סיקור מקיף

תלמידי תיכון מביה”ס להנדסאים פיתחו לוויינצ'יק – לווין זעיר במחיר מזערי

שלושת המדענים הצעירים טל פריצקר, דניאל גולן ולאוניד זכרין מביה”ס להנדסאים שליד אוניברסיטת תל-אביב, תכננו ופיתחו מערכת בקרה והכוון המאפשרת צילום של לווין גדול יותר כאשר הלווין הקטן, פרי תכנונם ופיתוחם, סובב אותו. הלווין הזעיר נצמד ללווין הגדול יותר, מנטר את תפקודו ומאפשר זיהוי מוקדם של תקלות

משנות ה-50 ועד היום שוגרו לחלל לוויינים רבים במטרה לבצע משימות שונות ומגוונות. וכמו בפיתוחים טכנולוגיים רבים, גם בתחום הלוויינים חלה לאחרונה מגמה של מזעור, ואנו רואים יותר ויותר לוויינים קטנים עם יתרונות גדולים והם מצטיינים בפשטות הפיתוח, יכולות השיגור ובעיקר במחירם הנמוך.
שלושת המדענים הצעירים טל פריצקר, דניאל גולן ולאוניד זכרין מביה”ס להנדסאים שליד אוניברסיטת תל-אביב, תכננו ופיתחו מערכת בקרה והכוון המאפשרת צילום של לווין גדול יותר כאשר הלווין הקטן, פרי תכנונם ופיתוחם, סובב אותו. הלווין הזעיר נצמד ללווין הגדול יותר, מנטר את תפקודו ומאפשר זיהוי מוקדם של תקלות. בנוסף הלווין הזעיר מסייע להארכה משמעותית של חיי הלווין הגדול. בעובדה זו גלום יתרון רב שכן לוויני תקשורת החיים ואפילו חודש נוסף יכניסו לבעליהם מיליונים רבים. מחירו של הלווין הזעיר, שפיתחו השלושה, נמוך ביחס לעלות הלווין הגדול.

תחום הלוויינים הזעירים תופס יותר ויותר תאוצה בזמן האחרון, ככל שידרשו מלוויינים אלו תפקודים יותר ויותר מורכבים, כך ידרשו מערכות בקרה יותר מדויקות, יותר מהירות ויותר קטנות.

גודלו של לווין קטן מסוג CubeSat cm³10 ומשקלו קטן מ-1 ק”ג וכמו לכל לווין, גם בו מערכת בקרת הכוון. אולם, מגבלות מחמירות של משקל ואנרגיה חלות על הלווין כולו ולכן יש לתכנן בקפידה מערכת זו.

תוצאות הביניים של מחקרם מראות כי הלווין ניתן לשליטה ע”י מערכת בקרה מגנטית, ע”י שימוש במודל דיפול סטנדרטי ובנתוני הלווין. כמו כן, כלל המערכת עומדת בקריטריונים הפיזיים והחישוביים הדרושים, ובפרט בדיוק הדרוש לתפקוד הלווין.

עבודתם של טל פריצקר, דניאל גולן ולאוניד זכרין מתמודדת בתחרות מדענים צעירים בישראל 2006 , המתקיימת זו הפעם התשיעית ברציפות במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים, בשיתוף חברת אינטל.

התחרות נועדה לקדם, לפתח ולעודד חשיבה יצירתית ומקורית במדעים השונים ובטכנולוגיה בקרב בני הנוער בישראל. 45 עבודות (יישומים, המצאות ומחקרים) של בנות ובני נוער מכל רחבי הארץ, בתחומי המחשבים, מדעי החברה, מדעי הטבע והחיים, מדעי הסביבה והרוח, עלו לשלב הגמר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן