למגוון תחומים מדעיים. האיגוד ההומניסטי מצביע על התגלית כמשהו שפותח פתח לשאלות פילוסופיות ותיאולגיות, ומוסיף כי הוא יוביל קרוב לוודאי לספקנות רבה יותר של הדתות מבוססות ההתגלות.

הדבר המנומס לומר הוא שגילוים כאלה לא באמת מזיזים לאמינות של הדתות הממוסדות, אך האמת היא שהם אכן גורמים לכך." אומר דייויד ניאוז, נשיא האגודה ההומניסטית האמריקנית. בעוד ידע מוביל לויכוח בקרב המדענים כמו כל תגלית חדש, העובדה שהחיים יכולים לשגשג בדרך זו בטבע, גורם לנו לחשוב מה עוד למדנו במאות השנים האחרונות על הזמן והחלל, דבר שגורם לספק האם החייה המכונה הומו סאפיינס היא באמת נזר הבריאה של אל כל יכול."

"הומניזם היא פילוסופיה הרואה את החיים מנקודת מבט טבעית, הגוזרת את האמת לא מטקסטים עתיקים או מטענות התגלות אלא מתצפיות שוטפות, חשיבה רציונלית, לוגיקה ונתונים אמפיריים. בעוד היא מעריכה את ההיבטים היצירתיים, האמנותיים והרגשיים של החיים, ההומניסטים דוחים הסברים על-טבעיים, שבדרך כלל נהוג לזהות אותם עם הדתות המסורתיות."

"לא סביר שהתגלית הזו תשנה את דעתם של אלו המתעקשים על פרשנות מילולית של התנ"ך", אמר ניאוז. "עבורם העולם הוא בן 6,000 שנה והאבולוציה היא תרמית, שום כמות של עדויות מדעיות לא תשנה זאת. עבור השאר, בכל אופן, התגלית היא אכן מדהימה והיא מוסיפה להרי העדויות שכבר מצביעות על נכונות ההשקפה ההומניסטית באשר לחיים, ובכך יש תקווה."

"פריצת דרך זו לא רק שמציעה את ההבטחה של הבנה מעמיקה יותר של החיים על כדור הארץ" אומר מנהל בכיר באגודה ההומניסטית האמריקנית רוי ספקהארט, "אלא שהיא גם מציבה שאלה לאלו המפקפקים במקור המדעי של העולם: ככל שהמדע מתקדם ושופך אור על מה שהדת מציבה באפלה, כיצד הבורות יכולה להישאר בלי לוותר על היופי של הגילוי, החדשנות והכי חשוב – על עולם טוב יותר."

לידיעה באתר האגודה ההומניסטית האמריקנית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. הויכוח כביכול בין הדתות למדע, הוא אינו ויכוח, הוא התנצחות, שהשפה אינה אותה שפה, ה"שיחה" היא במישורים שונים..
  זה חבל , כי הספקנות מועילה למדע (יותר ממה שהמדענים אוהבים לחשוב),

  וגם המאמינים היו יכולים להרויח מזה..
  אבל מנסיוני, מעטים המקרים ששני הצדדים פתוחים לדיאלוג אמיתי + הקשבה..

 2. ג'ו:
  ניחוש פרוע: אתה הוא זה שכתב את הכתוביות העבריות להרצאתו של סם האריס?

 3. להפך, זו הוכחה לנכונות הכתוב בתנך. רשום שם במפורש שיש חיים מבוססי ארסן.

 4. מספיק לקשר כל תגלית לויכוחים תיאולוגיים.
  באמת שהקשר בין גילוי צורת החיים הזו לאמונה/אי אמונה באל רופף מאד הפעם..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן