סיקור מקיף

נאס”א וסוכנות החלל הרוסית יבנו ביחד תחנת חלל שתקיף את הירח כמקפצה למאדים

נאס”א וסוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס הודיעו על שותפות חדשה לחקר מאוייש של הירח והחלל העמוק. הסוכנויות חתמו על הצהרה משותפת על שיתוף הפעולה ביום רביעי בקונגרס האסטרונאוטי הבינלאומי ה-68 שהתקיים באדלייד שבאוסטרליה

איור אמן של בסיס ירחי. צילום: Spencer/Space Tourism Society.
איור אמן של בסיס ירחי. יצטרך להמתין. בינתיים תיבנה תחנת חלל במסלול סביב הירח. איור: Spencer/Space Tourism Society.

נאס”א וסוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס הודיעו על שותפות חדשה לחקר מאוייש של הירח והחלל העמוק. הסוכנויות חתמו על הצהרה משותפת על שיתוף הפעולה ביום רביעי בקונגרס האסטרונאוטי הבינלאומי ה-68 שהתקיים באדלייד שבאוסטרליה, אותו אירוע שהניב גם את ההכרזה של אילון מאסק על פרטים חדשים בפרויקט המאדים של SPACEX

המהלך לשותפות עם רוסיה בבניית תחנת חלל שתקיף את הירח ותהווה מקפצה למאדים הגיעה כאשר נאס”א ממשיכה לבשר על התוכניות למאדים תוך עזרה בתאוצה שתגיע מהקפת הירח. משימה מאויישת לירח ובסופו של דבר גם לחלל העמוק צפויה להתבסס על מערכת אוריון, יחד עם תחנת מיני-חלל. “תוכנית זו תאתגר את היכולות הנוכחיות שלנו בתחום החלל המאוייש ותיהנה מהמעורבות של מספר מדינות וכן של התעשייה האמריקנית”, אמרו גורמים בנאס”א בהודעה שפורסמה בעקבות החתימה.

שתי המעצמות חוזרות על הירח כאשר בשלב ראשון הן יקימו ביחד מעבדה במסלול סביב הירח שתפעל כמאחז מרוחק ותהווה פלטפורמה לקראת נחיתות עתידיות על קרקע הירח ואולי גם מקפצה למאדים. פרויקט זה צפוי לערב שותפים נוספים ובהם גם סין שהיום מודרת מתחנת החלל הבינלאומית וכן תרומות מהמגזר הפרטי.

להודעה זו יש מספר משמעויות מדהימות. ראשית מירוץ החלל התחיל בתחרות בין ארה”ב לברית המועצות כמעט על כל דבר – כולל מי ישגר את הרקטה הראשונה ובני אדם למסלול ללא נפילת הרקטות. נוסף על הקונוטציות ההיסטוריות הרחוקות יותר, יש לציין כי היחסים בין ארה”ב לרוסיה מתוחים ביותר בשנים האחרונות. בפרץ של חסכנות לאחר הוצאת מעבורות החלל משימוש, בחר ממשל אובמה להתחיל לשלם לרוסים לאפשר לאסטרונאוטים האמריקנים לרכב כטרמפיסטים יחד עם הקוסמונאוטים הרוסים לתחנת החלל הבינלאומית.

הכל התנהל בסדר כל עוד כולם הסתדרו ביניהם, והחלו לצוץ קשיים כאשר רוסיה וארה”ב התעמתו בסוגיות ארציות, ונאלצו להתפשר רק משום שזו הדרך היחידה להגיע לתחנת החלל. מן הראוי שהחלל יהיה מקום ללא גבולות. במבט מלמעלה מנקודת מבט במסלול גבוה, או מפני השטח של הירח, כדור הארץ הוא כוכב לכת כחול אחד ללא גבולות גלויים. החלל היא גם סביבה קשה, שבה כולם תלויים בכולם להישרדות. אין מקום לוויכוחים או ליריבויות פוליטיות. זוהי הדרך היחידה שנוכל להרשות לעצמנו את עלות חקר החלל העמוק. חבל שהרוח של שיתוף הפעולה לא יכולה להיות מובאת לקרקע.

תגובה אחת

  1. תאריך? (אגב, אני אגיד זאת שוב – כל הפרטים שאתם מבקשים בשביל לפרסם פוסט…זה מגוחך…למה שלא תבקשו גם תעודת זהות ואת שם המורה שלי בכיתה א’?)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן