סיקור מקיף

הר הגעש נאברו באריתריאה שהתפרץ, נמצא באזור שבו מתמלא כל הזמן תפר בין שני לוחות טקטוניים בקרום כדור הארץ.

כך מסביר ד"ר גידי בר, חוקר במכון הגיאולוגי בראיון עם אתר הידען. לדבריו, להתפרצות קדמה עליה של חומר ה"מילוי" ממעמקי כדור הארץ וסדרת רעידות אדמה בינוניות.

 

הר הגעש נאברו שהתפרץ באריתריאה כפי שצולם ברזולוציה בינונית על ידי הלווין אקווה של נאס"א ב-13 ביוני 2011
הר הגעש נאברו שהתפרץ באריתריאה כפי שצולם ברזולוציה בינונית על ידי הלווין אקווה של נאס"א ב-13 ביוני 2011

נאברו (Nabro), הר געש רדום במדינה הצפון מזרח אפריקנית אריתריאה חזר לחיים בשעות הערב המאוחרות של ה-12 ביוני 2011 בהתפרצויות שקדמו להם סדרת רעידות אדמה.
הספקטרומטר ברזולוציה בינונית MODIS הנמצא על הלוויין אקווה של נאס"א לכד את התמונה למחרת בצבעים טבעיים.

(לידיעה באתר נאס"א)
דיווחים ראשונים מסוכנויות הידיעות וממרכז המידע להרי געש בטולוז שבצרפת, סברו שההר שהתפרץ היה דובי, הנמצא צפונה יותר ואשר ידוע כי התפרץ לפני כ-150 שנה, ואולם דיווחים עדכניים יותר מוולקנולוגים, מדענים הנמצאים בשטח ותמונות לווין אישרו את התפרצותו של נאברו. לא ידוע על התפרצות של נאברו עד היום.
הר הגעש הוא חלק ממערכת הכוללת מספר לועות. הוא חלק מהשבר המזרח אפריקני, שבו מתבקעת יבשת אפריקה לשניים בשל תנודות הלוחות.

ענן האפר עשה את דרכו צפונה ומערבה, ובשעות הבוקר הוא כבר נראה מרחף מעל אילת, אף כי בגובה רב יחסית של כ-14-15 קילומטר. בשלב זה לא הופסקו הטיסות לאילת משום שהן מבוצעות בגבהים נמוכים בהרבה של כ-3-4 קילומטרים.
כדי להבין את הרקע להתפרצות זו, ודווקא של הר געש שלא ידוע מתי התפרץ לאחרונה, שוחחנו עם ד"ר גידי בר, חוקר רעידות אדמה והרי געש במכון הגיאולוגי.
"כולנו מכירים את הבקע הסורי אפריקני שחולף בגבולנו המזרחי. בקע זה הוא הביטוי המקומי שלנו לתזוזת הלוחות שבה הלוח הערבי נע מזרחה וצפונה והלוח האפריקני נע מערבה ודרומה."
"בעוד בבקעת הירדן ובערבה, נעים שני הלוחות זה לצד זה, בהמשכו של הבקע בים סוף הלוחות היבשתיים מתחילים להתרחק וברווח שנוצר ביניהם עולה כל הזמן חומר חדש ממעטפת כדור הארץ. הבקע לא מסתיים בגבולו הדרומי של ים סוף. באזור זה הוא מתפצל. זרוע אחת ממשיכה לעבר האוקיאנוס ההודי מזרחית ממצרי באב אל מנדב (באזור ג'יבוטי), זרוע אחרת פונה מעט מערבה, עולה אל היבשה באריתריאה, וממשיכה לתוך אתיופיה, שם היא מתחברת עם השבר המזרח אפריקאי שממשיך דרומה לעבר קניה. זרוע נוספת מחברת את מפרץ ג'יבוטי ישירות עם השבר המזרח אפריקאי וכך נוצרת צורת משולש הכלואה בין סעיפי הבקע. משולש זה מכונה משולש אפאר (AFAR). חלק ממנו (שקע דנקיל) נמצא אף בגובה של מתחת לפני הים בדומה לאזור המשתרע מצפונית לכינרת ועד ים המלח."
הרי הגעש דובי ונאברו נמצאים בין הסעיפים הראשיים של הבקע, וגם בהם נפרדים הלוחות היבשתיים – זה למזרח וזה למערב. כמו בקרקעית האוקיאנוס, גם כאן עולה מדי פעם חומר מהמעטפת שמתקרר בעומק רדוד של כמה קילומטרים, ויוצר צורה של דייקים , הממלאים למעשה את התפר שבין הלוחות. כל עלייה כזו של דייקים מלווה בסדרת רעידות אדמה ואכן ביממה האחרונה התרחשו באזור הגבול שבין אריתריאה ואתיופיה כ-15-20 רעידות אדמה בינוניות בעוצמה של 4-6. בשלב מסוים פסקו רעידות האדמה והלחץ הפנימי גבר עד כדי כך שהחומר יצא מלועו של הר הגעש נאברו, שהיה כנראה מועד לפורענות (בין רעידת האדמה האחרונה להתפרצות הר הגעש חלפו כ-12 שעות).
כשמדברים על האפר, לא קשה להזכר בהר הגעש שהתפרץ לפני כשנה באיסלנד, איך ניתן להגדיר את ההתפרצות הנוכחית בהשוואה להתפרצות ההיא?
ד"ר בר: קשה לדבר על עוצמה – האפר עלה לרום גבוה יותר מאשר הר הגעש שהתפרץ באיסלנד לפני שנה. מדובר על גובה של 14-15 קילומטר לעומת 8-9 קילומטרים באיסלנד, אבל כמויות האפר וכנראה גם הריכוז שלהם היו להערכתי פחותות מאלו שהיו באיסלנד. יש לציין כי מדובר גם בפונקציה של זמן ולא ברור כמה זמן עוד ימשיך הר הגעש נאברו לפלוט אפר. באיסלנד זה המשיך כמה שבועות וכאן זה עשוי להפסק מהר. כבר כעת, יומיים לאחר ההתפרצות קראתי באחד האתרים המקצועיים שהיא כבר נחלשת."

 

מפת גוגל של איזור הגבול בין אריתריאה ואתיופיה עליה מסומנים בעיגולים מוקדי רעידות האדמה שהתרחשו בה בשבוע שבין ה-7 ל-14 ביוני. הר הגעש נאברו מסומן בעיגול כחול.
מפת גוגל של איזור הגבול בין אריתריאה ואתיופיה עליה מסומנים בעיגולים מוקדי רעידות האדמה שהתרחשו בה בשבוע שבין ה-7 ל-14 ביוני. הר הגעש נאברו מסומן בעיגול כחול.

בהמשך ננסה להביא גם חוות דעת של מומחים למטאורולוגיה על ענן האפר.

 

מהו אפר געשי ומדוע הוא מסוכן

2 תגובות

  1. בתי,כשיצאה מבית הספר כי היא נשארה שעה 7,ראתה עשן מגיעה מכיון מערבה.
    היה ריח של פלסטיק שרוף. גם אני ראיתי את זה.

  2. קצת מדאיג, אנחנו הרי גם נמצאים על השבר הזה.
    יתכן שהו "מתעורר לחיים" ותתחיל עכשיו שרשרת של רעידות אדמה לכיוונינו 🙁

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן