סיקור מקיף

צילום ראשון של מאדים מהחללית ההודית שעלתה פחות מסרט

ראש ממשלת הודו נראנדרה מודי תיאר את כניסת החללית למסלול סביב מאדים ופעילותה התקינה עד כה כ"הישג של משהו שהיה קרוב לבלתי אפשרי"

מכתשי פגיעה רבים מופיעים בתמונה הראשונה ששידרה החללית ההודית MOM או מאנגליאן. צילום: סוכנות החלל ההודית
מכתשי פגיעה רבים מופיעים בתמונה הראשונה ששידרה החללית ההודית MOM או מאנגליאן. צילום: סוכנות החלל ההודית

יום לאחר שהגיעה למסלול סביב מאדים, צייצה החללית MOM או מאנגליאן בהינדית את התמונה הראשונה של קרקע המאדים.

מקפת המאדים ההודית, שנבנתה בפחות מתקציבם של כמה סרטי חלל, צילמה את התמונה ביום חמישי, שעות לאחר שנכנסה למסלול ובכך השלימה את הניסיונות שלה. התמונה ברזולוציה גבוהה צולמה בסיוע מצלמה שעל סיפון הלווין המאדימאי.
ראש ממשלת הודו נראנדרה מודי תיאר את כניסת החללית למסלול סביב מאדים ופעילותה התקינה עד כה כ"הישג של משהו שהיה קרוב לבלתי אפשרי". הוא ברך את מדעני סוכנות החלל ההודית (הארגון ההודי לחקר החלל – ISRO) וקרא לראשיה לפעול להישגים בחזיתות נוספות של חקר החלל.
MOM גמעה מרחק של למעלה מ-650 מיליון ק"מ בחלל העמוד במשך תשעה חודשים וביום רביעי, 24 בספטמבר 2014 היא נכנסה למסלול סביב מאדים. ארה"ב, אירופה ורוסיה נכשלו בנסיון הראשון של כל אחת מהן לשגר חלליות למאדים.

תחנות רשת החלל העמוק של נאס"א בגולדסטון שבקליפורניה, מדריד בספרד וקנברה באוסטרליה ובמתקן של סוכנות החלל ההודית בביאלאלו שליד בנגלור קלטו אותות רדיו מהמקפת, שאישרו את כניסתה למסלול סביב מאדים.

החללית שמשקלה היבש (ללא דלק) 475 ק"ג נדרשת ל-77 שעות – מעט יותר משלושה ימים כדי להקיף את מאדים. היא תחקור את פני השטח ואת ההרכב המינרלי ותסרוק את האטמוספירה בחיפוש אחר מתאן ותרכובות אחרות החשובות לחיים.

החללית שעולה פחות מסרט
ובתוך כך, מחישובים שערך אתר Universe today עולה שתקציב בניית ושיגור החללית MOM למאדים בתקציב של 70 מיליון דולר קטן יותר מזה של סרטי חלל רבים. MOM עלתה פחות מהסרט "המסע למאדים" של גארי סיניס משנת 2000.

נתוני ההשקעות בסרטי חלל (מתואמים לאינפלציה)
אוואטר – 263 מיליון דולר, Wall-E – 199 מיליון דולר, האלמנט החמישי – 138 מיליון דולר, מסע למאדים – 124 מיליון דולר (90 מיליון דולר של שנת 2000), אליסיום – 117 מיליון, מסע בן כוכבים – הסרט – 115 מיליון דולר בהתאמה לאינפלציה (35 מיליון ב-1979), גראוויטי – 102 מיליון דולר, אפולו 13 – 101.5 מיליון דולר, חולית – 92 מיליון דולר, מפגשים מהסוג השלישי – 76 מיליון דולר, 2001 – אודיסיאה בחלל – 72 מיליון דולר

מתחת לרף 70 מיליון אנו מוצאים סרטים כמו הצוות המובחר, Serenity, מלחמת הכוכבים (בו הושקעו רק 11 מיליון דולר בשנת 1977 – 43 מיליון דולר במונחים של היום); אאוטלנד, הנוסיע השמיני, מלחמת העולמות (גרסת 1953), ריצה שקטה, ירח (2009) ואפולו 18.

9 תגובות

  1. נוסטרדמוס
    מתגבשות אכן תוכניות לשיגור חללית לירח אירופה וגם לירחים אחרים של צדק. הודו אינה יכולה לשלוח חללית לאירופה מכיון שנדרשת חללית במשקל מספר טונות וכן אין לה משגרים חזקים. פיתוח משגרים כאלה לוקח שנים ומדובר בהוצאות עתק הרבה מעבר ליכולה של מדינה אחת. בשיגור חללית למאדים ההודים רוכשים ניסיון ואין בכך שום פסול. נהפוך הוא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן