סיקור מקיף

ג'יימס ריינדרס, אוונגליסט התוכנה הראשי של אינטל: האתגר היום הוא לפתח יכולות עיבוד מקבילי לטיפול בנתונים

זאת עקב הגידול בכמות התמונות וקטעי הוידאו ובעיקר הנפח ההולך וגדל של כל תמונה וכל קטע וידאו * ריינדרס השתתף בשולחן עגול למפתחי תוכנה עם מומחי אינטל ומיקרוסופט שהתקיים השבוע ברעננה

ג'יימס ריינדרס, אוונגליסט התוכנה של אינטל
ג'יימס ריינדרס, אוונגליסט התוכנה של אינטל

קבוצת התוכנה של אינטל מתכוננת לעידן הבא של מיחשוב מקבילי. לדברי ג'יימס ריינדרס אוונגליסט התוכנה של אינטל, כיום משמש העיבוד המקבילי בצורותיו השונות למחשבי HPC (או בעצם שרתים חזקים), למחשבי על ובתוך המחשבים הביתיים מתחילים לראות 2 ו-4 ליבות. ואולם זו רק ההתחלה. אמנם למיקבול כתיבת התוכנה יש עתיד גדול, אך לעיבוד המקבילי יהיה תפקיד חשוב יותר בכל הקשור לעיבוד קבצי נתונים. כידוע היום יש בידי כל אחד מאיתנו יותר תמונות דיגיטאליות מאשר אי פעם, וקטעי וידאו רבים שלא מספיק שהם גם ככה כבדים, המעבר ל-HD יעשה אותם אימתניים.
ריינדרס הגיע לארץ כאורחה של חברת מאגרי תוכנה, נציגת מוצרי התוכנה של אינטל בישראל והשתתף בשולחן עגול עם מפתחי אינטל ומיקרוסופט, שהתקיים בתחילת השבוע בבית מיקרוסופט ברעננה.

בחודשים האחרונים רכשה חטיבת התוכנה של אינטל, המייצרת שפות תכנות ומהדרים לתכנות מקבילי, שתי חברות: סילקארטס הקנדית ורפיד מיינדס האמריקנית. כמו כן החלה החברה בפרויקט בטא המכונה Ct – גרסת שפת C למיחשוב רב עוצמה המיועדת במיוחד לטיפול מקבילי בנתונים. רכישת רפיד מיינדס תסייע לחברה בפיתוח פלטפורמת ה- Ctואילו חברת סילקארטס תסייע לאינטל לפתח את הדור הבא של TBB. קהל היעד של החברה הוא מפתחי ++C המעוניינים לעבור לתכנות מקבילי.

"מפתחי התוכנה צריכים לעבור הכשרה כדי להבין את הטכניקות והכלים השונים הזמינים כיום לתכנות מקבילי ובין היתר להבין את משמעות ה-SCALING – יכולת המעבר האוטומטי של קוד בו זמנית למספר לא ידוע של מעבדים (לא חוכמה לכתוב קוד למספר ידוע של מעבדים), וכן בעיה של התנגשות נתונים, שבהם נתונים שהיו אמורים להגיע אחרי נתונים אחרים מגיעים לפניהם כי המעבד שבו התבצעו היה זמין יותר. חשוב מאוד להבין את הצורך בשימוש בטכניקות החדשות כגון TBB (Treading Building Blocks) או OPEN MP או CT.

לדברי ריינדרס, אגף החומרה של אינטל, האגף הגדול ביותר שמרכזי פיתוח שלו בארץ משחקים תפקיד חשוב בכך ממשיך במירוץ להגדלת מספר הליבות בכל מעבד. לאחרונה הדגימה החברה שבב המכונה SCC – SINGLE CHIP CLOUD COMPUTING המכיל 48 ליבות. במהלך שנת 2010 יוצע המעבד לאוניברסיטאות ומעבדות מחקר. להערכת ריינדרס, 40 מעבדים יהיו בכל מחשב ביתי בתוך 5 שנים.

האם נשבר חוק אמדל?

ג'ין אמדל היה ארכיטקט תוכנה מפורסם ולפני כ-40 שנה הוא כתב מאמר שהפך לחוק של אמדל. הוא צפה מצב שבו שאם מריצים עבודה כבדה, תהיה מגבלה ליכולת להאיץ את הפעלתה אם משתמשים במיחשוב מקבילי. אם יש לך הרבה עבודה אבל רק חלק ממנה ניתן יהיה לטפל במקביל לא תוכל להאיץ אותה. לדברי ריינדרס, החוק הזה היוה אתגר שהציב מגבלה על יכולת התיכנות המקבילי. חוק אמדל אומר למעשה שיש גבול ליכולת המיקבול משום שתמיד יהו פרטים שצריך להריץ באורח סדרתי. ואלו יהוו צוואר בקבוק. מכיוון שהעבודות שבהם מדובר היום הם סדרות גדולות של נתונים החוק לא ישפיע משום שטיפול בנתונים ניתן למקבל כמעט במאה אחוזים.

מה טיבה של מערכת היחסים בין אינטל למיקרוסופט?

"מיקרוסופט יצאה לאחרונה עם בטא לויז'ואל סטודיו 2010. אינטל עובדת איתם קרוב, כדי להבטיח תאימות בין מה שאנחנו עושים לבין מה שמיקרוסופט מוציאה. מיקרוסופט תפרסם את הגרסה הראשונה של ויז'ואל סטודיו שתתמוך במיקבול בשנה הקרובה.
דיברתי רבות עם בכירי מיקרוסופט, והבהרנו כמה חשוב להשתמש בויז'ואל סטודיו של מיקרוסופט ובאינטל פרלל סטדויו ביחד כדי לקבל תמיכה טובה מאוד למיקבול. אמנם אינטל פרלל סטודיו עובדת גם עם ויז'ואל סטודיו 2005 ו-2008 אבל כשמיקרוסופ תוסיף את תכונות המקביליות לויז'ואל סטודיו ב-2010 התמיכה תהיה הטובה ביותר."

המפגש היום מאוד חשוב כי למיקרוסופט ולאינטל ביחד יש הזדמנות לדבר עם מפתחים ישראלים אודות מיקבול ולהאזין לפידבק שלהם. זו הסיבה לכך שהגענו לקבל פידבק מה עובד ומה הם רוצים לראות בעתיד."

כיצד אתה מתרשם מאנשי הפיתוח בישראל?

"ישראל היא מקום מרגש, הלקוחות כאן יכולים לתת לנו פידבקים שישפיעו על המוצרים העתידיים שלנו. עבור HPC ופראלל סטודיו קיבלנו פידבקים טובים שמשנים את המוצרים שלנו. מרכיב חשוב נוסף בישראל הוא מה שנעשה בעולם המערכות משובצות המחשב. רכשנו את וינד ריבר מוקדם יותר השנה והיא המובילה בתמיכה בכלי מערכות הפעלה. עולם זה חשוב מאוד לאינטל, וישראל חזקה בו מאוד. הישראלים העובדים בתחום המערכות משובצות המחשב יהיו בעלי ההשפעה המשמעותית ביותר על עתיד המערכות משום שהם משתמשים מאוד טובים. יש מעט מאוד מקומות בעולם שיש בו לקוחות טובים גם לפתרונות-HPC גם לעיבוד מקבילי (פרלל סטדויו) וגם למערכות משובצות מחשב, ולכן לאירוע יש חשיבות גבוהה עבור אינטל.

באותו נושא באתר הידען:

העלם עובר לתכנות מקבילי, באוניברסיטאות בישראל ממשיכים ללמד תכנות סדרתי

8 תגובות

 1. בשביל תכנות מקבילי לא צריך שפה חדשה
  צריך מהדר חדש או מכונות וירטואליות כגון JAVA או PYTHON
  שתומכות בעוד כמה פקודות .
  לא צריך לפתח שפה חדשה בשביל זה.

  גם המהדר GCC ו G++ של גנו (קוד פתוח) יתמוך בעיבוד בקבילי בסופו של דבר
  לא רק ענקי תוכנה וסביבות פיתוח ידועות

 2. לא נקודה, זו לא היסחפות בכלל, שכחת שהטכנולוגיה מתפתחת בקצב מעריכי (אקספוננציאלי).

 3. נקודה – היסחפות קלה ולא יותר.
  אם נדברןעל 8 שנים במקום 5- כבר היום ישנם מעבדים בעלי 8 ליבות, בהנחת חוק מור "הממוצע"( נאמר 20 חודש) זה מה שהולך לקרות.
  אינטל גם מתכננת למכור בעתיד הקרוב מעבדים גרפים בעלי 128 ליבות(עתיד קרוב ~עד 3 שנים).

 4. חישבו על אתר כמו הידען המציג כתבה שהיא כולה וידאו, מקוריין ע"י אבי בליזובסקי, המגיש פרזנטציה ב- HD כאשר תוך כדי צפייה בסרט, בגוף ההסרט יש לינקים לפתיחת סרט הסבר קצר על מונח צדדי שאינכם מכירים, ואז נפתחת וידאו בתוך וידאו, כשאתם יכולים להלחיט האם לראות את שניהם במקביל או לעצור אחד מהם או לפתוח עוד שלושה במקביל. כלומר שילוב של 3 סרטונים בתוך סרטון אחד המכיל טקסטים, לינקים ופרסומות, וכמובן שבמקביל המעבד שלכם צריך גם לבדוק ולקבל מיילים, הודעות מסנג'ר ועוד פעולה או שניים במשביל. לשם כך יש צורך בעיבוד מקבילי.
  למה שהמחשב יעבוד לאט כאשר צורבים DVD כבד? או כאשר מורידים סרט, במקום שימשיך לעבוד במהירות הרגילה? רוחב פס ויכולת עיבוד. ואחד קשור לשני.

 5. 40 מעבדים בכל מחשב ביתי בתוך 5 שנים? נסחפנו.
  מגוחך שקוראים לחוק שהוא טריביאלי בשם מיוחד. "חוק אמדל" באותה מידה יכול היה להיקרא "חוק נקודה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן