חוק מרפי: המצא את חוקי מרפי וזכה בפרס איגנובל וגם נהגי מוניות חכמים מלונדון

הודי המנסה מזה 18 שנה להוכיח כי הוא חי, חוקרים שמצאו כי לנהגי המוניות בלונדון מוח גדול מהממוצע והממציא של חוקי מרפי, שכולנו התייחסנו אליהם ברצינות – זכו בפרס איגנובל לשנת 2003 – הפרס הניתן למחקרים מוזרים וכאלה שבדרך כלל אי אפשר לחזור עליהם.

אבי בליזובסקי

הפרס הוענק גם לחוקרים שמצאו כי לפוליטיקאים יש אישיות פשוטה, ממציא יפני שחקר פסל שנראה כדוחה ציפורים וכלכלן שתיעד התנהגויות מעצבנות

פרסי איגנובל IgNobels, משחק מילים הדומה למילה ignoble שפירושה מביש, בזיוני, נחות (על פי המילון המצורף לוורד) – ניתנים מדי שנה בידי המגזין המדעי ההומוריסטי "השנתון של מחקרים בלתי סבירים" וכמה קבוצות באוניברסיטאות הארווארד ורדקליף כדי לכבד הישגים שאי אפשר או לא כדאי לחזור עליהם.

"אנחנו מנסים לגרום לאנשים לצחוק, אך גם לחשוב" אמר עורך השנתון, מארק אברהמס, האוסף את המחקרים הראויים לפרסים ומציג אותם מדי שנה בבוסטון.
פרס השלום מוענק ללאל ביהארי מאוטרפראדש שבהודו "בעבור הישג משולש". ראשית, משום שהוא הוביל חיים פעילים למרות שבאופן רשמי הוא מוגדר מת. שנית, כמת הוא מארגן מסע חי ביותר כנגד ההתמדה הבירוקרטית וקרובים חמדנים, ושלישית – על הקמת האגודה של האנשים המתים." נאמר בהודעה של אגודת איגנובל ביום חמישי.
ביהארי, המתגורר באזמגאר, 220 קילומטרים דרום מזרחית ללוקנאו הוכרז כמת ב-1976. מסתבר שהוא איתר אלפי הודים הנמצאים במצבו – קורבנות להונאה לפיה דיירים משחדים פקידים להצהיר שבעלי הבית מתו כדי שיוכלו לרשת את הרכוש שלהם. אברהמס אומר כי ממשלת הודו סרבה בתחילה לתת למת דרכון כדי שיוכל להגיע לטקס חלוקת פרס האיגנובל, אך לבסוף הסכימה בחודש שעבר לספק לביהארי את מסמכי המסע, אך היה זה מאוחר מדי לביהרי כדי לקבל ויזה לארה"ב. "ממשלת הודו, שלא הכירה בו כחי נתנה לו דרכון" אמר אברהמס, "אך ממשלת ארה"ב, כליל השלמות, היעילות והחמלה, לא נתנה לו ויזה. היית מצפה שקצת יתחשבו באדם שחזר מעולם המתים."
פרס ההנדסה ניתן לסרן אדוארד מרפי, לרופא חיל האוויר ג'ון פול סטאפ ולג'ורג' ניקולס, שב-1949 הביאו לעולם את חוקי מרפי "אם משהו יכול להשתבש הוא ישתבש".

(באשר למרפי, מסתבר שכאשר הוא אמר את מה שאמר "אם משהו יכול להשתבש הוא ישתבש" אמר זאת על טכנאי שלומיאל – שכל מה שאפשר לשבש הוא משבש, ולא התכוון לחוק כללי. כך אמר עמי בן בסט בריאיון לאלי גולדשמיט ולדליה נוימן באחת מתוכניות "שיח לילי ששודרה החודש". א.ב)

פרס הרפואה הוענק לקבוצה מיוניברסיטי קולג' בלונדון למקר שהראה כי מוחותיהם של נהגי המוניות בלונדון מפותחים יותר מאלו של אזרחים רגילים. הדוח שלהם, שפורסם באסופת מאמרים שלא פורסמו" של האקדמיה הלאומית למדעים באפריל 2000, הראתה כי לנהגי המוניות יש בלוטת היפותלמוס גדולה במיוחד, דבר הקשור לזכרון מרחבי. "נהגי המוניות בלונדון חייבים לזכור את מפת העיר ולעבור מבחן התמצאות מורכב לצורך הכרת יכולות הניווט שלהם.

קבוצה מאוניברסיטאות רומא וסטנפורד זכו בפרס לפסיכולוגיה בזכות הדוח שלהם, שפורסם בכתב העת המדעי הרציני נייצ'ר ב-1997, ואשר הראה כי הבוחרים שופטים את הפולטיקאים שלהם בשני מאפיינים, בהשוואה לחמשת מאפייני האישיות הנהוגים במרבית המפגשים החברתיים.

פרס הכימיה הולך ליוקיו הירוסה מאוניברסיטת קנאזווה ביפאן למחקר של פסל ברונזה שיונים מעדיפות לא להתקרב אליו.

ג'ון טרינקאוס מביה"ס לעסקים זיקלין בניו יורק קיבל את הפרס לספרות בעבור למעלה משמונים דוחות אודות מוזרויות כמו למשל מהו אחוז הנהגים הנכשלים בעצירה מוחלטת בקו עצירה מסוים, ומהו אחוז הקונים החורגים מכמות המוצרים המותרת בקופות מהירות בסופרמרקט.

לידיעה בסי.אן.אן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן