סיקור מקיף

אף מולקולארי לאתראה בפני מטרדי ריח

הפיתוח של חוקרים באוני' בן גוריון בראשות ד”ר אריאל קושמרו הוצג אתמול בכנס שעסק בחידושים ביישום טכנולוגות סביבתיות בתעשייה הכימית

מפעל ברמת חובב. מתוך אתר המועצה התעשייתית רמת חובב

שיטה ייחודית שפותחה על ידי חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון, בראשותו של ד”ר אריאל קושמרו מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה , מתריעה מפני מטרדי ריח. כך נחשף בכנס “חידושים ביישום טכנולוגיות סביבתיות בתעשייה הכימית”, שהתקיים אתמול (יום שלישי, ה-17 במרץ), באוניברסיטת בן-גוריון, בשיתוף עם המועצה התעשייתית סביבתית רמת חובב.

מדובר בשיטה מולקולארית ייחודית לכימות מהיר של חיידקים מחזרי גופרה בבריכות האידוי של המועצה התעשייתית סביבתית רמת חובב, על מנת להתריע על כמויות חריגות שלהם בבריכות לפני הגעה למצב שבו יתקיים פוטנציאל למטרדי ריח. שיטה זו מהווה בסיס למדיניות הזרמה מבוקרת של השפכים לבריכות השונות.

יצוין, כי בריכות האידוי של המועצה התעשייתית סביבתית רמת-חובב מהוות תחנה אחרונה עבור השפכים התעשייתיים לאחר סדרת תהליכי טיפול במפעלים השונים. בעבר, עקב פעילות של חיידקים מחזרי גופרה בבריכות האידוי, נגרמו מטרדי ריח קשים כתוצאה מפליטה לאוויר של מימן גופרי גזי. בעיה זו נפתרה ברובה באמצעות המלחת הבריכות ועקב כך דיכוי הפעילות המיקרוביאלית של חיידקים אלו.

כחלק מההתמודדות והבקרה השוטפת למניעת מטרדי ריח בבריכות האידוי, המעבדה לביוטכנולוגיה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון עוסקת במעקב ובניטור חיידקים מחזרי גופרה בבריכות. השיטה הייחודית החדשה פותחה במסגרת פרויקט הניטור המתבצע באתר, על מנת להתריע על כמויות חריגות בבריכות לפני הגעה למצב שבו יתקיים פוטנציאל למטרדי ריח. שיטה זו מהווה, כאמור, בסיס למדיניות הזרמה מבוקרת של השפכים לבריכות השונות. יודגש כי המעבדה לביוטכנולוגיה סביבתית בפקולטה למדעי ההנדסה באוניברסיטת בן-גוריון, משלבת מיקרוביולוגים ומהנדסים המתמחים בטכנולוגיות של טיפול בשפכים וניטור זיהומים סביבתיים ובמתן פתרונות לתעשייה, ומהווה מקור ידע בנושא זה בארץ ובעולם.
בכנס הציגו, לראשונה, שלושת המפעלים הכימיים הגדולים הפועלים ברמת חובב טפח מפעילותם וההשקעות לטיפול בשפכים ומניעת פליטות. נציגי האקדמיה והתעשייה הציגו, בין היתר, טיפול מתקדם בשפכים תעשייתיים, שימוש בשיטות מולקולאריות לאתראה מפני מטרדי ריח של מימן גופרי, טיפול בבוצות תעשייתיות, ניצול טכנולוגיות לטיפול בפליטות מארובות המפעלים, אלו הם רק חלק ממכלול נושאים שיוצגו על ידי נציגי האקדמיה והתעשייה.

הנגב מציג: שיתוף פעולה אקדמי ומעשי – למען הסביבה

ראש מועצת רמת חובב, גיורא מיוחס, אמר כי השקעות המועצה וגורמי חוץ נוספים במחקרים אקדמיים ומעשיים – לפיתוח ויישום טכנולוגיות סביבתיות תורמים תרומה עצומה למחקר ולהישגים ממשיים בתחום איכות הסביבה.”השיפור הסביבתי הקיים והצפוי ברמת חובב וסביבתה הינו תוצאה ישירה של יישום טכנולוגיות סביבתיות, המשלבות רכישת ידע קיים ופיתוח ויישום טכנולוגיות חדשות בשיתוף פעולה בין האקדמיה ותעשייה הכימית בנגב”.

בכנס נמסר כי במהלך 20 השנים הראשונות לקיומה, משקיעה המועצה התעשייתית סביבתית רמת חובב מתקציבה כ- מיליון ₪ לשנה לביצוע סקרים ומחקרים בתחום איכות הסביבה. סכום זה אינו כולל הוצאות בפועל ותקציבים מיוחדים לפיתוח תשתיות למחקר, כמו קידוחים ואמצעי ניטור אחרים. התקציב השנתי לתפעול היחידה לאיכות סביבה עומד על 8 מיליון ₪ לשנה, ומתווסף לכך סכום של כ-2 מיליון ₪ לשנה לביצוע מחקרים וסקרים. סקרי איכות אוויר, שוטפים, יזומים ותקופתיים מתבצעים גם בעזרת מעבדות ודוגמי חוץ מוסמכים.
לבד מסקרי איכות אוויר, השקיעה המועצה כ-18 מיליון ₪ לסקרים הידרו-גיאולוגיים לניטור תת-הקרקע, בביצועם של מומחים מאוניברסיטת בן-גוריון והאוניברסיטה העברית בי-ם. ניטור הנחלים: סכר, הבשור וב”ש מתבצע מידי שנה על ידי רשות הטבע והגנים. ניטור מי שיטפונות במורד הזרם, מערבה מרמת-חובב מתבצע בידי צוות מאוניברסיטת בן-גוריון בראשותו של פרופ' יונתן לרון. פרופ' אשר ברנר ד”ר איתן בן-דוב ואריאל קושמרו, גם הם מאוניברסיטת בן-גוריון מריצים מחקר על שימוש בשיטות מולקולאריות לאתראה מפני מטרדי ריח של מימן גופרי.

לפרטים נוספים אודות פיתוח אף מולקולארי לאתראה בפני מטרדי ריח

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן