סיקור מקיף

לראשונה: תאי גזע עובריים שהושתלו בעכברים חולי טרשת נפוצה גרמו לעיכוב המחלה

חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי הדסה עין-כרם, מדווחים כי תאי גזע עובריים, שהושתלו במוחות של עכברים עם טרשת נפוצה, צמצמו משמעותית את הסימפטומים הקליניים והפתלוגיים של המחלה


טרשת נפוצה הינה הגורם הנפוץ ביותר למוגבלויות נוירולוגיות בצעירים. זוהי מחלה דלקתית אוטואימונית של מערכת העצבים המרכזית, שבה המערכת החיסונית תוקפת את חלבוני מעטפת העצבים במוח (מיילין). כתוצאה מכך, מערכת העצבים נפגעת במספר רמות ונגרם ליקוי תפקודי בכמה מערכות נוירולוגיות: תחושה, מוטוריקה, שיווי משקל, מערכת הסוגרים וראייה.

בעוד שהמטרה המקובלת והעיקרית בהשתלת תאי גזע היא לחדש את מאגר התאים מייצרי המיילין ואת המעטפות של תאי העצב במוח, הרי שהפעם השימוש בתאי הגזע נעשה במטרה לדכא את הדלקת. במחקר זה הושתלו תאי אב של מערכת העצבים שהופקו מתאי גזע עובריים במוחות של עכברים עם טרשת נפוצה. תאי האדם שהושתלו התמזגו במוחות העכברים ונדדו לכיוון מוקדי הדלקת. השתלת התאים דיכאה והפחיתה את תהליך הדלקת במוח ועל ידי כך הגנה על החיות מפגיעה גדולה במיילין וסיבי העצבים, שמהווים את החותמת הפתולוגית של טרשת נפוצה. במקביל, סימני המחלה הופחתו באופן משמעותי בחיות המושתלות. תוצאות המחקר התפרסמו בתחילת ספטמבר 2008 בכתב העת המדעי PLoS ONE.

המחקר הינו תוצאה של שיתוף פעולה ארוך טווח בין פרופ' תמיר בן-חור, מנהל המחלקה הנוירולוגית ופרופ' בנימין ראובינוף, מנהל המרכז לחקר תאי גזע עובריים בהדסה. כמו כן, במחקר השתתפו מיכל אהרונוביץ' וד"ר אופירה איינשטיין מהדסה ופרופ' הנס לסמן מאוניברסיטת וינה. החוקרים מאמינים כי ההשפעות המעודדות על מהלך המחלה שהתקבלו בהשתלה לחיות, יסללו את הדרך להתפתחויות נוספות לקראת ניסויים קליניים. בנוסף, החוקרים צופים כי השפעת ההשתלה על דיכוי הדלקת, שהודגמה במחקר זה, תשולב בעתיד עם שימוש בתאי גזע עובריים לצורך תיקון וחידוש המיילין במוח.

חברת "סלקיור", שהיא חברת בת של הדסית (זרוע היישום הטכנולוגי של הדסה), תקדם את היישום של ממצאי מחקר זה לקראת שלב ניסויים קליניים, המתוכננים להתחיל בעוד כשלוש שנים. "סלקיור" מתמחה בפיתוח תאי גזע עובריים לטיפול במחלות ניווניות של מערכת העצבים.

עבודת המחקר מומנה בחלקה על ידי הקרן הלאומית למדע וקרן מורשה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. "טיפול תאי" (cell (therapy בתאי גזע עצמוניים בוגרים, (ASC)
  פירצת דרך בריפוי מחלות קשות
  עד היום בודדו שני סוגי תאי גזע:
  (1) תאי גזע עובריים (ESC),שמקורם מעוברים מוקדמים בני כ- 5 ימים, והם פלוריפוטנטים – בעלי יכולת להתפתח לכל אחד מ- 200 הסוגים השונים של התאים המרכבים את הגוף.
  (2) תאי גזע בוגרים (ASC), נמצאים ברקמות שונות בגוף הבוגר וכן בדם טבורי, והם מולטיפוטנטים – מסוגלים להפוך לחלק מסוגי התאים שבגוף.
  תאי הגזע שעברו התמיינות, מסוגלים לנדוד לרקמה שאליה התמיינו, בתהליך הנקרא "homing". תאי גזע עובריים הם בעלי הגמישות הרבה ביותר להתמיין לרקמות השונות הם וגמישות זו יורדת ככל שמקורם של תאי הגזע מבוגר יותר. אולם, השימוש בתאי גזע עובריים כרוך בבעיות אתיות.

  הטיפול בעזרת תאי גזע מוגדר כ"טיפול תאי" (cell therapy) המאפשר שהיית התאים זמן רב בגוף, ובכך הם מסייעים לריפוי לטווח ארוך. טיפולים תאיים הם אחת התקוות הגדולות של הרפואה המודרנית, וטיפול זה כולל חידוש, תיקון והחלפה של אברים ורקמות.

  טיפול תאי הוא חלק מטיפול אישי בו משתמשים בתאי גזע עצמוניים שמבודדים מהמטופל עצמו, עוברים תהליכים של שיבוט, התמיינות, החדרת גנים וכדומה, ומוחזרים למטופל לשם תיקון מחלות. שימוש בתאים עצמוניים ימנע דחייתם ע"י המערכת החיסונית של הגוף.

  המחקר הביו-רפואי בתאי גזע כולל:
  השתלות אברים-שיקום פונקציות חיוניות של הגוף בעזרת תאי גזע, תרפיה גנטית – החדרת גנים לרקמות מסוימות בגוף בעזרת תאי גזע, "שיבוט תרפויטי" – שיטה בה ניתן להחזיר לתאים בוגרים של אדם את היכולת להתחלק כתאי גזע לשם גידול רקמות חלופיות הזהות גנטית למטופל, ומחקר בסיסי בנושא התפתחות עוברית, שינויים כרומוזומליים הגורמים למומים מולדים וסרטן, ועוד.

  תאי גזע משמשים כיום לצרכי טיפולים רפואיים:
  השתלת מח עצם מתאי גזע שמקורם דם היקפי ודם חבל הטבור מהווה פרוצדורה שגרתית ביותר משישים מחלות שונות (סרטניות, גנטיות, חיסוניות, מטבוליות, אוטואימוניות ועוד). בנוסף, כבר היום נערכים טיפולים ניסיוניים בתאי גזע בבני אדם לשם הנדסת רקמות במחלות כמו סכרת, לופוס, טרשת נפוצה, מחלות לב, אי-ספיקת לב, מחלות כבד, מחלות כלי דם, תאי מערכת עצבים מרכזית, מחלות עיניים , מחלות אוזניים , נזקים בעמוד השדרה , מחלות שרירים, רקמות עצם , אלצהיימר, פרקינסון , טיפול בנמק ובסחוס פגוע ועוד. ההבנות והיכולות בנושא תאי הגזע הולכות ומתקדמות בעולם, ולאחר יישוב הסוגיות הפוליטיות, המדעיות והאתיות, ברור היום כי
  ההתמודדות עם נושא תאי הגזע היא רגע מכריע למין האנושי.
  ולכול חולה וחולה למניעה ריפוי והחלמה .
  המרצת ייצור תאי גזע עצמוניים לריפוי מחלות שונות, בהן מחלות שנחשבות חשוכות מרפא
  הקדמה
  בהמשך למאמר על תאי גזע עצמוניים בוגרים (ESC מאמר זה סוקר מספר מאמרים שהופיעו באינטרנט בנושא יכולות הריפוי והשיקום ממחלות שונות של טיפול עם תאי גזע עצמוניים בוגרים(ESC . מתוך הספרות המקצועית, עדויות והתנסות של אנשים בארץ ובארה"ב, נראה שלטיפול עם תאי גזע עצמוניים בוגרים (ESC יש יכולת ריפוי שלא נמצאה עד כה לגבי שום טיפול אחר בעולם. עם זאת, אי אפשר לצפות לכך שאדם יבריא מכל מחלה שהיא רק עם טיפול זה.
  במקרים של מחלות שקשה לרפאן חשוב מאוד לאמץ אופציה זו של טיפול בעזרת תאי גזע עצמוניים בוגרים (ESC, וזאת ביחד עם טיפול בריאותי טבעי כולל שבו ישתלבו תזונה נכונה , תזונת על , צמחי מרפא, צמחי מאכל , צמחי בר אכילים והשלמת מחסורים ואותם תוספי מזון הדרושים לכל אדם בהתאם למצבו הבריאותי הגופני הנפשי ולגילו.
  הייחודיות של תאי גזע העצמוניים הבוגרים (ESC)
  היא יכולתם להגיע לאברי גוף שונים שנפגעו, ממחלה או תאונה ופציעה, ולהפוך שם לתאים של אותה רקמה ואיבר פגועים. מרבית תאי הגזע נוצרים ונאגרים במוח העצמות, שם הם מתחלקים ומרבים את עצמם.
  כלי הדם שלנו נפגעים מדי יום ומדי יום הם טעונים תיקון. פגיעה זו, הנעשית בשכבת הציפוי הפנימית של העורקים, האפיתל, נגרמת על-ידי כולסטרול מחומצן, שומנים, סוכר, יתר לחץ-דם ועוד. כך מתפתחות בגוף תופעות כמו הסתיידות עורקים, מחלות לב, אירוע מוחי ומחלות נוספות.

  בבריאות וריפוי טבעי עצמי יש דרכים להפחית את רמות הכולסטרול, לצמצם את התחמצנותו באמצעות צריכה של מזון על תזונה נכונה תוספי מזון נוגדי חמצון ומספר צמחי מרפא בעלי פעולה דומה. יש מוצרים כמו אנזימים, שמפרקים כל חלבון מת שיש בגוף, ללא תופעות לוואי. אבל, משהתהווה נזק, מי שיכול לתקן אותו הם תאי גזע של הגוף עצמו, שמשתחררים ממוח העצמות, זורמים בדם לאברי המטרה ומתקנים את הרקמות הפגועות. ככל שאדם מזדקן, כך משתחררים ממוח העצמות שלו פחות תאי גזע. יש פחות תיקון של פגיעות בגוף, תהליכי הזדקנות מתקדמים ובסופו של דבר האדם נפטר.
  טיפול עם תאי גזע עצמוניים בוגרים (ESC) הוכח כעוזר לטיפול בנזקים של התקפי לב ואי ספיקת לב מוגדשת. טיפול כזה, בהזרקה של תאי גזע ללב פגוע, נעשה בבתי חולים בבנגקוק ובסינגפור. בטיפול כזה, נוטלים מהאדם מנת דם של 200 סמ"ק, מפרידים ממנה את תאי הגזע ומרבים אותם במשך 8 ימים. לאחר מכן מחזירים אותם למקום הפגוע, ע"י הזרקה או ניתוח מינימאלי. משהוזרקו למקום הפגיעה, תאי הגזע הופכים את עצמם לתאי אותה רקמה פגועה ומתקנים את מה שניזוק בה. אבל, יש דרך אחרת, יותר פשוטה, יותר זולה ויותר מעשית. דרך זו היא להגביר את השחרור של תאי גזע עצמוניים של האדם עצמו. אם כי יש מקרים בהם הדרך הראשונה שהוצגה פה מניבה תוצאות בזמן יותר קצר, היא הרבה יותר יקרה וקשה לביצוע ואינה מתאימה לכל חולה.
  מאמר בעיתון Regenerative News התמקד בטיפול באוסטיאוארתריטיס, מחלת ניוון של המפרקים. זוהי אחת מן המחלות היותר שכיחות בגיל העמידה ובגיל הזקנה, עם הכאבים והנכויות שהיא גורמת. הסיבה העיקרית למחלה זו איננה רק שחיקה של הסחוסים והעצמות שבמפרקים אלא גם חוסר היכולת של הגוף לתקן פגיעות כאלו. זה קורה בגלל ההפחתה שקורית עם הגיל ביצירה ובשחרור של תאי גזע של הגוף עצמו. כל דרך שתגביר ייצור ושחרור של תאי גזע תתרום למניעה וגם לריפוי של אוסטיאוארתריטיס. עד היום הטיפולים היחידים היו טיפולים ניתוחיים. כעת יש אפשרות, עם נטילת תוסף המזון הייחודי של תאי גזע עצמוניים בוגרים להפעיל בנייה פנימית מחדש של הסחוסים וגם של העצמות שניזוקו. זהו טיפול חדשני מרכזי, אבל יש לשלב אותו עם כל טיפול תזונתי או טיפול שיקומי אחר מתוך אלו שנמצאו תורמים להקלת התסמינים של מחלה זו. זהו טיפול מוכח ובטוח, שלא כמו טיפול עם תאי גזע עובריים שבמקרים מסוימים עלולים לגרום להתפתחות גידול סרטני. פה מדובר על שיקום והגברת תהליכים טבעיים של הגוף עצמו.
  בניסוי עם בעלי חיים, להם הזריקו במסגרת טיפול מיליוני תאי גזע ממוח העצמות שלהם עצמם לברכיים הפגועות אשר להן נגרם קודם לכן אוסטאוארטריטס, נמצא שאחרי הזרקת תאי הגזע החל שיקום ניכר של המדיאל מניסקוס (הסהרון התיכוני) בברכיים שלהם. התאים שהושתלו שם התרבו במידה ניכרת ושיקמו את הסחוס. ריפוי החל רק אצל אותם בעלי חיים שקיבלו את הטיפול עם תאי גזע, לא עם הפלסבו. טיפולים שנעשו עם בני אדם, בין עם הזרקת תאי גזע עצמוניים או הגברת השחרור העצמי שלהם, הראו תועלת דומה. טיפולים כאלו עם הזרקת תאי גזע עצמוניים אושרו על-ידי FDA וההסתדרות הרפואית בארה"ב. באשר לתוסף המזון תאי גזע עצמוניים בוגרים , הוא אושר ע"י FDA כתוסף מזון.
  טיפולים עם תאי גזע עצמוניים בוגרים (ESC), בין אם ע"י ריבוי שלהם והחזרתם לגוף, או ע"י נטילת תוסף המזון, נמצאו עוזרים לריפוי של רשימה ארוכה של מחלות רבות ושונות. לגבי חלק מהן, אין להן כיום שום טיפול אחר. תינתן בזו רשימה של מחלות כפי שהופיעה באינטרנט והיא נרשמה פה כהווייתה, בלי להוסיף ובלי לגרוע. רשימה זו תורגמה לעברית והיא מופיעה לפי סדר אלפביתי של שמות המחלות באנגלית.

  מחלות שבהן עזר סטמאנהנס המגביר שחרור של תאי גזע עצמוניים
  1. ALS, מחלת ניוון שרירים, מחלת לו גריג.
  2. מחלת אלצהיימר
  3. אנמיה, ביטא טלסמיה, אנמיה חרמשית, מחלות המוגלובין.
  4. אנגינה.
  5. ארטריטיס, גאוט, דלקת הכסת (טנדוניטיס).
  6. מחלות אוטואימוניות כמו סקלרודרמה, טרשת נפוצה, דלקת מפרקים שגרונתית (ראומטואיד ארטריטיס), ארטריטיס אידיופתי של צעירים, זאבת אדמתית מערכתית (לופוס).
  7. כאבי גב.
  8. בניית עצמות, סחוסים, רצועות ומיתרים, ניתוח עורקים, תסמונת המנהרה הקרפלית, תיקון מנדיבולאר.
  9. איסכמיה במוח, אירוע מוחי.
  10. סרטן שד, סרטן שד מפושט.
  11. כוויות.
  12. סרטנים מוצקים, סרטני דם, מיאלומה נפוצה, לויקמיה מיאלוגנית, גידול במוח, סרטן עצמות, סרטן ריאות, סרטן בעין, כאבים מסרטן, שיקום אחרי ניתוח.
  13. מחלת ריבוי גרנולוציטים כרונית.
  14. פלטפוס.
  15. סיסטיק פיברוזיס.
  16. סוכרת (כרונית, פצעים שלא מבריאים).
  17. מחלות ניווניות של דיסקים בעמוד השדרה.
  18. מחלות עיניים של הקרנית, אוקולר סורפייס, אוקולר סורפייס ריקונסטרקשן, דלקת הלחמית,לימבל אפיתליום.
  19. מחלות עוברים.
  20. מחלות לב כמו אי ספיקת לב, אי ספיקת לב מוגדשת, דליפה בשריר הלב, פעילות שסתומים, קרדיומיופתיה (איסכמיה חמורה), אוטם שריר הלב, אניורוזם שאחרי אוטם שריר הלב.
  21 תיקון הרניה.
  22. HIV.
  23. מחלת הנטינגטון.
  24. שיקום ברכיים.
  25. הפרעות בייצור תאי דם לבנים.
  26. לויקמיה אקוטית, מיאלגונית כרונית, AML.
  27. מחלות כבד כמו הפטיטיס וצמקת כבד (צירוזיס).
  28. לופוס ולופוס חמור לסוגיו.
  29. לימפומה נון הוג'קינס.
  30. סינדרום מטבולי.
  31. טרשת נפוצה.
  32. שיקום שרירים.
  33. מחלת דושן, ניוון שרירים פקיוזק אפולוהומרל.
  34. מיאלוגיפלסטיק סינדרום.
  35. נאורובלסטומה.
  36. מחלות נאורומטבוליות.
  37. שיקום מערכת העצבים, שיקום עצבים היקפיים.
  38. כשל איברים, שיקום איברים AL עמילואידוזיס.
  39. אוסטיאופורוזיס.

  40. PAOD, מחלת אוקיוליישן של העורקים ההיקפיים.
  41. מחלת פרקינסון.
  42. נון-פרומיאלוציטיס של ילדים AML.
  43.ניתוחים פלסטיים, שיקום רקמות כללי.
  44. סינדרום POEMS.
  45. נזק מהקרנות.
  46. רטינופלסטי.
  47. שיקום בלוטות רוק.
  48. סרקומה.
  49. סקלרודרמה, סקלרוזיס מערכתי, סקלרוזיס עורי מערכתי, סקלרומיקסדמה.
  50. מחלת סיוגרן.
  51. תיקון פגיעות שלד.
  52. מחלות עור ופצעים בעור.
  53. שיקום שיניים.
  54. נזקים במוח השדרה.
  55. שיקום פריודנטלי של השיניים, אוסטיאואינטגריישן והשתלת שיניים.
  56. אורולוגיה.
  57. ריפוי פצעים.
  רשימה זו נכתבה ע"י דר' David A Steenblock, USA
  עדויות של מחלימים ונרפאים בשימוש בכמוסות "תאי גזע עצמוניים "
  ומאחר ו- FDAהרשות המזון והתרופות בארה"ב וכן הרשויות במדינת ישראל איננה מרשה לייחס תכונות מרפאה לתוספי המזון לא נותרה הבררה אלא רק האפשרות להביא סיפורים והצלחות אישיים של מחלימים שנעזרו עם השימוש בתוסף מזון "תאי גזע עצמוניים " לשם ריפוי ושיפור בריאותם .
  במאמר זה אנו מביאים דברים בשם אומרם

 2. התקדמות יפה, זה באמת עושה הרגשה טובה לשמוע על התקדמות כזאת שנעשתה בארץ.

 3. זה יפה לראות שמדע כל כך פורץ דרך ומעשי מתחיל בארץ ישראל. יש לנו את המח – עכשיו צריך שמישהו ישקיע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן