ננו טקסטיל מציגה טכנולוגיה חדשה למניעת זיהומים חיידקיים בבתי חולים

הטכנולוגיה שהופכת כל סוג בד לאנטי-בקטריאלי, זכתה במקום שני ב China Medical Tech Competition

אנשי צוות חדר ניתוח בפעולה. צילום: shutterstock
אנשי צוות חדר ניתוח בפעולה. צילום: shutterstock

 

ננו טקסטיל מציגה טכנולוגיה שיכולה להפוך כל סוג בד שהוא לבד שהורג חיידקים. הטכנולוגיה הייחודית מונעת צמיחה של חיידקים על אריגים טבעיים וסינתטיים כאחד, ויכולה למנוע התפשטות של זיהומים בבתי חולים ולהפחית העברת זיהומים בין חולים לבין הצוות הרפואי, ובכך להפחית באופן משמעותי הדבקה שניונית.

 

הטכנולוגיה המהפכנית הופכת כל אריג לבד אנטי-בקטריאלי על ידי הטמעת חלקיקי ננו של תחמוצת אבץ (ZnO) באריג. תחמוצת אבץ ידועה בתכונותיה האנטי-בקטריאליות והיא מאושרת על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) כחומר בטוח לשימוש. ננו-חלקיקים של תחמוצת אבץ מחסלים אפילו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, כמו חיידקי MRSA. הטכנולוגיה, המוגנת פטנט בארה"ב ובישראל, פותחה על ידי פרופסור אהרון גדנקן מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר אילן, בעזרת מימון של 12 מיליון יורו מתכנית FP7 של האיחוד האירופאי.

 

הטכנולוגיה מבוססת על סונוכימיה, שיטה יעילה המשלבת שימוש בגלי קול שפותחה במיוחד כדי לצפות משטחים בננו-חלקיקים. ננו-חלקיקים של תחמוצת אבץ נוצרים בתמיסה על ידי תהליך סונוכימי ולאחר שהם נוצרים, הם מושלכים על משטח האריג. בתהליך הסונוכימי, מולקולות עוברות ריאקציה כימית כתוצאה משימוש בקרינת אולטרסאונד רבת עוצמה (20 קילוהרץ עד 10 מגהרץ). התופעה הפיזיקלית האחראית לתהליך הסונוכימי קרויה קוויטציה אקוסטית, כלומר יצירת בועות על ידי גלי קול. במהלך קוויטציה אקוסטית, נוצרות בנוזל בועות, שהולכות וגדלות עד שהן מגיעות לגודל מקסימלי בו הן מתמוטטות. כאשר בועה מתמוטטת ליד משטח מוצק, סילוני חומר מיקרוסקופיים מתיזים את חלקיקי הננו של תחמוצת האבץ על המשטח המוצק, במקרה זה האריג, במהירות כה גבוהה עד שהם נדבקים למשטח בחוזקה.

 

הטכנולוגיה החדשה מאפשרת ייצור של בדים אנטי-בקטריאליים כדאיים מבחינה כלכלית בלי לשנות את מראה האריג, מכיוון שתחמוצת האבץ חסרת צבע. בנוסף, הבדים יכולים לעבור עד 65 מחזורי כביסה ב-92 מעלות צלזיוס, ועד 100 מחזורי כביסה ב-75 מעלות צלזיוס, הרבה מעבר לדרישות הסטנדרטיות של מוסדות רפואיים, מבלי לאבד את התכונות האנטי-בקטריאליות שלהם. תהליך ההכנה והממצאים תוארו במאמר שפורסם על ידי מעבדתו של פרופ' גדנקן בכתב העת המדעי צלולוז.

 

פרופ' אהרן גדנקן הסביר, "היתרונות העיקריים של השיטה הם שניתן ליישם את התכונות האנטי-בקטריאליות לכל סוג של בד, הטיפול לא משנה את צבע הבד, והתהליך כולו כדאי מאוד כלכלית. בבתי חולים, למשל, ניתן להשתמש בטכנולוגיה שלנו כדי להעניק תכונות אנטי-בקטריאליות למדי העובדים, לפיג'מות של החולים, ולכלי המיטה והווילונות, כדי להפחית באופן משמעותי תחלואה ותמותה ובמקביל להוזיל עלויות אשפוז".

 

לילך מנדלס, נשיאת ננו טקסטיל, ציינה, "לאחר שהראנו הוכחת היתכנות, אנחנו נמצאים כעת בתהליך גיוס ההון הדרוש כדי להתחיל בפעילות מסחרית. הפוטנציאל של טכנולוגיות הבדים האנטי-בקטריאליים שלנו רחב בהרבה מאשר שימושים רפואיים. הטכנולוגיה רלוונטית גם למגוון תעשיות כמו מטוסים, רכבות ומכוניות יוקרה בתחום התובלה, בגדי תינוקות, בגדי ספורט והלבשה תחתונה בתחום ההלבשה, ומסעדות ומלונות בתחום התיירות".

ננו טקסטיל זכתה במקום שני בתחרות China Medical Tech Competition, שנערכה בחודש שעבר בבורסה בתל אביב. השתתפו בתחרות עשרים חברות הזנק מתוך כמעט 100 מועמדות, ומתוכן בחרו השופטים את שלוש חברות הביומד המבטיחות ביותר, שזכו בטיסה לסין כדי להשתתף התחרות הסופית באוגוסט. קרן הון הסיכון Vadi Ventures השתתפה בארגון התחרות, ביחד עם Chinese Cybernuat Fund, וחברת דלויט ישראל תמכה באירוע.

אודות זיהומים חיידקיים
זיהומים חיידקיים במהלך אשפוז הם מקור מרכזי לתחלואה ולמוות. ארגון הבריאות העולמי (WHO) העריך שמעל חצי מיליארד אנשים ברחבי העולם נדבקים במהלך אשפוזם, ואחוז גבוה מהם נדבקים בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, כמו חיידקי סטפילוקוק עמידים למתיצילין (MRSA), או חיידקים גרם-שליליים עמידים. זיהומים חיידקיים אלו לא רק אחראיים למוות של כ-14 מיליון אנשים ברחבי העולם מדי שנה, אלא גם מהווים נטל כלכלי משמעותי על ידי הארכת זמן האשפוז ב-8 ימים בממוצע לכל חולה שנדבק. עלויות הקשורות לזיהומים אלו בבתי החולים באירופה לבדה מגיעות לכ-12 מיליארד דולר מדי שנה.

אודות ננו טקסטיל
החברה נוסדה ב-2014, על בסיס ננוטכנולוגיה שפותחה על ידי פרופסור אהרן גדנקן מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר אילן. הסכם רישוי עולמי עבור הטכנולוגיה נחתם עם BIRAD, החברה למחקר ופיתוח של אוניברסיטת בר אילן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן