סיקור מקיף

חללית הקליע MIP ששוגרה מהחללית ההודית צ'אנדריאן-1 רוסקה על הירח

התצלומים והמדידות שערכה החללית MIP במהלך 25 הדקות בין הפרדתה מצ'אנדריאן-1 ועד לריסוקה ב-17:01 שעון ישראל, נקלטו במחשבי צ'אנדריאן וישודרו לכדור הארץ בשלב מאוחר יותר

אחת התמונות של אדמת הירח שהגיעה מחללית הקליע MIP בדרכה להתרסקות על הירח הערב
אחת התמונות של אדמת הירח שהגיעה מחללית הקליע MIP בדרכה להתרסקות על הירח הערב

החללית ההודית MIP ששוגרה מתוך החללית צ'אנדריאן-1 המקיפה מזה כשבוע את הירח, רוסקה הערב על אדמת הירח. MIP, ראשי תיבות של הביטוי Moon Impact Probe, היתה אחת מתוך 11 המטענים על החללית צ'אנדיאן-1, והיא פגעה הערב בשעה 20:31 שעון הודו (17:01 שעון ישראל). התאריך שנבחר, היה יום הולדתו של ראש ממשלת הודו פאנדיט ג'אווהראל נארו, שכיהן בתפקידו כאשר החלה תוכנית החלל ההודית ב-1962.

זוהי החללית ההודית הראשונה שהגיעה אל הירח. החללית פגעה באדמת הירח בקרבת הקוטב הדרומי. משקלה של MIP בעת השיגור היה 34 קילוגרמים. החללית בצורת קופסא הכילה שלושה מכשירים: מערכת הדמיית וידאו, מד גובה באמצעות מכ"מ וספקטרומטר-מסות. המצלמה נועדה לצילום תמונות בעת הירידה, מד הגובה נועד למדוד את קצב ירידת החללית אל פני השטח. מכשירים אלה שימשו הפעם לנחיתת ריסוק אך הם עשויים יום אחד לשמש גם במשימות שידרשו נחיתות רכות. ספקטורמטר המסות הותקן כדי לחקור את אטמוספרת הירח הדקה במיוחד.

המסע ארך 25 דקות, ומיד לאחר שיגורה מתוך צ'אנדראין, החלה סדרת תהליכים אוטומטיים. החללית הפעילה את מנועיה, הפנתה אותם כך שיתנו לה כיוון לירידה אל הנקודה הרצויה על הירח, והחלה בירידה מהירה אל עבר פני השטח של הירח.

כל הנתונים מהמכשירים שודרו מ-MIP אל החללית צ'אנדריאן-1. החללית הקליטה אותם בזכרון פנימי והיא תשדר אותם מאוחר יותר. בסופו של דבר נחתה החללית נחיתת ריסוק על פני השטח של הירח ומכשיריה חדלו לפעול.

חללית הקליע MIP לפני שיגורה מהודו. רוסקה הערב על הירח
חללית הקליע MIP לפני שיגורה מהודו. רוסקה הערב על הירח

בסוכנות החלל ההודית מרוצים ואומרים כי המבצע הסתיים בהצלחה. עוד בטרם מבצע MIP הם החלו בהפעלת שניים מהמכשירים שעל סיפון צ'אנדריאן-1 – מצלמת מיפוי פני השטח, ומנטר הקרינה – וכעת הם יפעילו את שאר שמונת המכשירים בימים הקרובים.

צ'אנדריאן-1 שוגרה בהצלחה על גבי טיל PSLV C11 ב-22 באוקטובר 2008 ממרכז החלל לש הודו בסאטיש דאוואן, שריהאקוטה למסלול אליפטי ראשוני סביב כדור הארץ. לאחר מכן הועלה המסלול צעד אחר צעד והחללית חלפה בקרבת הירח, לאחר מכן, ב-8 בנובמבר הופעלו מנועיה ובהדרגה עברה למסלול מעגלי, בגובה 100 קילומטרים מעל פני השטח.

השידורים מהחללית , כרגע בעיקר מדידות הטלמטריה מגיעות למרכז הבקרה בבנגלור, תוך הסתייעות באנטנות רשת החלל העמוק דל הודו בביאלו.

לידיעה באתר סוכנות החלל ההודית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן