סיקור מקיף

מה יקרה לירח כשהשמש תהפוך לענק אדום?

חוקרת מאוניבסיטת איווה, שחישבה את התהליכים שיתרחשו כאשר השמש תסיים את חייה בסדרה הראשית הגיעה למסקנה כי הירח יתפרק ורסיסיו יתפזרו על כדור הארץ או יקיפו אותו. החיים יושמדו הרבה קודם לכן

השמש נמצאת בערך באמצע חייה ככוכב רגיל הנמצא בשלב שריפת המימן שלו – הסדרה הראשית ואולם כאשר השמש תיכנס לשלב הענק האדום, בעוד כ-5 מיליארד שנים הדברים ישפיעו מיידית על מערכת כדור הארץ והירח.

 במהלך שלב הענק האדום, השמש תתנפח עד שקצה האטמוספירה שלה ישק למסלו כדור הארץ, ושני הגופים הקרובים יושפעו בשל חיכוך הגז שדרכו יעברו מסלוליהם ושיכיל הרבה יותר גרעיני אטומים מאשר כיום.

אתר החלל ספייס.קום מוסר כי הירח מתרחק כל העת מכדור הארץ ובעוד כ-5 מיליארד שנה מסלולו יהיה מרוחק ב-40 אחוזים לעומת המסלול היום. הוא יהיה הראשון שיתעוות תחת השפעת השמש. הירח משרטט בחלל מסלול מפותל סביב השמש כאשר הוא נע מהר יותר כאשר הוא מרוחק טיפה (כשהירח מלא לעומת הצופים בכדור הארץ) ולאט יותר במולד הירח, אומרת לי אן וילסון מאוניברסיטת איווה. כך שחיכוך הגז יהיה יעל יותר בחלק המרוחק יותר של המסלול. תופעה זו תציב את הירח כך שכאשר הוא יהיה חדש מסלולו יהיה קרוב יותר לכדור הארץ מאשר כאשר הוא יהיה מלא.

הירח נוצר כאשר גוף בגודל של מאדים התנגש בכדור הארץ הצעיר. הפגיעה העצומה זרקה שרידים למסלול והם התגבשו והפכו לירח. הירח השפיע על כדור הארץ בגרמו לגלי גיאות באוקיאנוסים ואילו כדור הארץ המסתחרר במהירת ניסה לגרור את הירח. התוצאה היא התרחקות של הירח ב-4 סנטימטרים לשנה והאטת קצב הסיבוב של כדור הארץ. בסופו של דבר  יקיף הירח את כדור הארץ אחת ל-47 ימים ואולם שני הגופים יישארו במסלולם היחסי זה לעומת זה וסיבוב כדור הארץ יסתובב אף הוא כך שחודש ייארך 47 ימים כפי שיראו שעונים בני ימנו באותה התקופה.

הפיכת השמש לענק אדום תהווה גורם מנוגד לבריחת הירח והיא תגרום לקריסתו ולחזרתו לנקודת ההתחלה – טבעת של רסיסים שהקיפה את כדור הארץ. וילסון מסבירה החיכוך עם החלקיקים מהאטמוספירה המתנפחת של השמש תגרום למסלול הירח לרדת עד למסלול רוש (18,470 ק"מ) מעל כדור הארץ. בנקודה זו כוחות הכבידה המחזיקים את הירח שלם יהיו חלשים מגלי הגיאות וגלים אלה יקרעו אותו." אומרת וילסון.  חלק ניכר מהרסיסים הללו יפלו כגשם על פני השטח של כדור הארץ.

לא שיהיה פה מישהו שיפגע מזה. החיים יושמדו ככל הנראה בשלב הרבה יותר מוקדם, אולי אף בעוד חצי מיליארד או מיליארד שנים, כאשר השמש תתחמם כך שאיזור החיים שכדור הארץ נמצא בתוכו יתרחק מהשמש.

תסריט זה תלוי אגב, בכמות החומר שהשמש תשיל בטרם תהפוך לענק אדום. יתכן מצב שבו הירח וכדור הארץ ייפרדו למסלולים שונים או שלא ייפגעו כלל.

לכתבה המלאה בספייס.קום

2 תגובות

  1. מצד שני מאדים וירחיו של צדק יהפכו למקום חם עם מים וחמצן לשם נוכל לעבור לפחות לכמה מילארדי שנים עד שהשמש תכבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן