סיקור מקיף

פיתוח ישראלי חדש: ערכה ביתית לאיתור חומרי הדברה במזון ובמים

הערכה תאפשר איתור מיידי של כמות שאריות חומרי הדברה במזון ובמי שתייה

אינפיגו דיאגנוסטיקה, חברה ישראלית הפועלת במסגרת חממת טרגטק בנתניה, מפתחת התקן יעיל, פשוט ומיידי, לזיהוי ומדידה כמותית של שאריות חומרי הדברה או רעלנים במזון ובמי שתייה. החברה פיתחה פלטפורמה טכנולוגית לדיאגנוסטיקה של מולקולות קטנות, המבוססת על הטבעה מולקולרית בפולימרים (Molecular Imprinted Polymers – MIP), שתשמש לפיתוח ערכות זיהוי מהירות וקלות לשימוש. הערכה מציגה מדידה כמותית של שאריות חומרי ההדברה או רעלנים. את הבדיקה מבצעים באמצעות טפטוף של הדוגמא הנבדקת לתוך ערכת בדיקה, הדומה לערכות ביתיות לבדיקת הריון,  ותוך  דקות ספורות מתקבלת תוצאה כמותית של נוכחות החומר הנבדק.

בתקופה האחרונה התפרסמו תחקירים, שחשפו שימוש מופרז בחומרי הדברה בייצור מזון שתוצאותיו מסוכנות לבריאות. שאריות של חומרי הדברה וכימיקלים בירקות, פירות וגידולי שדה נמצאו בכמויות מסוכנות במזון הנמכר ברשתות שיווק, כמו גם במקורות מי שתייה. חלק גדול מאותם מזהמים עלול להימצא גם במי השתייה המשמשים לשטיפת המזון לפני אכילתו. בתחקיר ששודר החודש במהדורת החדשות, הוצג כי התגלתה כמות גבוהה של זרחן בדמם של אלה הצורכים בקביעות ירקות מרוססים, העלולה לגרום לסרטן.

בעקבות התחקירים שנחשפו לאחרונה עלתה המודעות לנזקי שאריות ההדברה במזון ולצורך בפיקוח על כמויות הכימיקלים במזון מרוסס. אולם עיקר הבעיה טמון בכך שהפיקוח על איכות המזון ומי השתייה מצוי בידי רשויות ממשלתיות, הדוגמות באופן אקראי את הסחורה, ושולחות לבדיקות מעבדה. זהו הליך מסורבל וארוך, שאינו נותן קריאה מיידית או תשובה מדויקת ותוצאות המעבדה מתקבלות רק כעבור מספר ימים.

טכנולוגיית הטבעה מולקולרית קיימת כבר מעל עשרים שנה, אבל רק בשנים האחרונות החלו להשתמש בה לפיתוח מוצרים לשימושים שונים. שיטת הזיהוי הכימי מבוססת על הטבעת המולקולה הנבדקת בפולימרים סינטתיים, כך שנוצרים אתרי הכרה ייחודיים ומתקבל מעין חיקוי פלסטי לנוגדנים (antibody mimic). התוצאה נמדדת על ידי עוצמת הצבע, שמתקבלת בתגובה לנוכחות החומר הנבדק בדגימה. הבסיס המדעי שמאחורי הפלטפורמה נבדק בהצלחה במהלך פיתוח של שיטה לזיהוי האנטיביוטיקה כלוראמפניקול.

מנכ"ל חברת אינפיגו דיאגנוסטיקה, עידו מרגלית, מייעד פיתוחן של ערכות דומות למגוון בדיקות בהן יש צורך בניטור מולקולות קטנות: כגון זיהוי ומדידת ביומרקרים, שהן מולקולות שכמותן בגוף מצביעה על מצב קליני מסויים, גילוי שאריות תרופות במוצרי חלב, גילוי סמי הזיה ואיתור חומרים הקשורים ללוחמה כימית או ביולוגית.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן