סיקור מקיף

החללית MRO עברה למצב בטוח

הדבר קרה ביום שני האחרון ומאז המדענים הצליחו לשפר את קצב העברת הנתונים של החללית, אך עדיין לא החזירו אותה למצב פעילות

החללית MRO צילום: נאס''א
החללית MRO צילום: נאס''א

מקפת המאדים MRO (או סייר המאדים) הפעילה עצמה מחדש בלא התרעה ביום שני השבוע,  23 בפברואר, ומאז היא עברה אוטומטית למצב בטוח שבו פעילותה מוגבלת, תגובת בטחון לאנומליות כגון פגיעה של קרינה קוסמית ברכיבים אלקטרוניים. זוהי הפעם החמישית מאז שהחללית הגיעה למאדים באוגוסט 2005 שהיא עוברת תהליך כזה. ואולם הסימפטומים של האירוע האחרון אינם מתאימים לאף אחד מהאירועים הקודמים בהם היא נכנסה למצב בטוח.

“אנו עומדים להחזיר את החללית לפעילות נורמלית” אמר ג'ים אריקסון מהמעבדה להינע סילוני של נאס”א בפסדינה, קליפורניה, מנהל פרויקט MRO. “התהליך יימשך לפחות כמה ימים”.

מצב בטוח הוא סדרת פקודות מתוכנתות עבור החללית שמתחילות להכנס לפעולה במקרה של מצב ספציפי עליו המערכת אינה יודעת כיצד להגיב.

מהנדסי MRO בוחנים מספר סיבות אפשריות לאירוע בעוד הם מתכננים להכין את החללית לחידוש פעילותה המדעית סביב מאדים. מאז המקרה לא נדרש מחשב החללית לבצע איתחול. בינתיים ביצעו המהנדסים פעולות שאפשרו לחללית להגדיל את קצב העברת הנתונים מ-40 ביטים לשניה (כפי שקורה כאשר היא עוברת למצב בטוח ל-400 אלף. המהנדסים מבקשים לזהות האם התרחש התסריט לפיו קרן קוסמית פגעה ברכיב שגרם לקריאות גבוהות של מתח חשמלי למשך 9 מיקרו שניות, מספיק כדי לגרום לאתחול המחשב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן