השלישיה השמימית – נוגה צדק והירח התקרבו

מראה מרהיב הערב נראה בשמים קצת יותר משעה, מיד לאחר שקיעת השמש או אפילו דקות אחדות קודם לכן, באור בין הערביים. צדק ונוגה, שהתקרבו אט אט במהלך השבוע, זכו לאורח – סהר הירח ושלושתם דהרו ביחד לעבר האופק

התקבצות עם השקיעה, 1 בדצמבר 2008. צילום: יזהר נבו
התקבצות עם השקיעה, 1 בדצמבר 2008. צילום: יזהר נבו

הידיעה עודכנה ב-2 בדצמבר 2008, שעה 00:50

היינו צריכים לחכות לתחילת דצמבר כדי לזכות למופע השמימי של השנה – התקבצות של שלושת הגופים הבהירים ביותר בשמים (מלבד השמש) –הירח, נוגה וצדק. המופע החל בשבוע האחרון מדי ערב עם שקיעת השמש, כאשר בכל יום עד כה התקרבו שלושת הגופים זה לזה והערב 1 בדצמבר הם הגיעו לקרבה המקסימלית בזווית הראיה.

יש להסתכל לכיוון דרום מערב, ואז רואים את נוגה וצדק זה לצד זה כבר באור הדמדומים. הבהירות של שניהם הופכת את האיזור בשמים לזרקור. אתמול הצטרף אליהם גם סהר הירח החדש (תחילת החודש העברי). תהליך ההתקרבות היה די מהיר, מעלה שלמה בשמים מדי יממה (רוחב של פי שניים מהירח המלא). ככל שהמרחק קטן, היופי גדל.

התקבצות לפני השקיעה כפי שצולמה בטסמניה, 1 בדצמבר 2008 - עשר שעות לפני התצפיות בישראל. מתוך אתר יוניברס טודיי
התקבצות לפני השקיעה כפי שצולמה בטסמניה, 1 בדצמבר 2008 - עשר שעות לפני התצפיות בישראל. מתוך אתר יוניברס טודיי

שלושת הגופים יצרו מעין משולש שווה שוקים, כאשר הירח באמצע ונוגה ומאדים בקודקודים המקבילים. הם גם יהיו מאוד קרובים זה לזה. השלישיה השמימית נראתה כמעט מכל מקום בעולם. גם מאיזורים בהם זיהום האור גדול כמו ניו יורק והונג קונג רק עננות מלאה ושמש חצות (כרגע באנטארקטיקה) יפריעו לתצפית. בטלסקופ קטן ניתן יהיה לראות את הצד הגבנוני של נוגה (המלא ב-69%), ואת חגורת העננים של צדק.

אגב כאשר השלישיה הזו הגיעה לשמי הערב של ישראל, המשולש קצת השטתח ובעוד נוגה והירח היו קרובים זה לזה, צדק טיפה התרחק, כפי שרואים בתמונה שמשמאל. בתשובה לשאלות גולשים, מדוע הירח נוטה בתמונה זו לשמאל ובתצפיות מהארץ, כפי שגם רואים בתמונה למעלה סהר הירח נוטה יותר ימינה. לדברי ד"ר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, כך נראה ירח חדש בחצי הכדור הדרומי, זאת משום שהירח נמצא פחות או יותר מעל קו המשווה, והוא נראה בזוית שונה מחצי הכדור הצפוני לעומת תצפיות מחצי הכדור הדרומי. אילו התמונה היתה מיפן לדוגמה, ולא מדרום אוסטרליה, היינו רואים את הירח בערך באותו כיוון כפי שהוא נראה מישראל.

לידיעה בנושא באתר יוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

 1. בכמה מקומות נטען כי התופעה הזו קשורה לכוכב בית לחם, האם זה נכון?

 2. אהה אוקיי בדקתי אז הבוהק יותר זה כוכב נוגה והחלש זה צדק למרות גודלו של צדק הוא פשוט רחוק מאוד(יחסית)

 3. גם היום רואים את צדק ונוגה קצת רחוקים מימין מתחת לירח אבל בקטנה והשאלה שלי היא מי זה המואר יותר צדק? הגדול יותר, או נוגה? הקרובה יותר.

 4. מכיוון שמרבית כוכבי הלכת מקיפים את השמש באותו מישור, ומכיוון שגם מסלול הירח סביב כדור הארץ חותך את אותו המישור, התקצבויות של כוכבי לכת איננה נדירה, אולי אתה זוכר אבל בשנת 1984 כל כוכבי הלכת התיישרו בקו אחד, וחכמי הנסתר טענו שמדובר במשהו שמבשר את סוף העולם ושום דבר לא קרה מזה.
  ככל שיש יותר גופים המתקבצים ביחד, התכיפות של המפגש ביניהם יורד.

 5. אבא שלי אמר שזה קורה פעם בשלושה שנים והיצלחתי ליראות 4 ירחים של נוגנ בטלסקופפ שלי היום בערבב

 6. אני לא מבינה…היום ה 2 לדצמבר יש צורה מאוד שונה מאתמול.. הכוכבים רחוקים מהירח

 7. לא הפסקתי להתסכל אתמול ולתהות אילו כוכבי לכת אלו, שמח שגיליתים לי בסוף 🙂 תודה

 8. אה..מיכאל רק כעת אני שמה לב שבמקביל להמנון של השיר שהתנגן אמש על ידי רבים מאיתנו הבאת את מילות השיר..יפה,תודה.

 9. ערן:
  מה שאתה "יכול להבין" הוא דווקא דבר שגוי בעליל!
  הסהר (בזמן שרואים אותו – כלומר בלילה) תמיד מופנה כלפי מטה במידה זו או אחרת כי הוא תמיד נמצא בצד של השמש ואם הוא היה בחלק העליון זה היה אומר שהשמש למעלה – כלומר שעכשיו יום – כלומר שבכלל לא רואים את כל המחזה.

 10. אבא שלי כבר ראה את זה לפני כמה ימים כבר ולא ידענו מה זה, אנרתי לו שזה בטח לווינים אז הוא אמר לי: "מה פתאום, זה עב"מים….חחח"

  יום נעים.

 11. לא נראה לי ההסבר על התמונה ההפוכה…
  אני יכול להבין שהסהר יהיה בחלק הימני העליון של הירח ולא בתחתון כמו אצלינו, מכייוון שהמדובר בחלק הדרומי של כדור הארץ. אבל כאשר השמש שוקעת היא עדיין עושה זאת במערב, ולא במזרח, גם בחלק הדרומי של הכדור…
  אנא הסבר שנית, ואם אפשר אז גם בעזרת ציורים ואיורים למתקשים כמוני….
  תודה!

 12. למגיב 4-מר ):
  דווקא היה פה ובעוד מקומות פרסום מראש בערב כבר וכשראיתי כפירסמו כאן את זה יצאתי החוצה וראיתי את השילוב הכוכבי היפה הזה (נראה קצת פחות יפה במציאות הישראלית מכפי שנראה בטזמניה בתמונה) וזה מאד נחמד

 13. מרגש ,תודה:"זה לא מעט,שצדק וונוס לבד,הולכים לטייל יד ביד..בשמיים"..

 14. לא ידעתי על התופעה הזאת.. חבל שלא פרסמתם משהו בנושא מראש
  נחכה לשנה הבאה

 15. כנראה שהדיווח לא מתאים למה שנצפה מישראל או שאני לא יודע מה קרה פה. בין השעות 1730 עד 1900 צפיתי במופע. השפיצים של הסהר היו בערך בשעות 2 ו-7 כאשר החלק החשוך בצד שמאל – כלומר הפוך מהתמונה. נוגה היה די קרוב ומול השפיץ של 7 וצדק קצת יותר רחוק בשעה 2 – לא מול השפיץ, כך שגם הקונסטלציה שונה לחלוטין מהמתואר בכתבה. במהלך התצפית שלי הייתה תנועה אך האוריינטציה נשארה פחות או יותר.
  אני יכול להתגאות שלמרות שאיני מבין בכוכבים ואולי בגלל פרסומים קודמים בידען, אמרתי לבתי בת ה-8 כאשר הפניתי את תשומת לבה למופע, שאלה קרוב לוודאי כוכבי לכת, כנראה צדק ונוגה.
  זה לא מעט, שצדק וונוס לבד, הולכים לטייל יד ביד… בשמיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן