סיקור מקיף

המועצה למו"פ הציגה לנשיא המדינה את הישגיה ופעילותה

הנשיא ראובן ריבלין: ישראל זוכה לתדמית של מעצמה בתחומי מדע וטכנולוגיה בזכות האקדמיה והתעשייה
שר המדע אופיר אקוניס: השקעה ממשלתית במו"פ ותמרוץ התעשייה והאקדמיה חיוניים להמשך ביסוסה של ישראל כמדינה מובילה במו"פ

מימין: יו"ר המולמו"פ פרופ' יצחק בן ישראל, נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר המדע אופיר אקוניס. צילום: לע"מ
מימין: יו"ר המולמו"פ פרופ' יצחק בן ישראל, נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר המדע אופיר אקוניס. צילום: לע"מ

ביום שני שעבר, 26/10 התכנסה המועצה הלאומית למחקר ופיתוח בבית הנשיא בירושלים, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר המדע, הטכנולוגיה והחלל אופיר אקוניס. המועצה הציגה לנשיא את ההישגים ואת תכניות הפעילות של הועדות השונות הפועלות במסגרתה לקידום המו"פ הממשלתי האזרחי בישראל.

המועצה הלאומית למו"פ בראשות פרופ' יצחק בן-ישראל עוסקת בייעוץ מקצועי לממשלה, בנושאי תכנון, ארגון והסדרה של המחקר והפיתוח הממשלתי ובנושא תקציבים לפיתוחו. תפקידיה העיקריים להמליץ לממשלה על מדיניות לאומית ולקבוע נושאי עדיפות לאומיים בתחום המחקר והפיתוח האזרחי; להמליץ על צורך בהקמת תשתיות, מרכזים ומוסדות למחקר ולפיתוח, ועל ביצוע פרויקטים בתחום המדע והטכנולוגיה. המולמו"פ מייעצת, בין השאר, לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל, לוועדת השרים לענייני מדע וטכנולוגיה ולפורום המדענים הראשיים של משרדי הממשלה.

ועדת החלל הציגה לנשיא את יעדה השאפתני להגדיל את פעילות תעשיית החלל האזרחית בישראל להיקף של שלושה מיליארד דולרים בתוך חמש שנים ולהכפילו לאחר 5 שנים נוספות. זאת בעקבות הפיכת מו"פ החלל בתעשייה ובאקדמיה בישראל למוקד חדשנות מוכר ומוערך בעולם – הישג שבא לידי ביטוי בולט בקיום כנס החלל העולמי החודש בירושלים, אליו הגיעו כ-2,000 מדענים מרחבי העולם, כולל ראשי סוכנויות חלל, אסטרונאוטים, חוקרים ואנשי תעשייה, חרף המצב הביטחוני.

הוועדה לקשרי אקדמיה-תעשייה הציגה מיזמים להגברת השימוש של התעשייה הישראלית בתוצרי המחקר והפיתוח המתקדמים שמייצרת האקדמיה בישראל: קרן לאומית למחקר מדעי יישומי והנדסי שהוקמה זה מכבר במשרד המדע ופועלת בהצלחה; הקמת מכוני מו"פ בישראל, כמקובל בעולם; תכנית לאומית לרובוטיקה שתחזק את הכלכלה, הבריאות, החינוך והרווחה בישראל ותהווה מנוע צמיחה עפ"י מודלים דומים בעולם. הועדה לאנרגיה הציגה תוכניות והמלצות לזמינות וגיוון מקורות אנרגיה ברי-קיימא שיספקו את צרכיה העתידיים של ישראל. ועדת הסייבר הציגה את תכניתה להגדלת היקף המחקר ולשמירת המשך ההובלה העולמית של ישראל בתחום הסייבר, לאור המחסור ההולך וגדל בכוח אדם הנדרש.

שר המדע הטכנולוגיה והחלל אופיר אקוניס אמר כי "מיטב המוחות בתחום המדע, הטכנולוגיה והפיתוח עושים בהתנדבות לקידומה של המדינה בעולם. השקעה ממשלתית במו"פ, תכנון ארוך טווח ותמרוץ והכוונה של התעשייה והאקדמיה חיוניים להמשך צמיחה כלכלית, מוכנות לאתגרי העתיד, שיפור בכל תחומי תחיינו והמשך ביסוסה של ישראל כמדינה מובילה במו"פ".

נשיא המדינה ראובן ריבלין בירך את חברי המועצה על פועלם ואמר כי "ישראל זוכה לתדמית של מעצמה בתחומי המדע והטכנולוגיה, בארצות אירופה והמזרח ובמקומות רבים נוספים בעולם, בזכות האקדמיה והתעשייה הטכנולוגית המפותחת בארץ. אני מבקש להוקיר תודה לפעילות המבורכת של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, בשמי ובשם כל אזרחי ישראל".

יו"ר המולמו"פ פרופ' יצחק בן-ישראל אמר כי "עוצמתה של ישראל, בביטחון, בכלכלה ובכל תחום אחר בנויה על איכות הגורם האנושי ועל רמת המחקר והפיתוח שהוא מייצר. למועצה הלאומית למו״פ יש תפקיד מפתח בראיית התמונה הכללית ויעוץ לממשלה בכל הקשור לבניית מערכת מאוזנת שתשמור על יתרוננו האיכותי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן