גורילות ההרים ניצחו את הציידים

פרויקט בו הוצבה על הגורילות שמירה מסביב לשעון הביא תוצאות: ספירה שנערכה מגלה עליה מפתיעה של כ-17% במספרן. חוקרים מזהירים: הגורילות עדיין בסכנת הכחדה

גורילת הרים בטבע. נותרו רק כ-380
גורילת הרים בטבע. נותרו רק כ-380

ספירה שנערכה לאחרונה בקרב אוכלוסיית גורילות ההרים בשלוש ארצות במרכז אפריקה, זיהתה עליה מפתיעה במספר הפרטים. על פי הספירה, עלה מספר הגורילות, הנרדפות על ידי ציידים לא חוקיים, בכ-17% מאז 1989. בשנים האחרונות חששו גורמי שימור החי מהיכחדותן של הגורילות.

בבי.בי.סי פורסם כי למרות הנתונים החיוביים, חוששים חוקרים כי מספרם הכולל של הגורילות ממשיך להיות כמה מאות בלבד – מה שעדיין מעמידן בסכנת היכחדות. אחד מהריכוזים האחרונים של גורילות הענק ממוקם בין שרשרת הרי געש בין גבולות אוגנדה, רואנדה והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. במהלך שנות העימותים המזוינים באזור היוו הגורילות טרף קל לציידים לא חוקיים.

על מנת להגן על הגורילות שנותרו בחיים, פתחו שלוש המדינות בתוכנית נרחבת של הגנה מסביב לשעון של בעלי החיים. החוקרים שעסקו בספירתן בילו שבועות ארוכים בחיפוש אחריהן ביערות הצפופים של מרכז אפריקה. כאמור, למרות העליה היחסית במספרן זוהו בסך הכל 380 גורילות בכל האזור הנרחב.

המדינות האפריקאיות השכילו להבין כי גורילות ההרים מהוות מוקד משיכה מרכזי לתיירים המגיעים לאזור. גורמי שימור החי הביעו תקווה כי תוכנית ההגנה על בעל החיים הנדיר תימשך.

גורילות ההרים נכנסו לתודעה בעקבות הסרט "גורילות בערפל" שעסק בחייה ומותה של החוקרת דיאן פוסי שנרצחה במהלך חקר הזן הנדיר.


יותר גורילות, למרות הציד והלחימה


גורילה ברואנדה. מ-324 גורילות ב-1989 ל-380 ב-2003

לאחר שנים שבהן ניצודו כמעט עד להכחדה, נראה שמספרן של הגורילות ההרריות במרכז אפריקה במגמת עלייה. סקר ראשון זה 15 שנה שנעשה ברכס הרי געש השוכן בשטחן של רואנדה, אוגנדה והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, מצביע על כך שמספרן של הגורילות ההרריות החיות באזור גדל מ-324 גורילות ב-1989 ל-380 ב-2003. זאת למרות ציד בלתי חוקי בהיקף נרחב ומלחמות שהתחוללו באזור.

אף שמספר הגורילות עדיין קטן ביותר, עובדים ברשויות לשימור בעלי חיים הביעו שביעות רצון מתוצאות הסקר. "הגורילות ההרריות נמצאות בסכנת הכחדה, והגידול במספרן הוא חדשות נהדרות בשבילנו וחדשות טובות בשביל העולם", אמר פידל רוזיגנדקווה מרשות התיירות והגנים הלאומיים של רואנדה.

סדרה של עימותים באזור – ובעיקר מלחמת האזרחים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו וההשמדה ברואנדה – מנעה כל אפשרות למנות את הגורילות מאז 1989. הספירה הנוכחית נעשתה בסוף השנה שעברה על ידי עובדי שימור שסרקו את האזור בחיפוש אחר גללים וצמחייה מעוכה, המציינים עקבות גורילה.

כאשר נמצאו עקבות, העובדים התחקו אחריהם דרך הג'ונגלים שופעי הצמחייה בהרים במטרה למצוא את קני העלים שבונות הגורילות לצורכי שינה. הערכת מספר הגורילות נעשתה על פי מספר הקנים ומדידת גודל הגללים.

דיטר סטקליס, מדען בכיר בקרן הבינלאומית לגורילות על שם דיאן פוסי, שסייעה במימון הסקר, אומר כי "בהתחשב בסכסוך הפוליטי באזור, שנמשך כעשור, זה מאוד מרשים שאוכלוסיית גורילות ההרים שרדה היטב ואפילו הצליחה לגדול במעט".

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן