סיקור מקיף

ממצאי החללית MRO במאדים – חלק שני

החללית MRO המקיפה את מאדים מאז שנת 2005 לימדה אותנו דברים חדשים על כוכב הלכת הנחקר ביותר במערכת השמש

מדרונות מלאי ערוצים במאדים. צילום: MRO, נאס"א
מדרונות מלאי ערוצים במאדים. צילום: MRO, נאס”א

פעילות געשית
אגן שקיבל לאחרונה את השם Eden Patera עורר שאלות רבות באשר למקורו. בין החוקרים היו כאלה שחושבים שהוא נוצר בשל פגיעת אסטרואיד, אחרים חושבים שמדובר בשרידים של הר געש אדיר ממדים. לפי גישה זו מה שרואים הוא בעצם הקלדרה של הר געש. החוקרים חושבים שכמות גדולה של גז פרצה החוצה דרך הקרום אל פני השטח במהירות (1). ב־ Athabasca Vallesהנמצא סמוך לקו המשווה וב־Cerberus Palus, שניהם חלקים מ־Elysium נמצאה לבה בתצורה של סלילים ספירליים (spiral coil) כמו באי הגדול של הוואי ובשונית של גלאפגוס שרוחבם בין 5 ל־30 מטר. הם גדולים יותר מאלה המצויים על כדור הארץ. הם נוצרו כנראה כאשר זרמי הלבה נעו אחד על השני במהירויות או בכיוונים שונים. עד 2012 נספרו ב־Cerberus Palus קרוב ל־200 תצורות כאלה (2).

מכתשים

עד ל־2012 נספרו למעלה מ־635,000 מכתשי פגיעה על המאדים שקוטרם יותר מקילומטר (3). מכתש Argyre הוא גדול ממדים. קוטרו 1,800 ק”מ ועומקו 5 ק”מ ונוצר מפגיעת אסטרואיד, וחלו בו שינויים בשל ארוזיה של רוחות וזרימת מים וקרח. מסיבה זו לפני השטח סביב המכתש Hooke צורה מעוגלת המצויה בתוכו. קוטרו של מכתש זה 138 ק”מ ועומקו 2.5 ק”מ. רוחות תמידיות יצרו בתוכו דיונות ובדרומו מצויים yardangs. הדבר הבולט בתצלומים של המכתש הוא שכבה של CO2 המשתרעת לאורך חלקו הדרומי של המכתש (4). בתצלום שנעשה ב־19במאי 2010 נצפה מכתש שלא נראה בתצפיות קודמות במרס 2008. המיקום הוא 63.9 מעלות צפון 44.9 מעלות מזרח (5).

דיונות
בתצלומים רבים נראות דיונות חול וגלונים (ripples – תנועה של גרגרי חול היוצרת על פני שטח הדיונה תוואים דמויי גלים) הנעים כמה מטרים לאורך פני השטח בעשרות מקומות. הייתה זו הפתעה שלא ציפו לה בכלל. הסיבה לכך הייתה נעוצה בהערכה שגרגרי החול היו כבדים מדי ולכן נשארו במקומם. בניסוי שנעשה במנהרת אוויר שחיקתה את התנאים שעל המאדים התברר שרוחות הנעות במהירות העולה על 130 קמ”ש מסוגלות להעביר גרגרי חול ואילו על כדור הארץ די במהירות של 16 קמ”ש. העדויות הראשונות לתנועה של דיונות נצפו בין השנים 1997 – 2006 במצלמות החללית Mars Global Surveyor אך הרזולוציות של מצלמות החללית לא היו גדולות דיין כדי לאפשר מדידות מדויקות. עדות מוצקה הגיעה מרכבי השטח Opportunity וה־Spirit. במהלכן של סופות האבק קולטי השמש כוסו בגרגרי חול. צורת התנועה של החול היא בדילוגים ממקום למקום. במקומות שבהם אין עדויות לתנועה של דיונות, הן נדבקו זו לזו (cemented) (6). בצילומים שנמשכו 105 יום בשדה דיונות אשר ב־Nili Patera נצפו שינויים במיקומן של הדיונות. התברר שהגלונים (ripples) עברו בתקופה זו 2.6 מטר, מה שתרם לתנועה הכוללת של הדיונות. התברר גם שתנועת הדיונות במקום זה דומה לאלה הנמצאות ב־Valley Victoria שבאנטרקטיקה. המשמעות היא שקצב השינויים בפני השטח דומה בשני כוכב הלכת (7). התעבות ה־CO2 לקראת עונת החורף בקוטב הצפוני מכסה את שדות הדיונות באזור אשר מקיפות את כיפת קרח המים התמידית. התאדות ה־CO2 באביב גורמת לארוזיה של הדיונות. תהליך הארוזיה מזכירה ארוזיה החוצבת צורות של ערוצי עכבישים תמידיים בחצי הכדור הדרומי (8).

מינרלים
בשני מקומות ב־Noctis Labyrinthus נמצאו מינרלים הנוצרים על־ידי מים. מדובר בחרסיות ב־smectitites של ברזל ומגנזיום וכי הם צעירים מ־Noctis Labyrinthus בהשוואה לאלה שנמצאו במקומות אחרים על המאדים. המשמעות היא סביבות מימיות שונות בשקעים אלה בהשוואה, למה שקרה במקומות אחרים על המאדים. סוג זה של מינרלים מתאפיין בכך שהוא מתרחב ומתכווץ כאשר מים נספגים בו. במינרלים אלה מצויים צורן ואלומיניום וברזל או מגנזיום במבנה שלהם. מינרלים אלה נוצרים על־ידי שחלוף של מינרלי צורן אחרים בנוכחות מים לא חומציים. סמקטיטים נמצאו במקומות נוספים על המאדים בקשר לתקופה גאולוגית קדומה יותר – Noachian age (9).

ב־Mawrth Vallis נמצאה שכבה של חרסיות של אלומיניום המכסות שכבת חרסיות של ברזל או אלומיניום, מה שמעיד על שינויים בתנאים הסביבתיים. חרסיות של אלומיניום יכולות להיווצר על־ידי שטיפה במים סמוך לפני הקרקע וחרסיות של ברזל ואלומיניום מתחת לקרקע (10). במכתש קולומבוס נמצאו סולפטים על חרסיות מה שמעיד על כך שמכתש זה היה בעבר אגם. המשקעים של מלחי הסולפטים מקיפים את המכתש והם הושקעו (deposited) לאחר היווצרות החרסיות במהלך התייבשותו של האגם (11).

מקורות
1. Elizabeth Z. -“Mars crater actually be ancient super volcano” 22.10.2013
http://www.marsdaily.com/report/Mars_Crater_Actually_Be_Ancient_Super_ Volcano_999.html
2. “Lava flows carves Mars valleys, study” 26.4.2012
http://www.marsdaily.com/report/Lava_Flows_Carves_Mars_Valleys_Study_999.html
3. “Impact atlas catalogs over 635,000 Martian craters” 12. 6.2012
http://www.marsdaily.com/report/Impact_Atlas_Catalogs_Over_635,000 _Martian _Craters_999.html
4. “Ice clad beauty on silver island of Mars” 8.10.2012
http://www.marsdaily.com/report/Ice_Clad_Beauty_On_Silver_Island_Of_Mars_999.html
5. PIA17750 : Mars orbiter laser altimeter, thermal emission imaging system
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA17750

6. “MRO catches Mars sand dunes in motion” 21.11.2011
http://www.marsdaily.com/report/MRO_Catches_Mars_Sand_Dunes_In_Motion_999.html
7 Katie N. -“Technology developed at Calthec measures Martian sand movement: 10.5.2012
http://www.marsdaily.com/report/Technology_Ddeveloped_At_Althec_Mmeasures _Martian_ Sand _Movement_999.html
8. “Changes on Mars caused by seasonal thawing of CO2” 25.1.2013.
http://www.marsdaily.com/report/Changes_On_Mars_Caused_By_Seasonal_ Thawing_ Of _CO2_999.html
9. “Young clays on Mars could have been habitable regions” 20.9.2011
http://www.marsdaily.com/report/Young_Clays_On_Mars_Have_Been_Habitable _Regions_999.html
10. PIA15098: Chemical alternation by water, Mawrth Vallis
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA15098
11. PIA15099: Sulfates and clays in Columbus Crater, Mars
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA15099

אחרי חצות חם במאדים – חלק ראשון בסקירה על ממצאי MRO

2 תגובות

  1. לכוכב הבית יש מייצבים רבים: מרחק טוב מהשמש,אוקיינוסים ממזגים,גודל מתאים שיוצר כוח משיכה אידאלי,ירח שמגן+ מייצב,וכמובן האדם שיוצר לו סביבת חיים נוחה גם במקומות הקשים ביותר.לראיה לישראל מספיק מים גם באזור המידבר.כך שכדור הארץ לא הולך לשום מקום.

  2. כפי שבעבר היו מים במאדים ואולי אטמוספירה וכיום אין, גם החיים בכדה”א לכאורה על זמן שאול. הטכנולוגיה צריכה להבשיל ע”מ להגן מפני אסטרואידים, ויש לנו כמיליארד וחצי שנים עד להתרחבות השמש, למצוא בית חלופי. במאדים לא ראינו עד כה שום מאובן שריד לחיים בתוך מים וכ”ו. או כי חלפו מיליארד שנים, או כי לא חיפשנו מספיק עמוק, או כי לא היו שם חיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן