סיקור מקיף

בנאס”א פוחדים להשתתף בכנס ישראלי בגלל המצב

נציגי סוכנות החלל האמריקנית ביטלו את השתתפותם של מדענים מטעמם בכנס בים המלח, בגלל “ההידרדרות במצב הביטחוני בעקבות חיסול השייח' יאסין”

מאת: ריכוז מקורות

אס”א ביטלה השתתפותה בכנס סוכנות החלל הישראלית

מאת יובל דרור
סוכנות החלל האמריקאית (נאס”א) הודיעה בסוף השבוע כי אינה מאשרת את הגעתם של כ-15 מדענים מטעמה, לכנס של סוכנות החלל הישראלית שהיה אמור להתקיים בים המלח בתחילת החודש הבא. נאס”א לא פירטה את הסיבות שהובילו להחלטתה ואולם ככל הנראה מדובר בהחלטה הנובעת מחשש לביטחונם של המדענים. שר המדע והטכנולוגיה, אליעזר (מודי) זנדברג, אמר בתגובה כי “מדובר בהחלטה פוליטית”.

מועד הכנס, שאמור היה להתקים בראשית מאי, נקבע כבר לפני כשנה. בכנס היו אמורים המדענים לדון בממצאי הניסוי הישראלי ה-MEIDEX, אותו ערכו האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז”ל וצוות מעבורת הקולומביה. הניסוי התמקד בחקר סופות אבק מדבריות. קלטות הניסוי, הן היחידות מבין 59 הניסויים שקיימו צוות המעבורת במשך ששה עשר ימי שהותם בחלל, ששרדו את התרסקותה של הקולמביה .

מלבד כ-40 מדענים ישראלים ומדעני נאס”א, היו אמורים להשתתף בכנס גם ארבעה חוקרים אירופים מאיטליה, יוון, גרמניה ושוויץ. לאחר שבשבוע שעבר התקבלה הודעה מנאס”א כי אין בכוונתה לאשר לחוקרים להגיע לישראל, הוחלט בסוכנות החלל הישראלית לדחות את הכינוס למועד לא ידוע.

שר המדע והטכנולוגיה, אליעזר מודי זנדברג, האחראי על סוכנות החלל הישראלית, אמר כי במהלך השנה האחרונה קיים משרדו עשרות כנסים בינלאומיים בים המלח, שם גם היה אמור להתקיים הכנס הנוכחי. “רק לפני כשבועיים ביקרו במקום שני אסטרונאוטים פעילים בנאס”א, סטיב רובינסון וסטפני ווילסון, אשר ליוו את משפחות צוות מעבורת החלל קולומביה בעת ביקורן בארץ. מדובר בהחלטה פוליטית, שגויה, טרם ויתרנו מלנסות ולהפכה על פיה” הוסיף זנדברג.
בנאס”א פוחדים להשתתף בכנס ישראלי בגלל המצב
“אפקט יאסין” הגיע גם לנאס”א: נציגי סוכנות החלל האמריקנית ביטלו את השתתפותם של מדענים מטעמם בכנס בים המלח, בגלל “ההידרדרות במצב הביטחוני בעקבות חיסול השייח' יאסין”. כך מוסר הבוקר העיתון “מעריב”.
בכנס שהיה אמור להתקיים בראשית מאי, היו צריכים מדענים מישראל ומחו”ל לדון בתוצאות הניסוי הישראלי, ה-MEIDEX, שערך האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז”ל עם צוות מעבורת הקולומביה. אבל בעקבות החששות של נאס”א מהמצב הביטחוני וביטול השתתפותה, החליטו בסוכנות החלל הישראלית לדחות את הכינוס למועד אחר.
“ההחלטה של נאס”א היא פוליטית, שגויה, ועדיין לא ויתרנו על הניסיון להפוך אותה”, אמר שר המדע והטכנולוגיה אליעזר מודי זנדברג. גורמים במשרד הוסיפו שזאת לא הפעם הראשונה שבה נאס”א נוקטת עמדה פוליטית: על שני האסטרונאוטים של נאס”א שביקרו בארץ לפני כשבועיים נאסר לבקר ברמת הגולן, שכן מדובר ב”שטחים כבושים “.

אילאיל שחר, מעריב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן