סיקור מקיף

שבלולי-ים לטובת החלמה מהירה יותר

הודות לדבק הטבעי של שבלולי-ים באמצעותו הם נאחזים בסלעים, ולטכנולוגיה הדומה למדפסת הזרקת דיו, צוות חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה פיתח שיטה חדשה להכנת דבקים רפואיים שיוכלו להחליף בעתיד את התפרים השכיחים בחדרי-ניתוח

הודות לדבק הטבעי של שבלולי-ים באמצעותו הם נאחזים בסלעים, ולטכנולוגיה הדומה למדפסת הזרקת דיו, צוות חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה פיתח שיטה חדשה להכנת דבקים רפואיים שיוכלו להחליף בעתיד את התפרים השכיחים בחדרי-ניתוח לקבלת צלוק מופחת, זמן החלמה מהיר יותר ודיוק גבוה יותר בניתוחים מפרכים כמו ניתוח עיניים.

באופן מסורתי, ישנן שתי דרכים לחבר יחדיו רקמות בעקבות ניתוח: תפרים ודבקים סינתטיים. תפרים עובדים כראוי, אך דורשים מיומנות גבוהה וזמן ארוך יותר. בנוסף, השימוש בתפרים נקשר גם למספר סיבוכים כירורגיים, כמו חוסר-נוחות, זיהומים ודלקות. גם השימוש בדבקים סינתטיים רווח, אולם הם המקור לחשש הולך וגובר לגביי רעילותם ופגיעתם בסביבה. דאגה אחת שכזו לגביי דבק רפואי סינתטי הינה בכך שהם אינם מתפרקים בגוף ועל-כן עלולים לגרום לדלקת, נזק רקמתי או בעיות אחרות.

אולם, מחקר חדש מראה כי חלבוני הדבקה הנמצאים ב"דבק" המיוצר ע"י שבלולי-ים יוכל לשמש במקומם של הדבקים הסינתטיים ללא החששות שהוזכרו לעיל, מכיוון שהם בלתי-רעילים ומתפרקים בגוף – כל זאת בהתאם למאמר שפרסם ד"ר Roger Narayan. יתרה מכך, ניתן להוסיף את החלבונים הללו לתמיסה שתשמש בטכנולוגיית הזרקה, בדומה לדיו במדפסת הזרקה, לקבלת דבקים רפואיים מותאמים אישית ובעלי יישומים נרחבים. לדוגמא, אומר החוקר, "שיטה זו תוכל לשפר באופן משמעותי תיקון פצעים בניתוחיי עיניים, אטימת פצעים וקיבוע שברים."

"זוהי דרך משופרת לחיבור רקמות," אומר החוקר, "מכיוון שהשימוש בטכנולוגיית הזרקה מעניק לך שליטה גבוהה יותר במיקומו המדויק של הדבק. זה מבטיח כי הרקמות מחוברות יחדיו בדיוק בנקודה המתאימה ליצירת קשר טוב יותר המוביל להחלמה משופרת והפחתה בשיעור הצלקות." שליטה מוגברת זו תהייה יתרון ברור לניתוחים המסתמכים על דיוק קיצוני, כמו ניתוח עיניים, מסביר החוקר.

הידיעה המקורית של האוניברסיטה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אז הם יש לי צלקת ברגל אז הדבק של השבלולי ים יוכל לרפא לי אותה ?????

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן